ادعای جروزالیم‌پست درباره جزئیات مذاکرات

۱۸ آبان ۱۳۹۲ | ۱۸:۰۲ کد : ۱۹۲۴۲۱۷ سرخط اخبار
مهر- یک روزنامه چاپ سرزمین های اشغالی در آستانه سومین روز از مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 در ژنو، در یادداشتی اعلام کرد رفتار آمریکا با جمهوری اسلامی در این مذاکرات سبب تعجب و شگفتی رژیم صهیونیستی شده است.
 
جروزالیم پست در این یادداشت خود می نویسد: بعد از آنکه "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا از احتمال لغو تحریم های ایران سخن گفت، برخی از مقامات تل آویو در گفتگو با رادیو اسرائیل اعلام کردند که رفتار آمریکا با ایران در ژنو سبب شگفتی آنها شده است.
 
این مقامات صهیونیستی که امروز شنبه با رادیو اسرائیل گفتگو می کردند همچنین اعلام کردند: اسرائیل از مسیر دیپلماتیکی که توسط آمریکا در مذاکرات ژنو در پیش گرفته شده و همچنین صحبت از رفع جزئی تحریم ها شگفت زده شده است.
 
بر اساس این گزارش، گویا در دیدار روز جمعه جان کری و "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی، کری درباره احتمال لغو برخی از تحریم های ایران سخن گفته و همین امر سبب عصبانیت نخست وزیر رژیم صهیونیستی شده است.
 
هر چند آمریکا اعلام کرده که تحریم هایی که لغو خواهد شد چندان چشمگیر نخواهد بود، اما همین لغو جزئی نیز با واکنش تند تل آویو مواجه شده است.
 
سخنان رد و بدل شده میان کری و نتانیاهو طوری بود که نخست وزیر رژیم صهیونیستی بعد از آن اظهارات تندی را در خصوص توافق احتمالی ایران و کشورهای 1+5 در ژنو بیان داشت. در همین رابطه مقامات صهیونیستی اعلام کردند که گفتگوهای انجام شده میان کری و نتانیاهو بسیار سخت بوده است.
 
این در حالی است که شب گذشته جان کری به مدت پنج ساعت پشت درهای بسته با محمد جواد ظریف و کاترین اشتون به گفتگو و بررسی مفاد توافق احتمالی پرداخت.
 
هر چند جزئیاتی از مذاکراتی که جان کری با "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران، در ژنو داشته منتشر نشده اما روزنامه گاردین در گزارشی با عنوان "اولین گام توافق" مدعی شده است که ایران و کشورهای 1+5 به توافق می رسند.
 
به گزارش این رسانه مفاد این توافق عبارتند از:
ایران غنی سازی 20 درصدی اورانیوم را متوقف کرده و اورانیوم هایی که پیشتر تا این حد غنی سازی کرده تبدیل به سوخت هسته ای می کند.
 
ایران می تواند غنی سازی 3.5 درصدی اورانیوم را ادامه بدهد، اما با این وجود تعداد سانتریفیوژهای خود را کاهش می دهد. با این وجود توافق احتمالی از ایران نخواهد خواست تا سانتریفیوژهای خود را از مدار خارج کرده و یا آنها را غیر قابل استفاده کند.
 
هر چند ایران می تواند بر روی راکتور پلوتونیوم خود در اراک کار کند، اما برای مدت شش ماه آن را فعال نمی کند.
 
ایران در این مدت همچنین از سانتریفیوژهای IR-2 خود که به این کشور اجازه می دهد اورانیوم را با سرعتی سه تا پنج برابر بیشتر از قبل غنی سازی کند استفاده نمی کند.
 
بر اساس این گزارش، در ازای این اقدامات آمریکا موافقت کرده برخی از تحریم های "برگشت پذیر خود" را علیه ایران سبک تر کند. به نوشته گاردین این موارد شامل آزاد سازی برخی از دارایی های مسدود شده ایران، احتمال لغو محدودیت ها در مورد صادرات محصولات پتروشیمی ایران و همچنین صادرات ماشین، موتورهای صنعتی و فلزات گرانبها می شود.
 
بر اساس این گزارش، مذاکرات سه جانبه اشتون، کری و ظریف در ژنو به مدت پنج ساعت طول کشید و یکی از مقامات اتحادیه اروپا از لفظ خوب برای توصیف این مذاکرات استفاده کرد و کری نیز بعد از بازگشت به هتل محل اقامت خود، اعلام کرد که به سختی در حال کار بر روی توافق احتمالی با ایران هستند.
 
یکی از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا نیز در این رابطه گفت: در مذاکرات شب گذشته در حالیکه برای کم کردن شکاف موجود میان طرفین تلاش شد پیشرفت هایی به دست آمد. 
 
این در حالی است که قرار است امروز شنبه نیز وزیران امور خارجه روسیه و چین در ژنو حاضر شده و در مذاکرات حاضر شوند. روز گذشته وزیران امور خارجه آمریکا، آلمان، انگلیس و فرانسه با حاضر شدن در ژنو از نزدیک در جریان روند مذاکرات با ایران قرار گرفتند.
 
با این حال مقامات ایرانی هرگونه گمانه زنی رسانه های غربی درباره مفاد این توافق را تکذیب کرده اند. همچنین ظریف و عراقچی توقف غنی سازی 20 درصد را تکذیب کردند.

 

کلید واژه ها: تحریم رژیم صهیونیستی


نظر شما :