نقشه اعراب برای تقسیم لیبی

۰۵ آبان ۱۳۹۲ | ۱۳:۵۰ کد : ۱۹۲۳۵۱۴ سرخط اخبار

به گزارش خبرگزاری فارس، چهار رژیم عربی حوزه خلیج فارس که به دشمنی و خصومت شان با انقلاب های عربی معروف هستند، تصمیم گرفته اند تا از تحرکات گروه های شبه نظامی و جدایی طلب در شرق لیبی و به طور مشخص اقلیم نفت خیز «برقه» حمایت کنند.

در همین راستا یک مقام مسئول در دولت لیبی ضمن انتقاد از دخالت های این کشورها، به شرط اینکه نامش فاش نشود، افزود: این رژیم های عربی، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، اردن و الجزایر را شامل می شوند، هدف از این اقدامات نیز حمایت از کودتای نظامی 30 ژوئن مصر و تحکیم پایه های حکومت «عبد الفتاح السیسی»، وزیر دفاع مصر می باشد.

منبع مذکور در ادامه توضیح داد: در نشست مسئولان امنیتی این چهار کشور بر جدایی اقلیم برقه تاکید شده تا به این ترتیب این اقلیم بیش از آنکه به حکومت «طرابلس» نزدیک باشد، به قاهره نزدیک شود و از آنجا که این استان سرشار از منابع نفتی است، تلاش می شود از این منابع در راه رشد اقتصادی مصر و تحکیم بیش از پیش پایه های حکومت السیسی استفاده شود.

درباره اهمیت اقلیم برقه و منابع نفتی آن، همین کافی است، گفته شود که بیش از 60 درصد نفت لیبی در این استان قرار دارد، به عبارت دیگر این استان توان تولید روزانه 600 تا 700 هزار بشکه نفت را دارد، در حالی که این منطقه دارای تراکم جمعیتی بالا هم نمی باشد و این بدین معنی است که جدایی آن موجب می شود، تا حدود بسیار زیادی بر مصر متکی باشد و در مقابل ده ها هزار فرصت شغلی برای مصری ها ایجاد کند.

این درحالی است که «احمد الزبیر السنوسی»، رئیس مجلس استان برقه ژوئن 2013 خودگردانی این منطقه را اعلام کرده بود. این موضوع موجب شده بود، کنگره ملی یا همان پارلمان لیبی تاکید کند که کمیته ای را برای بررسی اعلامیه السنوسی تشکیل دهد.

منابع آگاه لیبی معتقدند که السنوسی مدت هاست، از حمایت های کشور امارات متحده عربی مستقیم و بسیار زیاد امارات متحده عربی برخوردار است.

به گفته این منابع امارات متحده عربی حمایت های خود را در لیبی به دو گروه اختصاص می دهد، اول: گروه های مسلح و شبه نظامی لیبیایی که در صدد تضعیف و متزلزل کردن پایه های امنیت و ثبات لیبی هستند و دوم: سیاستمداران و احزاب لیبرال برای دادن فرصت بیشتر به آنها جهت غلبه بر گروه های و جریان های اسلامگرا برای به دست گرفتن قدرت در لیبی.

کلید واژه ها: امارات متحده عربی مصر


نظر شما :