ارزیابی روحانی از حضور در اجلاس بیشکک

۲۳ شهریور ۱۳۹۲ | ۰۴:۱۸ کد : ۱۹۲۱۳۴۶ سرخط اخبار

دکتر حسن روحانی رییس جمهور پس از ورود به تهران در جمع خبرنگاران در پاویون فرودگاه مهرآباد به تشریح نتایج سفر خود به قرقیزستان و شرکت در سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو اجلاس سازمان همکاری های شانگهای پرداخت.

به گزارش ایسنا، رییس جمهور در بخشی از سخنان خود با بیان این که در پی سفر دو روزه تلاش کردیم که دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل منطقه ای و بین المللی تشریح کنیم گفت: به نظرم برای مردم دانستن دو نکته حائز اهمیت است؛ اول این که بسیاری از سران شرکت کننده در این اجلاس در سخنرانی های خود و همچنین در بیانیه پایانی اجلاس اعلام کردند که در مورد موضوع هسته یی ایران نه تهدید و نه تحریم را قابل قبول نمی دانند و تنها راه برای حل این موضوع را مذاکرات سیاسی می دانند.

وی همچنین به موضوع سوریه اشاره کرد و گفت: شرکت کنندگان هم در اجلاس و هم در بیانیه پایانی در مورد مسئله سوریه تاکید کردند که جنگ و دخالت نظامی را غیر قابل قبول و تنها راه حل مذاکره سیاسی می دانند.

روحانی همچنین گفت: در مورد مسائل افغانستان نیز در سخنرانی ها و بیانیه پایانی اجلاس مواردی مورد تاکید قرار گرفت.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد دیدارهای دو جانبه ای که با برخی از کشورهای همسایه در حاشیه این اجلاس داشت، نیز گفت: در حاشیه این اجلاس ملاقات هایی با برخی از مقامات کشورهای همسایه و منطقه شرکت کننده دراین اجلاس داشتیم. از جمله روسای جمهور تاجیکستان، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان. در این گفت وگوها در ارتباط با روابط دو جانبه، زمینه های مشترک همکاری بحث و گفت وگو شد.

رییس جمهور با بیان این که ما با این کشورها در زمینه مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی همکاری های مناسبی داریم گفت: در ارتباط با زمینه های همکاری معطل مانده نیز بحث و گفت وگو شد و ما در واقع در مذاکرات سعی کردیم این مسائل را در رابطه با گسترش همکاری های هر چه بیشتر ایران و کشورهای همسایه مطرح کنیم.

روحانی با بیان این که در این سفر برخی از وزرای همراه نیز با همتایان خود ملاقات هایی داشتند به ملاقات خود با روسای جمهور و چین و روسیه اشاره کرد و گفت: ملاقات با روسای جمهور این دو کشور مفصل تر بود و مسائل منطقه ای دو جانبه، بین المللی ، مسئله هسته یی و سوریه و همچنین توسعه روابط و همکاری بین ایران و این دو کشور در طول مذاکرات مطرح شد.

وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران روابط رو به گسترشی در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و مالی با دو کشور چین و روسیه دارد گفت: در این دیدارها در مورد همکاری های اقتصادی از جمله مسائلی چون فاینانس، مسائل بانکی و مالی مطرح شد.

رییس جمهور گفت: در دیدار با روسای جمهور این دو کشور در مورد مسائل منطقه ای و همچنین مسائل سوریه و مسائله هسته یی ایران بحث و گفت وگو شد و طبیعی بود که این مسائل بحث و گفت وگو در مورد آن ها گسترده تر باشد.

روحانی با اشاره به این که به عضویت چین ور وسیه در شورای امنیت سازمان ملل گفت: در این دیدارها برخی از مسائل مورد نظر مطرح شد.

رییس جمهور در ادامه گفت وگو خود با خبرنگاران در ارتباط با نتایج سفر دو روزه اش به قرقیزستان در پاسخ به سوالی در مورد دیدارش با تعدادی از ایرانیان مقیم قرقیزستان نیز گفت: در این دیدار جمعی از ایرانیان مقیم قرقیزستان حضور داشتند. ایرانیانی که ساکن بیشکک هستند. برخی از ایرانیانی که در آنجا فعالیت اقتصادی و تجاری نیز دارند حضور داشتند در این دیدار بیش از 400 و 500 نفر از ایرانیان در محل سفارتخانه حضور داشتند و به مناسبت ایامی که در آن قرار داریم جشنی برگزار شده بود.

وی ادامه داد: در این دیدار تعدادی از ایرانیان از جمله برخی از تجار و فعالان اقتصادی نیز مطالبی را مطرح کردند. مسائلی در مورد رفت وآمدها مطرح شد و تقاضاهایی در ارتباط با ایجاد خطوط پروازی بین تهران و بیشکک و یا حداقل بین مشهد و بیشکک ایجاد شود. برخی از ایرانیان خارج از کشور با مشکلاتی متعددی مانند ویزا و مسائلی از این دست مواجه بودند که در این دیدار این مسائل مطرح شد و قرار شد که این مسائل مطرح شده مورد بررسی و پیگیری قرار بگیرد.

رییس جمهور در هنگام ورود به تهران مورد استقبال رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور قرار گرفت و در این مراسم علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل ، نوبخت سخنگوی دولت، صادق مشاور رییس جمهور و فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش نیز حضور داشتند.

کلید واژه ها: قرقیزستان


نظر شما :