دهمین وزیر خارجه اروپایی در راه تهران

۰۸ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۵ کد : ۱۹۳۷۶۵۳ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه فنلاند در پاسخ به دعوت همتای ایرانی خود و به منظور گفت وگو با مقامات کشورمان امشب وارد تهران می شود.

به گزارش فارس، «ارکی تیومیویا» وزیر خارجه فنلاند امشب (شنبه) در پاسخ به دعوت همتای ایرانی خود و به منظور گفت وگو با مقامات کشورمان وارد تهران می شود.

وزیر خارجه فنلاند دهمین وزیر خارجه اروپایی است که از زمان آغاز به فعالیت دولت یازدهم به تهران سفر می کند.

پیش از این سید رسول موسوی سفیر ایران در هلسینکی از سفر وزیر خارجه فنلاند به تهران خبر داده بود.

وزیر خارجه فنلاند فردا در تهران ضمن دیدار با ظریف با دیگر مقامات کشورمان ملاقات و درباره مسائل دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی رایزنی می کند و روز دوشنبه نیز به شهر شیراز سفر خواهد کرد.

سفیر ایران در صفحه فیس بوکش درباره وزیر خارجه فنلاند نوشت: تیومیویا در جوانی از مخالفان سرسخت محمدرضا شاه بوده است و 44 سال پیش زمانی که محمدرضا پهلوی به فنلاند آمد او در صف مقدم تظاهرات کنندگان علیه شاه ایران بوده است.

وزیر خارجه کنونی فنلاند در سال 1970 یعنی 9 سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تظاهراتی را علیه سفر شاه به فنلاند ترتیب می دهد و مصاحبه و اقدامات خاصی را علیه شاه ایران و سفرش به هلسینکی صورت می دهد.

پس از توافق ژنو موسوم به برنامه اقدام مشترک و آغاز به کار دولت یازدهم، تهران میزبان وزرایی از اتحادیه اروپا بود که «اما بونینو» وزیر خارجه ایتالیا اولین وزیر اروپایی و البته نخستین زن دیپلمات اروپایی بود که بعد از آغاز به کار دولت یازدهم در تاریخ 30 آذر ماه 92 در سفری دو روزه راهی تهران شد.

«کارل بیلد» وزیر خارجه سوئد دومین وزیر اروپایی بود که در دولت یازدهم به تهران آمد. او که 14 بهمن 92 وارد ایران شد، سفری یک روزه به اصفهان داشت و سپس به تهران بازگشت و با همتای ایرانی خود و دیگر مقامات کشورمان دیدار و گفت وگو کرد.

«دیدیر ریندرز» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه بلژیک نیز سومین وزیر اروپایی بود که سوم اسفند ماه 92 به تهران سفر کرد.

پس از وزیر خارجه بلژیک، تهران میزبان «رادوسلاو شیکورسکی» وزیر خارجه لهستان بود که به عنوان چهارمین وزیر خارجه عضو اتحادیه اروپا راهی جمهوری اسلامی ایران شد.

«خوزه مانوئل گارسیا مارگالو» وزیر خارجه اسپانیا به عنوان پنجمین وزیر اروپایی بود که بعد از آغاز به کار دولت یازدهم به ایران سفر کرد.

در این میان «کاترین اشتون» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پاسخ به دعوت ظریف به تهران سفر کرد. او بعدازظهر 17 اسفند ماه 92 در اولین سفرش به ایران وارد تهران شد و یکشنبه 18 اسفند رایزنی های گسترده ای را با مقامات کشورمان داشت و فردای آن روز هم به شهر اصفهان رفت و از جاذبه های گردشگری این شهر دیدن کرد.

آخرین و ششمین وزیر اروپایی که در سال 1392 و روزهای پایانی سال گذشته به تهران سفر کرد کسی نبود جز «انگلوس ونیزلوس» معاون نخست وزیر و وزیر خارجه یونان.

«ادگار رینکویچ» وزیر امور خارجه جمهوری لتونی هفتمین وزیر خارجه اتحادیه اروپایی بود که سوم اردیبهشت ماه و در رأس یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی و به منظور انجام سفری 2 روزه به جمهوری اسلامی ایران آمد.

«سباستین کورتز»، وزیر خارجه اتریش هشتمین وزیر خارجه اروپایی بود که ششم اردیبهشت ماه به منظور بررسی مناسبات دوجانبه تهران - وین و فراهم کردن مقدمات سفر رئیس جمهور اتریش به تهران سفر کرد و «جین اسلبورن» وزیر خارجه لوکزامبورگ نیز نهمین وزیر اروپایی بود که در دولت یازدهم و از زمان وزارت محمدجواد ظریف به تهران سفر کرد.

کلید واژه ها: فنلاند


نظر شما :