احمدی نژاد: از ما توقع مدیریت جهان را دارند

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲۲:۴۶ کد : ۱۹۱۶۳۶۷ سرخط اخبار
رئیس جمهور با بیان اینکه اتفاقات عظیمی در کشور رخ داده است و در این راستا باید خودمان را باور کنیم تا بتوانیم مدیریت جهان را در دست بگیریم، گفت: بیش از 100 سیاستمدار دنیا در گفتگو با من این توقع یعنی مدیریت جهان را بیان کردند و آنها می گویند ایران پتانسیل مدیریت جهان را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود احمدی نژاد در جشنواره دستاوردهای علمی و فناوری ستاد توسعه فناوری انرژی های نو با بیان اینکه انرژی های تجدیدپذیر صحیح تر است از انرژی های نو، افزود: این انرژی ها در طبیعت بوده اند و کسی آن را کشف نکرده است.

رئیس جمهور با اشاره به سابقه استفاده از انرژی های نو در کشور اظهار داشت: احداث بادگیرها، ساختارهای معماری سنتی و همچنین آثاری چون حمام شیخ بهایی از جمله نمونه هایی است که ایرانیان از گذشته به این نوع انرژی ها توجه داشتند و از چرخه انرژی برای تامین گرما و سرمای مورد نیاز خود بهره می بردند.

وی با تاکید بر اینکه از زمان کشف نفت ما را نسبت به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر فراموشاندند، ادامه داد: دست هایی در کار است تا کشورهای دارای منابع نفت و گاز از منابع تجدیدپذیر استفاده نکنند. کشورهایی در حدود 600 هزار نفر جمعیت دارند ولی حدود 2 میلیون خودرو در کشور آنها در رفت و آمد است این نشان می دهد که دست هایی در کار است تا آنها را به اسارت بکشاند.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه ما از خط کمال و پیشرفت اصیل خود فاصله گرفتیم، یادآور شد: تا اواخر دوره صفویه کشور ایران خودکفا بوده است پس از آن یک دوره انقطاع رخ داد و این باعث شد که در مسیر رشد ما شکستگی رخ دهد که از آن جمله می توان به کم توجهی به انرژی های تجدیدپذیر اشاره کرد.

رئیس جمهور ایران را کشوری با بارش کم توصیف کرد و ادامه داد: از این رو از گذشته های دور به صورت عالمانه از آب استفاده می شد و با ایجاد شبکه قنوات بهترین استفاده را از منابع آب کشور می کردند.

وی با تاکید بر اینکه ما باید به مسیر حرکتی خود بازگردیم، خاطر نشان کرد: اگر در 20 سال گذشته اعلام می شد که ایران قادر به تولید پره توربین با آلیاژ پیشرفته و یا پیل سوختی 10 کیلووات است کسی باور نمی کرد ولی امروز با همت محققان موفقیت های چشمگیری در حوزه نانو، هوافضا و حوزه های زیستی به دست آوردیم.

رئیس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه ما می توانیم در مسیر رشد درون زای خود با سرعت حرکت کنیم، خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین کارهایی که نیاز به اصلاح دارد اصلاح ساختار نظام آموزشی و فناوری کشور است.

احمدی نژاد با بیان اینکه ایران از 80 سال قبل دانشگاه به شکل جدید تاسیس کرده است، اضافه کرد: اساتید بزرگی داریم که به لحاظ دانشی چیزی کمتر از اساتید سایر کشورها ندارند ولی یک اشکال بزرگی که به نظام آموزشی وارد است آن است که از ابتدا این نظام مصرفی بوده است.

وی در این باره توضیح داد: نظام آموزشی ما پول می گیرد، خرج می کند و آدم درست می کند. این در حالی است که نظام آموزشی باید در قبال ایفای تعهدات خود خرج کند در غیر این صورت حرکت های دانشگاهی کشور را به سمت تولید سوق نمی دهد.

به گفته احمدی نژاد تنها 2 تا 3 کشور است که دانشگاههایی همانند ایران دارد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به عدم ارتباط میان صنعت و دانشگاه خاطر نشان کرد: به منظور تمرکز مدیریت در این زمینه اقدام به ایجاد معاونت علمی کردیم این معاونت با اقداماتی که انجام داد توانست ارتباط میان صنعت و دانشگاه را ایجاد کند ولی با توجه به ظرفیت های موجود در کشور این مقدار کافی نیست.

