ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی

از تلاش داعش برای انتقام از اسد تا نیت عربستان برای آشتی با ایران

۰۹ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۳۶۴۳۴ اخبار اصلی خاورمیانه
تلاش داعش برای انتقام از اسد، تلاش عربستان برای آشتی با ایران، اوج وحشی گری داعش در تلعفر، قیام عشایر سنی موصل علیه داعش و بازداشت یک تبعه فرانسوی وابسته به جبهه النصره در مغرب از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از تلاش داعش برای انتقام از اسد تا نیت عربستان برای آشتی با ایران

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر هفته در روزهای پنج شنبه منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

آماده شدن داعش برای انتقام از اسد

روزنامه النهار به نقل از منابع امنیتی لبنانی گزارش داد که داعش 7 هزار نیروی مسلح را در مناطق مرزی سوریه و لبنان متمرکز کرده است و تلاش دارد نبرد القلمون 2 را برای انتقام گرفتن از اسد و جبران شکست سنگین شان در القصیر آغاز کند.

بنا به این گزارش داعش و دیگر نیروهای مخالف اسد شکست در برابر ارتش سوریه در نبرد القلمون 1 و القصیر را زخمی کاری بر پیکره خود می دانند و معتقدند که شکست در این نبرد نقطه عطفی در پیشروی های ارتش سوریه به وجود آورد و سبب شد تا نیروهای اسد یکی پس از دیگری بتوانند جبهه های نبرد را فتح کنند و شکست های سنگین را به دنبال هم بر مخالفان تحمیل کنند.

 

تلعفر، اوج وحشی گری های داعش

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که اوج وحشی گری های داعش در اشغال تلعفر بروز کرد به گونه ای که در برخی از مناطق این شهر نیروهای داعش اقدام به مثله مثله کردن اجساد شهروندان عادی کرده و برای ایجاد رعب و وحشت اجزای بدن آنها را در خیابان ها پخش کردند.

به گفته این منابع موج جنایت در شهر تا آن جا رسیده است که به تمامی زنان برخی از مناطق تجاوز شده و در پی این جنایت آن مناطق انگشت نما شده است.

این منابع می گویند دلیل اصلی این وحشی گری در حق مردم تلعفر وجود اکثریت شیعی در این شهر است.

گفته می شود مرجعیت شیعه نجف اشرف از این اوضاع به شدت ناخرسند است و از زمانی که اخباری در این زمینه منتشر شده نارضایتی آنها از ادامه فعالیت نوری مالکی، نخست وزیر عراق افزایش یافته است.

 

قیام عشایر سنی موصل علیه داعش

اثیل النجیفی، استاندار موصل اعلام کرد که عشایر سنی این شهر عیله داعش بسیج شده اند و جنگ مسلحانه ای را برای بیرون راندن آنها از این شهر آغاز کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری وای نیوز، وی که خود متهم به همکاری با داعش و طرف های خارجی برای سقوط موصل است، همچنین گفت که مردم موصل از جنایت های داعش به ستوه آمده اند و برای همین گروه های مسلح شبه نظامی برای بیرون راندن آنها از موصل تشکیل داده اند.

وی ابراز امیدواری کرد که به زودی موصل از وجود نیروهای داعش پاکسازی شود.

 

عربستان در پی آشتی با ایران

روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن در گزارشی تحلیلی نوشت که عربستان سعودی به رغم وجود حجم زیاد اختلافاتش با ایران بر سر پرونده های مختلف از جمله پرونده سوریه و عراق به دنبال راهکاری برای احیای روابط خود با ایران است.

به نوشته این روزنامه، مقام های عربستانی بارها دعوت هایی را از مقام های ایرانی برای سفر به عربستان انجام داده اند که هر بار مقام های ایرانی به دلیل این که نمی خواهند سفرهایشان صرفا جنبه تشریفاتی داشته باشد از سفر به ریاض خودداری کرده اند.

الشرق الاوسط می نویسد، ریاض از کویت و عمان خواسته است که برای حل مشکلاتش با ایران میانجی شوند و برای نزدیک کردن مواضع دو طرف تلاش هایی را آغاز کنند.

