سندی از طرح تاسیس دولت یهودی در عربستان

۲۵ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۱ کد : ۱۹۳۱۴۵۵ سرخط اخبار

کتابخانه انگلیس به تازگی سندی را منتشر کرده که نشان می دهد، یک ماه پیش از اعلام وعده معروف «بالفور»، لُرد بالفور پیشنهاد یک یهودی با نفوذ مقیم فرانسه جهت تاسیس دولتی یهودی در عربستان سعودی را رد می کند.

به گزارش فارس از عربستان، کتابخانه انگلیس به تازگی سندی را منتشر کرده که نشان می دهد، یک ماه پیش از اعلام وعده معروف «بالفور»، لرد بالفور پیشنهاد یک پزشک یهودی با نفوذ و ثروتمند مقیم فرانسه برای ارسال نیروی نظامی به عربستان سعودی جهت تاسیس دولتی یهودی در این کشور را رد کرد.

براساس این سند، «فرانسیس پرتی»، سفیر انگلیس در پاریس در 12 سپتامبر 1917 نامه ای دریافت کرد که در آن «م. ل. روتچین»، پزشک یهودی ـ روسی مقیم پاریس از دولت انگلیس خواستار کمک جهت تاسیس دولتی یهودی شده است.

وی در این نامه از دولت انگلیس درخواست ارسال نیروهای نظامی جهت تصرف منطقه «احساء» شده بود که یک منطقه صحرایی در شرق عربستان سعودی است و ذکر کرده که هدف از این اقدام تاسیس دولتی یهودی در خلیج فارس است.

این نامه که به زبان فرانسوی نوشته شده، هفته گذشته از سوی کتابخانه انگلیس منتشر شد و در آن روتچین نوشته است، در صورت موافقت دولت انگلیس من متعهد می شوم که در بهار آینده قدرت نظامی یهودی متشکل از 120 هزار مرد قدرتمند جمع آوری کنم و این نیروها را به نیروهای انگلیسی ملحق خواهم کرد تا زمینه تصرف منطقه جدیدی که قرار است، دولت یهود در آن تشکیل شود، فراهم گردد.

سندی از طرح تاسیس دولت یهودی در عربستان

به موجب این طرح قرار بود، پس از گرد آمدن 30 هزار نظامی در مرحله اول در بحرین حمله سریعی به منطقه احساء خواهد شد که در آن زمان تحت حاکمیت عثمانی بود.

وی با پیش بینی اینکه این حمله بدون تردید واکنش عثمانی را در پی دارد، متعهد شد که به محض واکنش عثمانی نیروهای یهودی تا تحقق پیروزی نهایی وارد عمل خواهند شد.

این طرح اگرچه هیچ گاه اجرایی نشد، چون پس از خروج منطقه احساء از حاکمیت عثمانی ها آن را به آل سعود تحویل داد، اما نقل شده که طرح روتچین به «جیمز بالفور»، وزیر خارجه وقت انگلیس ارائه شد، اما با آن موافقت نکرد.

این تنها طرحی نبود که برای تاسیس دولت یهودی از سوی بالفور رد شد که از جمله آنها رد طرح تاسیس دولت یهودی در اوگاندا و آرژانتین و روسیه و قبرس بود.

تنها یک ماه پس از طرح عجیب و غریب روتچین بالفور وعده معروف خود را در 2 نوامبر 1917 درباره تشکیل دولت قومی یهود در فلسطین را صادر کرد.

به نقل از مجله «المصدر»

کلید واژه ها: تاسیس دولتی یهودی عثمانی


نظر شما :