ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی

از دعوت از موذن‌های ایرانی به الجزایر تا آمادگی برای حمله به سوریه

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۷:۳۰ کد : ۱۹۱۵۳۵۸ اخبار اصلی خاورمیانه
آمادگی اسرائیل برای حمله به سوریه، افزایش نگرانی ها از نفوذ ایران در یمن، امتحان دینی برای ارتقا درجه در تونس، دعوت از موذن های ایرانی در الجزایر برای مقابله با سلفی گری و کشف حجاب مجری مصری از جمله ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی هستند.
از دعوت از موذن‌های ایرانی به الجزایر تا آمادگی برای حمله به سوریه

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر هفته در روزهای پنج شنبه منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد.

بنی گانتس: برای حمله به سوریه آماده می شویم

ژنرال بنی گانتس، رئیس ستاد ارتش اسرائیل نسبت به ابعاد تحولات سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت ما خود را برای حمله به سوریه آماده می کنیم.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، گانتس تهدید کرد که تلاویو منتظر نزدیک شدن خطر سلاح های سوریه نمی ماند و در صورتی که ببیند خطر به جولان و اسرائیل نزدیک شده فورا وارد عمل خواهد شد.

وی از روسیه به دلیل حمایت از حکومت اسد انتقاد کرد و گفت که ایران و حزب الله دو عنصر فعال در حوادث سوریه هستند و در تغییرات استراتژیک مورد انتظار سهم دارند و در هماهنگی کامل با یکدیگر به سر می برند.

حبس ابد برای پسر بطرس غالی

دادگاه جنائی مصر یوسف بطرس غالی، وزیر دارایی سابق و پسر بطرس بطرس غالی، رئیس اسبق سازمان ملل و وزیر دولت در امور خارجی دولت انور سادات را به دلیل فساد مالی به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یوسف بطرس غالی در حکومت حسنی مبارک، وزیر دارایی بود و متهم است که ضمن سوء استفاده از قدرت اقدام به کسب مال از راه های غیر قانونی کرده است.

ادامه جنجال سلاح های ایرانی در یمن

منابع خبری مدعی هستند که ایران اقدام به ارسال مقادیر متنابهی سلاح به یمن کرده و تلاش دارد ضمن بهره برداری از مشکلات سیاسی جاری در این کشور یمن را به مکانی برای کسب منافع خود تبدیل کند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، افراد بسیاری در یمن به سود ایران جاسوسی می کنند و ایران تلاش دارد با جذب نیروهای سیاسی یمنی از راه های مختلف در کنار حمایت از جریان الحوثی ها و جدایی طلبان جنوبی، یمن را به یکی از کشورهای تحت نفوذ خود تبدیل کند.

یمن در جنوب عربستان واقع شده و نقشی حیاتی برای این کشور دارد. ریاض از زمان علی عبدالله صالح نفوذ بسیاری در این کشور داشته و نسبت به هر گونه تحرک خارجی در این کشور حساس است.

موذن های ایرانی در الجزایر

دولت الجزایر اعلام کرده است که برای رویارویی با نفوذ سلفی ها از شیعیان ایرانی کمک می گیرد و در همین راستا قصد دارد برای آموزش موذن های خود در مساجد کشور از ایران موذن دعوت کند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، عبدالله غلام الله، وزیر دینی و اوقاف الجزایر در این باره گفت: «ما علاوه بر آن قصد داریم برای مساجد خود از روحانیون ایرانی کمک بگیریم و از آنها بخواهیم که موذنان مساجد ما را آموزش دهند.»

مذهب رایج مسلمانان الجزایر سنی مالکی است و پیش بینی می شود این تصمیم وی با واکنش تند سلفی ها و اسلام گرایان تندرو که ایران را قبله جهان تشیع می دانند، مواجه شود. وزیر اوقاف و امور دینی الجزایر به صراحت گفته است که دولتش برای رویارویی با اسلام گرایان تندرو و سلفی ها از ایرانی ها و علمای شیعی ایرانی که عقاید به مراتب میانه روتر و معتدل تر دارند، کمک می گیرد.          

تلاویو به دنبال قطع زنجیر ایران – سوریه – حزب الله

عاموس یدلین، رئیس سابق سازمان امنیت نظامی اسرائیل و رئیس فعلی مرکز امنیت ملی این رژیم خواستار اتخاذ سیاست هایی برای قطع زنجیر ارتباطی ایران – سوریه و حزب الله شد و گفت که باید در همین راستا برای تضعیف بشار اسد تلاش کرد.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ لندن، یدلین درگیری نظامی اسرائیل و سوریه را نامحتمل ندانست اما هشدار داد که قدرت ارتش سوریه را به هیچ وجه نباید دست کم گرفت و در نظر داشت که چنین جنگی مثل جنگ با حزب الله یا حماس نخواهد بود بلکه جنگی بسیار سخت خواهد بود و معنایش این است که هزاران موشک اسکاد، شاید خطرناک تر و پیشرفته تر بر تلاویو اصابت خواهند کرد.

وی اذعان کرد که سقوط اسد تحولی ایجابی برای اسرائیل است و هر کس این حقیقت را نپذیرد نمی تواند تصوری صحیح از اوضاع داشته باشد.

