هشدار لاریجانی برسر طراحی سازش جدید در فلسطین

۳۰ تیر ۱۳۹۲ | ۱۵:۱۴ کد : ۱۹۱۸۸۵۰ سرخط اخبار

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به کشورهای اسلامی از آنها خواست به نقش دلالان بین المللی در منطقه خاورمیانه توجه کنند.


به گزارش ایسنا ، علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی امروز مجلس، در نطق پیش از دستور خود گفت: دلالان بین المللی مشغول هستند تا مذاکرات سازش را آغاز کنند در حالی که هیچ اشاره ای به توقف شهرک سازی ها نشده است.

وی با اشاره به درگیری های مصر و سوریه نیز اظهار کرد: غرب و مرتجعین منطقه زمان را جهت ایجاد تنفس برای اسرائیل مناسب دیده اند.

لاریجانی با بیان اینکه "از ابتدای درگیری ها در سوریه اعلام خطر شده بود که قصد آنها که به ایجاد درگیری ها دامن می زنند، آشفتگی در منطقه است"، گفت: در همان زمان هم عده ای با تحلیل های غرورآمیز خود به این موضوع توجه نکردند ولی با طرح قلابی سازش، مقاصد آنها مشخص شد. شاید اشتباهاتی هم رخ داده باشد اما هدف آنها معامله نامیمون دیگری است.

رییس مجلس اضافه کرد: در اینجاست که نیروهای انقلابی باید با هوشیاری جلوی این شیطنت جدید را بگیرند، از تجربه های این دو سال و اندی در منطقه استفاده کنند و فریب ژست های دورغین را نخورند و جایگاه افراطیونی را که جز حمایت از غرب کاری نکرده اند بشناسند. البته ملت های مسلمان در روز قدس پاسخ همه اینها را خواهند داد.

لاریجانی با اشاره به سالگرد واقعه سی ام تیر و قیام مردمی در حمایت از دولت مصدق گفت: سی تیر، روز بزرگداشت آیت الله کاشانی، به دلیل حوادث سی تیر سال 1331 به نام ایشان نامگذاری شده است؛ خدمات آقای کاشانی در طول چند دهه ثبت است؛ در جریان نهضت ملی شدن نفت، مبارزه با استبداد پهلوی و حمایت از جریان های انقلابی دوران نقش ایشان به خوبی آشکار است.

لاریجانی در مورد حوادث تاریخی منجر به حوادث روز سی تیر گفت: مصدق تصدی بر وزارت جنگ را می خواست و بر آن اصرار داشت، اما با عدم موافقت شاه در 25 شهریور استعفای خود را از سمت نخست وزیر اعلام کرد و به منزل خود رفت و در را به روی هیچکس باز نکرد. جامعه از این اتفاق دچار شک و حیرت شد، اما شاه که به دنبال فرصتی می گشت با استعفا موافقت کرد و از احمد قوام خواست تا کابینه را تشکیل دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: احمد قوام به سبب پس گرفتن زمین های آذربایجان از شوروی از خوشنامی خود بهره جست و مخالفان را به تشکیل محافل انقلابی تهدید کرد. او که نقش روحانیت را می دانست خواست تا جلوی جریان دین بایستد و اخطار داد که کشتی بان را سیاستی دیگر آمد؛ در بازار به صورت پراکنده برخی مغازه ها تعطیل شدند و آیت الله کاشانی در بیانیه ای با تهدید شاه به حمایت از مردم پرداخت، مردم به حرکت درآمدند و صنوف کار را تعطیل کردند و برای دفاع از دولت قانونی مصدق با دعوت رهبری دینی به خیابان ها آمدند.

وی در تشریح حوادث روز سی تیر اظهار کرد: مردم که با دعوت رهبری دینی به خیابان ها آمده بودند با تیراندازی روبرو شدند که منجر به کشته شدن 60 نفر شد، اما سقوط قوام را به دنبال داشت و مصدق به جایگاه خودش بازگشت اما تا 28 مرداد یک سال بعد شرایط به گونه ای تغییر کرد که به کودتا و ادامه دیکتاتوری برای چندین دهه انجامید.

لاریجانی ادامه داد: بعد از حوادث سی تیر مصدق با دستگیری قوام مخالفت کرد و به این طریق از برخورد با مصوبین کشتار مردم جلوگیری کرد، اتهاماتی به آیت الله کاشانی زده شد و به مرور وحدت بین مردم گسیخته شد. در این فشار به نیروی مذهبی کار به جدایی مصدق از جریان مذهبی رسید و در 28 مرداد مردم مانند سی تیر در حمایت از دولت مصدق به خیابان ها نیامدند. جدایی از رهبری مذهبی و تضعیف و در نهایت انحلال مجلس شورا و قانونگذاری در دولت از اشتباهات و اشکالاتی بود که منجر شد زمینه مردمی سی تیر ظرف یک سال منفصل شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به خوش بینی برخی روشنفکران نسبت به آمریکا، گفت: در آن زمان عده ای روشنفکر غرب گرا با تحلیل های خام و خوش بینی به آمریکا تصور می کردند که آمریکا در رقابت با شوروری و انگلیس به ما کمک خواهد کرد اما عملا نهضت مشروطه با پایان تلخی مواجه شد.

لاریجانی در ادامه با ذکر جمله ای از امام خمینی(ره)، اظهار کرد: امام می گویند اگر از مشروطه عبرت نگیریم انقلاب ما هم به سرنوشت مشروطه دچار خواهد شد؛ به همین دلیل است که ولایت فقیه نقش یافته است تا از حقوق ملت و انقلاب دفاع کند.

کلید واژه ها: مجلس علی لاریجانی


نظر شما :