اروپا با سلاح تحریم درصدد امتیاز گیری از ایران

۲۵ آبان ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۲ کد : ۱۹۲۴۵۷۳ سرخط اخبار
اتحادیه اروپا برغم تلاش امریکا و برخی قدرت غربی برای توافق با ایران در زمینه برنامه هسته ای، باردیگر سیاست نخ نماو شناخته شده ی ˈچماق و هویچˈ را در پیش گرفته و با سلاح زنگ زده تحریم درصدد امتیاز گرفتن از تهران و تقابل با واشنگتن است. 
 
به گزارش ایرنا پیش از آن که تیم جدید دستگاه دیپلماسی پر تحرک ایران مسوولیت مذاکرات را برعهده بگیرد، اتحادیه اروپا به عنوان عامل سوم و واسطه بین تهران و واشنگتن مدعی بوده که سعی دارد مذاکرات هسته ای را به یک نقطه قابل قبول همه ی طرفین برساند. 
 
با آغاز به کار دولت تدبیر و امید و احتمال نزدیکی بین ایران و آمریکا، اینک برخی از کشورهای عضو گروه 1+5 و اتحادیه اروپا با کارشکنی سعی دارند تا راه هرگونه توافق را مسدود کنند. 
 
برخی تحلیلگران معتقدند که مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا این نگرانی را در اتحادیه اروپا بوجود آورده است که وزن این کشورها در مذاکرات هسته ای کاهش یافته و از امتیازات پیش بینی شده در قبال توافق محروم خواهند شد. 
 
در همین راستا اتحادیه اروپا جمعه شب در اقدامی غیر منتظره تصمیم گرفته است که برخی تحریم هایی را که با رای دادگاه اروپا لغو شده بود، بار دیگر برقرار کند. 
 
شبکه اینترنتی رادیو فرانسه فارسی جمعه شب در گزارشی نوشت: منابع دیپلماتیک گفته اند که هدف اتحادیه اروپا از این اقدام نه اعمال مجازات های جدید نسبت به ایران، بلکه حفظ تحریم های موجود علیه این کشور است. 
 
رادیو فرانسه فارسی افزود: با این حال، تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران باید به تصویب دولت های اروپایی برسد. 
 
یک اقتصاددان و مشاور پیشین اتحادیه اروپا گفت: اتحادیه اروپا با به اجرا گذاشتن دوباره بخشی از تحریم های پیشین علیه بانک ها و شرکت های ایرانی به دنبال خرید زمان است و می خواهد نشان دهد با کمی تغییر بار دیگر توانسته این محدودیت ها را مدیریت کند. 
 
عمادی درباره اینکه برقراری این تحریم ها چه تغییری می تواند بر اوضاع اقتصادی و بازرگانی ایران داشته باشد، گفت: به هیچ تعبیری نباید این اقدام را به معنی محدود شدن بیشتر اقتصاد ایران دانست. 
 
این اولین بار است که اتحادیه اروپا می کوشد تا بدون ارجاع پرونده به یک دادگاه تجدیدنظر، 
 
چنین تصمیمی را اتخاذ کند. 
 
از سوی دیگر این تصمیم اتحادیه اروپا در شرایطی اتخاذ شده که قرار است مذاکرات هسته ای در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه(29 و 30 آبان) در ژنو سوئیس برگزار شود. 
 
تصمیم به برگزاری دور بعدی مذاکرات در نشست سه روزه گروه 1+5 و تهران در ژنو روز یکشنبه 19 آبان اتخاذ شد، نشستی که نتایج آن خلاف همه ی پیش بینی ها و تحلیل ها بوده است در واقع با کارشکنی فرانسه و همسویی با سیاست تل آویو در ایجاد شکاف و اختلاف در گروه غربی، بدون دستیابی نتیجه پایان یافت. 
 
پیش از پایان مذاکرات، تمام رسانه ها و محافل سیاسی پیش بینی می کردند که در این دور از مذاکرات طرفین به یک توافق بزرگ و قابل توجه دست خواهند یافت، اما با زیاده خواهی های لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در سومین روز مذاکرات ناگهان صفحه شطرنج بازی تغییر کرد و مذاکره کنندگان آچمز شدند. 
  
