ایران به دنبال بلوک بندی جدیدی در منطقه است

۰۳ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۸:۰۶ کد : ۱۹۳۰۴۵۶ سرخط اخبار

روزنامه عربستانی الشرق الاوسط در مقاله ای مدعی شد ایران به دنبال ایجاد یک بلوک بندی جدید در منطقه است.

به گزارش خبرآنلاین این روزنامه چاپ لندن که به آل سعود متمایل است در تحلیلی از سخنرانی اخیر حسن روحانی که به انتقاد شدید از عربستان سعودی و امارات متحده عربی و کمک های زیاد آنها به رژیم صدام در زمان هشت سال جنگ ایران و عراق پرداخته بود نوشت: ایران با حضور روحانی تلاش دارد از فرصت های به وجود آمده بهره برداری کند و جبهه ای عربی اسلامی تشکیل دهد که خود محور اصلی آن باشد.

این روزنامه با اشاره به اینکه روحانی تعمدا از کویت انتقاد نکرد با اینکه همه می دانند این کشور در زمان جنگ ایران و عراق اگر نه بیشتر از عربستان سعودی بلکه دست کم به همان اندازه به صدام کمک کرد مدعی شد که تهران قصد دارد کویت را نیز در این محور وارد کند.

این روزنامه این محور جدید را مرتبط به اختلافات میان شورای همکاری خلیج فارس دانسته و نوشته است چون کویت از فراخوان سفیر خود از دوحه جانب بی طرفی را گرفته به نظر می رسد که ایران در صدد وارد کردن او در محور جدید باشد.

به نوشته الشرق الاوسط محور جدیدی که این روزنامه تصور می کند ایران قصد ایجاد آن را داشته باشد محوری متشکل از ترکیه، قطر،عمان،عراق و هند است.

به نوشته الشرق الاوسط ایران امیدوار است که کویت نیز به این جبهه بپیوندد. در مقابل این بلوک کشورهای عربستان سعودی و امارات عربی متحده و بحرین و مصر و پاکستان و اردن بلوک دیگری را تشکیل می دهندن.
این روزنامه سپس پرسشی مطرح کرده و ااینکه آیا آمریکا از این بلوک بندی رضایت دارد؟ پاسخ مثبت است و شاید حتی بتوان گفت آمریکا برای تقویت این بلوک بندی تلاش می کند.زیرا این امر به نفع طرح جدید آمریکا برای خاورمیانه است.
 

کلید واژه ها: کویت


نظر شما :