وی همچنین با انتقاد از بودجه های اختصاص داده شده به معاونت علمی یادآور شد: در معاونت علمی در سالهای اخیر اقدامات مناسبی انجام شده است ولی هر سال بودجه آن کمتر می شود. ما امسال انتظار داشتیم که بودجه این معاونت به 500 میلیارد تومان بالغ شود که این امر اتفاق نیفتاد.

احمدی نژاد همچنین به ظرفیت های انرژی تجدیدپذیر در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه 40 هزار مگاوات انرژی باد در کشور شناسایی شده است، افزود: باید در این زمینه تصمیمات بزرگی گرفته شود و همچنین جامعه علمی می تواند کمک بسیار مناسبی برای تصمیم گیران باشد تا آنها بتوانند با شجاعت زیاد تصمیمات بزرگی در این زمینه بگیرند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران تنها کشوری است که دو شبکه موازی گاز و برق دارد، ادامه داد: در این دولت موفق به احداث 69 هزار و 200 مگاوات نیروگاه شده ایم این در حالی است که با توسعه فناوری پیل سوختی می توانیم در هر محله و در هر روستا نیروگاه کوچکی برای تولید انرژی راه اندازی کنیم که این امر منجر به کاهش هزینه ها نیز خواهد شد.

احمدی نژاد با بیان اینکه اینها تصمیماتی است که باید گرفته شود، اضافه کرد: ولی ما را مشغول به مسائل پایین دستی کردند و شاهدیم که دست هایی در کار است تا ایران را 200 سال به عقب برانند که بخش اعظمی از آن نیز در خارج از کشور است.

وی با بیان اینکه این دست ها همچنین در حوزه انرژی نیز فعال هستند، گفت: در حالیکه تولید انرژی از باد و خورشید ارزان تر است ولی ما همچنان متکی به منابع فسیلی هستیم.

رئیس جمهور همچنین با بیان اینکه ستاد انرژی های نو باید جایگاه خود را تغییر دهد، یادآور شد: در حالیکه وزارت نیرو انرژی نفت ارزان قیمت را دریافت می کند نمی توان انتظار داشت تا انرژی تجدیدپذیر نیز رشد کند  و باید نیروگاههای انرژی تجدیدپذیر رقیب انرژی های فسیلی شود.

احمدی نژاد در ادامه سخنرانی خود با ابراز ناراحتی خود از اینکه ایران را با کشورهای منطقه مقایسه می کنند، خاطر نشان کرد: وقتی ایران را با کشورهای اطراف مقایسه می کنند به من بر می خورد. مگر در منطقه به غیر از ایران کس دیگری هست؟

وی با اشاره به اهداف چشم انداز 1404 ایران گفت: بر این اساس ایران باید رتبه اول در منطقه را به دست آورد ولی ایران هم اکنون در منطقه اول است و باید خود را در تراز جهانی ببیند.

احمدی نژاد با بیان اینکه باور دارم که می توانیم قله های بزرگتر را فتح کنیم، ادامه داد: اتفاقات عظیمی در کشور رخ داده است و در این راستا باید خودمان را باور کنیم تا بتوانیم مدیریت جهان را در دست بگیریم.

رئیس جمهور با بیان اینکه این زمینه در حال حاضر برای کشور فراهم شده، خاطر نشان کرد: بیش از 100 سیاستمدار دنیا در گفتگو با من این توقع را (مدیریت جهان) بیان کردند و آنها می گویند ایران پتانسیل مدیریت جهان را دارد.

احمدی نژاد با بیان اینکه این گفته ها ناشی از تعصب و حس ناسیونالیستی نیست، گفت: این امر به زودی در دنیا علنی خواهد شد البته در این راه مشکلاتی داریم که با عبور از آنها به جایگاه اصلی خود می رسیم.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده اولین حوزه ای که در جهان خواهد درخشید حوزه انرژی های تجدیدپذیر در کشور باشد.

 

کلید واژه ها: انرژی تجدیدپذیر بر اینکه با تاکید بر اینکه با تاکید تاکید بر اینکه با تاکید بر تاکید بر معاونت مدیریت جهان نژاد با جهان را خاطر نشان کرد: نشان کرد: مدیریت جهان را علمی خاطر نشان کرد: آموزشی انرژی های نو انرژی های تجدیدپذیر خاطر نژاد با بیان نظام آموزشی جمهور با های نو خاطر نشان فناوری های تجدیدپذیر باور همچنین با نژاد با بیان اینکه


نظر شما :