حمایت کشورهای عرب از ائتلاف رویارویی با داعش

۲۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۸ کد : ۱۹۳۸۲۰۱ سرخط اخبار

وزرای خارجه کشورهای عربی در نشست جده موافقت خود را با طرح آمریکا برای رویارویی با داعش اعلام و تاکید کردند که در مقابله با گسترش خطر تروریسم با ائتلاف جهانی متحد عمل خواهند کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، در این نشست وزرای خارجه 11 کشور جهان از جمله آمریکا، مصر، اردن، لبنان، ترکیه و وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس حضور داشتند.

 

در بیانیه پایانی این نشست که توسط جان کری، وزیر خارجه آمریکا و همتای عربستانیش قرائت شد، آمده است که کشورهای شرکت کننده در نشست جده خواهان برنامه ریزی، سیاست گذاری و تقسیم وظایف برای مقابله با گروه های تروریستی در سراسر جهان به ویژه گروه دولت اسلامی (داعش) هستند.

 

کشورهای شرکت کننده همچنین تاکید کردند که هرگونه رویارویی با تروریسم باید همراه با مقابله با تفکرات افراطی و ایجاد سازوکاری برای نظارت بر سلاح های ارسالی به مناطق درگیری باشد.

سعود فیصل وزیر خارجه عربستان در پایان این کنفرانس گفت: شرکت کنندگان در نشست جده بر موضعی متحد در رویارویی با تروریسم از تمامی زوایا از جمله نظامی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فکری تاکید دارند.

 

جان کری نیز گفت که نشست جده پیشرفت قابل ملاحظه ای در رویارویی با تروریسم بود و ائتلاف علیه تروریسم گسترش خواهد یافت.

 

وی گفت: تمام کشورهای شرکت کننده در نشست نقشی را در رویایی با تروریسم ایفا خواهند کرد که از جمله آن می توان به کمک های مادی و نظامی و نیز جلوگیری از رسیدن پول و جنگجو به دولت اسلامی اشاره کرد.

 

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که از هیچ کشوری برای اعزام نیروی زمینی جهت رویارویی با دولت اسلامی در عراق و سوریه تقاضایی نشده است و ارتش عراق و مخالفان سوری این امر را برعهده می گیرند.

 

جان کری گفت که کشورش براساس استراتژی اعلام شده از سوی اوباما، حملات هوایی علیه تروریست ها را افزایش می دهد.

 

در همین حال یک منبع دولتی ترکیه اعلام کرد که آنکارا در عملیات نظامی ائتلاف علیه دولت اسلامی مشارکت نخواهد داشت و به طور کلی به عملیات انسانی در این زمینه روی خواهد آورد.

 

وی گفت: آنکارا اجازه استفاده از پایگاه هوایی انجرلیک در جنوب ترکیه را برای اهداف لجستیکی می دهد اما هیچ گونه سلاحی در اختیار ائتلاف قرار نمی دهد.

 

کری قرار است امروز (جمعه) به آنکارا برود تا درخصوص حملات علیه داعش با مسئولان ترکیه گفت وگو کند.

روز دوشنبه قرار است در پاریس نشستی در خصوص مبارزه با داعش و کمک به دولت عراق برگزار شود و مجمع عمومی سازمان ملل نیز در اواخر سپتامبر نشستی را در همین رابطه برگزار می کند.

کلید واژه ها: دولت اسلامی نشست جده جده


نظر شما :