 

عربستان از داعش حمایت نمی کند

یک منبع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفت به رغم این که گفته می شود عربستان از شکل گیری داعش حمایت کرده و از آن در حملات اخیر به موصل پشتیبانی کرده است تا کنون هیچ سندی که ثابت کند عربستان از داعش حمایت می کند به دست نیامده و می توان گفت در حمله داعش به موصل عربستان هیچ نقشی نداشته است.

به گفته این منبع آگاه عربستان خود از قدرت گرفتن موصل به شدت نگران شده و از این که تحرکات این گروه به عربستان کشیده شود به شدت نگران است.

این منبع همچنین گفت که عربستانی ها از ضعف شدید امنیتی رنج می برند و برای همین از این که نتوانند از پس فعالیت های تخریبی داعش بر آیند به شدت نگران هستند.

به گفته این منبع عمده حمایت های داعش از سوی قطر و ترکیه است و این دو کشور بیشترین پشتیبانی مالی و لجستیکی را از آن به عمل می آورند.

 

داعش درصدد فرصت برای حمله به ترکیه و عربستان

باقر بیان جبر الزبیدی، وزیر سابق کشور عراق و رئیس فراکسیون شهروند، وابسته به مجلس اعلای اسلامی عراق در پارلمان این کشور در گفت وگو با شبکه خبری المیادین نسبت به گسترش فعالیت های داعش به مناطق و خاک کشورهای دیگر هشدار داد و گفت: «اسنادی در اختیار داریم که ثابت می کند داعش درصدد فرصت برای حمله به ترکیه و عربستان است و اگر تا کنون دست به این کار نزده برای این است که هنوز فرصت لازم برای انجام این کار را به دست نیاورده است.»

وی در این مصاحبه همچنین گفت: «ما هشدارهای لازم را به ترکیه و عربستان داده ایم و به آنها گفته ایم که خطر داعش نه فقط متوجه عراق بلکه متوجه ترکیه و سوریه نیز است و به زودی این گروه دامنه حرکت های ایذایی خود را به خاک کشورهایشان خواهند کشاند.»

 

داعش سربازی را اجباری اعلام کرد

منابع محلی از موصل خبر دادند که داعش با اعلام سربازی اجباری جوانان موصل را وادار به جنگیدن در کنار خود می کند.

برخی افراد که از موصل خارج شده اند به خبرگزاری آلمان گفته اند که داعش به همه فروشگاه ها و دفاتر تجاری و ادارات حکومتی اعلام کرد که سربازی را اجباری می داند و باید همه به صف سربازان داعش بپیوندند.

این افراد گفته اند که داعش گفته کسانی که سرباز می شوند یا به سوریه ارسال یا در عراق مشغول به خدمت می شوند.

این در حالی است که برخی منابع خبری گزارش داده اند داعش دست کم 20 کودک 9 تا 12 ساله را مسلح کرده و آنها را برای مبارزه های مسلحانه آماده کرده است.

 

بازداشت یک فرانسوی جهادی در طنجه مغرب

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که مقام های مغربی یک اسلام گرای تندروی فرانسوی را که در سوریه در کنار جبهه النصره جنگیده بود، بازداشت کرده اند.

بنا به این گزارش این فرد در حال بازگشت از سوریه به فرانسه از طریق مغرب بوده است.

وزارت کشور مغرب اعلام کرده است که این شهروند الجزایری الاصل با تابعیت فرانسوی بوده و از طریق بندر طنجا با عبور از لیبی قصد ورود به مغرب را داشته است.

 

داعش در فهرست سیاه مجرمان جنگی سازمان ملل

رئیس کمیته تحقیق بین المللی، وابسته به سازمان با انتشار گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر سوریه گزارش داد که مبارزان تندروی شبکه "دولت اسلامی" مسئول ارتکاب جنایت های فجیع در سوریه هستند برای همین این گروه را در فهرست سیاه مجرمان جنگی سازمان ملل وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پائولو بینیرو، رئیس این کمیته در این باره گفت: «نام افراد مندرج در این فهرست فوق العاده سری است و مورد حمایت مطلق سازمان ملل قرار دارد و شامل نام بسیاری از فرماندهان نظامی و نیروهای دولتی و دیگر افراد مسلح مخالف حکومت سوریه نیز می شود.»

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: داعش ايران و عربستان سوريه عراق


نظر شما :