ریچارد هاس رییس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا معتقد است، بهترین راه برای حل برنامه هسته ای ایران، شروع گفت و گو درباره وضعیت نهایی و حصول توافقنامه ای جامع در چند ماه است که شامل همه تعهدات مشخص و پایدار باشد. 
 
وی گفت که لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه برای انعکاس دیدگاه های اسرائیل مبنی بر برابر نبودن امتیازات داده و گرفته شده از ایران وارد صحنه شد و هیات ایرانی نیز به نوبه خود با افکار و ایده های جدید پا در میدان مذاکرات گذاشت. 
 
 برخی تحلیلگران معتقدند که آنچه که از دیپلمات های فرانسوی و آلمانی شنیده می شود و سیاستمدارانی که با مذاکره کنندگان ارتباط دارند، حکایت از آن دارد که علت و اشکال پیش آمده این است که ایران و آمریکا در تهیه متن توافقنامه عجله کردند. قرار بود این توافقنامه توسط گروه 1+5 به امضا برسد. 
 
آنان معتقدند که در اجرای توافقنامه قرار بود پله پله این توافقات انجام شود ولی این گونه نشد. وزیر خارجه فرانسه هم نمی خواست پیش نویس توافقنامه ای را که آمریکا و ایران مشترکا تهیه کردند، بپذیرد. 
 
 تصمیم اروپا برای برگرداندن تحریم ها در حالی است که باراک اوباما رییس کاخ سفید و جان کری وزیر خارجه آمریکا اعلام کردند که افزایش فشار به ایران می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. 
 
جان کری به کمیته امور بانکی سنا گفته است که اگر جریمه های اقتصادی بیشتری برای نقض تحریم های ایران وضع شود، ممکن است ایالات متحده همراهی برخی از طرفین مذاکرات هسته ای را از دست بدهد. 
 
جلسه کمیته بانکی سنای آمریکا روز چهارشنبه برگزار شد تا یک بسته تحریمی جدید را علیه ایران بررسی کند اما به نظر می رسد کنگره درباره این اقدام، هنوز یک صدا نیست. 
 
کری به رسانه های غربی گفته بود که ایران و قدرت های جهانی به دست یابی به یک توافق، ˈخیلی نزدیکˈ شده بودند.
 
وزیر امور خارجه آمریکا پیش از شرکت در جلسه با سناتورها به خبرنگاران گفت: ˈچیزی که ما از همه می خواهیم انجام دهند، این است که در آرامش، با دقت نگاه کنند که چه می توانیم به دست بیاوریم و واقعیت ها چه هستندˈ. 
 
کری گفته است وضع تحریم های بیشتر، ˈگفت و گو با ایران را که بیش از ۳۰ سال طول کشیده تا دست دهد، ناکام خواهد گذاشتˈ. 
 
جان کری پیش تر گفته است، اختلافات بین ایران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان) درباره برنامه هسته ای، هیچ کدام آن قدر عمده نیستند که جلوی توافق را بگیرند. 
 
جان کری قبلا با تصویب تحریم های تازه علیه ایران مخالفت کرده و آن را در شرایط کنونی یک اشتباه دانسته بود. 
 
پیش تر شورای سردبیری روزنامه های نیویورک تایمز و یو اس تودی از مخالفان توافق دیپلماتیک با ایران انتقاد کرده بودند. 
 
شورای سردبیری نیویورک تایمز در سرمقاله خود با اشاره به مخالفت های صورت گرفته، این سوال را از بعضی از نمایندگان کنگره، اسرائیل و عربستان سعودی پرسید که چه راه حل جایگزینی را ارائه می کنند. 
 
شورای سردبیری روزنامه یو اس تودی هم نوشت که نباید به تندروها اجازه داد گفت وگوهای هسته ای را بی اثر کنند.

کلید واژه ها: تحریم اتحادیه اروپا فرانسه


نظر شما :