فرار دو خلبان از اریتره به عربستان

رسانه های عربستانی اعلام کردند که دو خلبان اهل اریتره ضمن فرار از کشورشان به صورت رسمی پناهنده عربستان شدند و اعلام کرده اند که از نظام استبدادی به شدت پلیسی حاکم بر کشورشان جدا شده اند.

به گزارش وبسایت شبکه خبری الجزیره، اماره جازان و علی موسی زعله دو خلبانی هستند که از دو هفته پیش به عربستان گریخته و در آن جا تقاضای پناهندگی کرده اند.

اریتره یکی از کشورهای به شدت استبدادی جهان محسوب می شود که بیشترین انزوا را در جامعه جهانی دارد و به صورت نظام تک حزبی اداره می شود. به گفته مجامع حقوق بشری این کشور یکی از کشورهایی است که بیشترین میزان زندانیان سیاسی را دارد و شکاف های دسته جمعی بسیاری در اعتراض به سیاست های دولت مرکزی در آن صورت می گیرد.

در سال گذشته نیز پس از این که 13 بازیکن این کشور در خلال مشارکتشان در یکی از مسابقات منطقه ای ناپدید شدند، 14 بازیکن تیم ملی فوتبال این کشور در اوگاندا تقاضای پناهندگی کرده بودند.

بنا به گزارش سازمان ملل شمار پناهندگان اریتره ای به بیش از 250 هزار نفر می رسد و نزدیک به 15 هزار نفر از شهروندان این کشور خواستار پناهندگی سیاسی در سراسر قاره افریقا هستند. این کشور یکی از فقیرترین کشورهای جهان است که قلمع و قمع در آن به حد اعلایی است.

توصیه دینی به زن ملک عبدالله

امجد قورشه، یکی از نمایندگان اسلام گرای پارلمان اردن از ملکه رانیا، همسر ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن خواست که حجاب بر سر کند و از دست دادن با مردان نامحرم خودداری کند.

به گزارش روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، وی در یکی از جلسات پارلمان اردن از ملکه این کشور خواست که ظاهر اسلامی کشور را حفظ کرده و از مصافحه با مردان و چهره های سلطنتی کشور خودداری کند و درک کند که جامعه هنوز از ضعف های فرهنگی بسیاری رنج می برد. قورشه همچنین از ملکه اردن خواست که حجاب اسلامی به سر کند.

امجد قورشه یکی از چهره های معتدل اسلامی در اردن محسوب می شود که همواره از پوشیدن حجاب اسلامی زنان دفاع کرده است.

کشف حجاب مجری زن مصری در برنامه زنده تلویزیونی

مشاجره لفظی ریهام سعد، مجری زن شبکه تلویزیون النهار با شیخ یوسف البدری وی را بر آن داشت تا در اعتراض به گفته هایش روسری ای که به احترام او به سر کرده بود از سر بردارد.

به گزارش روزنامه النهار، چاپ لبنان، سعید در این برنامه تلویزیونی پرسیده بود که آیا جایز است که مردان دینی در صورت لزوم شرعی بدن زنان را لمس کنند که شیخ بدری پاسخ داده بود، خیر جایز نیست و این تعرض به شرف زن محسوب می شود که در ادامه این بحث فضای مصاحبه را متشنج کرد که ناگهان سعید در اعتراض به حرف های شیخ بدری روسری را از سر برداشت و به او گفت: «آیا هزار پوندی که از این برنامه می خواستی را گرفتی تا به من بدهی؟!»

امتحان دینی برای ارتقای درجه نظامی

وزارت کشور تونس به تازگی دستوری را صادر کرده است که به موجب آن آگاهی از مسائل دینی شرط لازم برای ارتقای درجه نظامیان و افسران پلیس می شود.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، این تصمیم دولت تونس با اعتراض شدید فعالان مدنی مواجه شده و آن را در راستای اخوانی کردن کشور دانسته اند.

بنا به این گزارش تا کنون مطابق با این دستور امتحان هایی از افسرهای پلیس برای ارتقای درجه گرفته شده که شامل 60 سوال دینی بوده که در یکی از سوال ها پرسیده شده است: «اولین زنی که دستش به دلیل دزدی قطع شد، چه کسی بود؟»

وزارت کشور هدف از این کار را ارتقای احساس امنیتی و فرهنگ عامه اعلام کرده است.

موساد در خاورمیانه نیرو استخدام می کند

سازمان امنیت اسرائیل از طریق سایت های ارتباطات اجتماعی اعلام کرد که در تمامی کشورهای عربی نیرو استخدام می کند.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ لندن، در اعلامیه سازمان امنیت اسرائیل بر کشور دبی تاکید خاص شده و از شرایط استخدام افراد دانستن دو زبان فارسی و عربی ذکر شده است. در این بیانیه همچنین آمده است که هر کدام از واجدین شرایطی که دارای مدارک آموزش زبان انگلیسی، مهندسی های پیشرفته، شیمی، هنر، وکالت و روانشناسی را داشته باشند، می توانند به عضویت این سازمان در آیند.

در این اعلامیه برخورداری از جرات، درایت، هوش ، قدرت تاثیرگذاری و توانایی در افشای پیام های شخصی و ملی از دیگر شرایط لازم برای این استخدام اعلام شده است.    

تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: سوریه اسرائیل لندن اردن یمن الجزایر


نظر شما :