مقامات بلندپایه آمریکا: به توافق هسته ای با ایران نزدیک شده ایم

۲۵ آبان ۱۳۹۲ | ۱۲:۵۷ کد : ۱۹۲۴۵۶۶ سرخط اخبار

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که آمریکا و متحدانش برای دور بعدی مذاکره با ایران بر سر برنامه هسته ای تهران آماده می شوند مقامات بلندپایه آمریکایی گفته اند آنها در حال نزدیک شدن به توافق با ایران در مرحله اول مذاکرات که بخشی از توافق بزرگتر با این کشور در مسائل هسته ای است هستند.

گفته می شود که این توافق کاهش تحریم ها برای تهران را به همراه خواهد داشت، گرچه مقامات آمریکایی گفته اند رقم این تخفیف تحریم ها به اندازه ای که قبلاً گزارش شده بود، نیست.

طبق گزارش ان بی سی نیوز یک مقام بلندپایه آمریکایی آمریکا گفته است: «برای اولین بار در طول تقریباً یک دهه ما در حال نزدیک شدن به گام اول یک توافق جامع هستیم که جلوی پیشروی برنامه هسته ای ایران را می گیرد و این برنامه را در برخی مناطق کلیدی به عقب برمی گرداند.»

این مقام آمریکایی گفته است در چارچوب توافق مذکور «راستی آزمایی ها و نظارتهای  بی سابقه ای از برنامه هسته ای ایران به عمل می آید  و بنابراین احتمال مخفی کاری برای ایران دشوارتر می شود.»

آمریکا و کشورهای 1+5 روز پنجشنبه 20 نوامبر بار دیگر در ژنو برای گفت وگو درباره برنامه هسته ای ایران که گفته می شود دو روز به طول خواهد انجامید تشکیل جلسه خواهند داد.

در دور قبلی این مذاکرات که هفته گذشته انجام شد طرفین در آستانه توافق بودند که   فرانسه با طرح این ادعا که برخی از دغدغه های پاریس در مفاد قطعنامه پیشنهادی گنجانده نشده راه توافق را سد کرد.

یکی از دو مقام بلندپایه آمریکایی که روز جمعه خبرنگاران را در جریان پیشرفت مذاکرات قرار دادند، گفت: «راه حل های جایگزین برای حل و فصل دیپلماتیک این مسئله وجود دارند و برخی آنها را مطرح می کنند. به نظر ما، درگیری نظامی یا اجازه دادن به پیشروی برنامه هسته ای ایران بدون نظارت، هر دو کم اثرتر و پرهزینه تر هستند. بنابراین، کاری که ما تلاش می کنیم انجام دهیم دقیقا اجتناب از هر دوی این رخدادهاست.»

این مقام آمریکایی که ظاهراً درباره گفت وگوهای آتی خوش بین بوده افزوده که ممکن است برای رسیدن به توافق برگزاری دور بیشتری از گفت وگوها ضروری باشد. چیزی که مهم است این است که ما وارد اتاق شویم و بار دیگر برای توافق تلاش کنیم.»

وی با اشاره به ارقامی که ظاهراً واکنشی به اطلاعات مطرح شده از سوی مقامات اسرائیلی در روزهای اخیر درباره رقم کاهش تحریم های ضد ایرانی بود گفت: «ارقام بسیار مبالغه آمیزی درباره رقم کاهش تحریم ها وجود داشته است. چیزی که ما در نظر داریم، بخش کوچکی است. این رقم برابر با 15، 20 یا 30 یا 40 یا 50 میلیارد دلار نیست.»

یوال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات و امور راهبردی اسرائیل پیشتر گفته بود کاهش تحریم های ایران ارزشی معادل 40 میلیارد دلار دارد.

کلید واژه ها: تحریم


نظر شما :