برای مهار نفوذ ایران

صنعاء از دوحه کمک خواست

۱۶ مرداد ۱۳۹۱ | ۱۴:۱۴ کد : ۱۹۰۵۱۰۸ اخبار اصلی خاورمیانه
به استناد منابع نزدیک به دولت یمن، دولت قطر خود را برای ورود با قدرت به پروند یمن آماده می‌کند.
صنعاء از دوحه کمک خواست

دیپلماسی ایرانی: پس از آن که دولت جدید یمن ایران را متهم کرد که تهران به فکر افزایش نفوذ خود در این کشور است و بسیاری از جریان های سیاسی را متمایل به خود کرده، تحرکات تازه ای از سوی رئیس جمهوری این کشور آغاز شده است. تحرکاتی که به گفته تحلیلگران در راستای مقابله با نفوذ ایران در یمن به حساب می آید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین، منابع نزدیک به دولت یمن سفر روز پنج شنبه عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن به قطر و دیدارش با شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر این کشور را بسیار مهم توصیف کرده اند.

به گفته این منابع سفر منصور به قطر به تقاضای خودش بوده و نشان از تمایل وی برای فعال ساختن نقش قطر و تاثیر گذاشتن آن به تحولات جاری در یمن به ویژه از ناحیه الحوثی ها است. البته دولت قطر نیز احساس می کند که این توانایی را دارد که در امور داخلی یمن تاثیر بگذارد و در غیاب عربستان، رقیبه دیرینه خود که این روزها مشغول مشکلات داخلی اش است، نقشی فعال و تاثیرگذار بگذارد. دولت یمن در دوران علی عبدالله صالح به حمایت های عربستان دل خوش بود و اکنون در غیاب آن به نظر می رسد که رهبران تازه نفس آن به دنبال جایگزین ساختن قطر به جای عربستان هستند و بر این باورند که شیوخ قبایل و رهبران یمنی از توصیه های قطری ها پیروی می کنند.

عربستان این روزها دیگر فرصت توجه به همسایه جنوبی اش را ندارد. درگیر مسائل داخلی خود و اختلاف های موجود میان شاهزادگان خودش است و از سوی دیگر به فکر رویارویی با نفوذ روزافزون منطقه ای ایران است که بر خلاف عربستان در یمن استراتژی روشنی داشته است. یمنی ها معتقدند پس از مرگ امیر سلطان بن عبدالعزیز که مسئول پرونده یمن بود و چند ماه پیش پس از یک بیماری طولانی مرد، دولت عربستان دیگر استراتژی روشنی در برابر آنچه در این کشور می گذرد، ندارد.

عربستان همچنین پس از جنگ 2009 و شکست سنگینی که در برابر الحوثی ها خورد پرونده یمن را رها کرد. مسئول آن شکست امیر خالد بن سلطان، معاون وزیر دفاع شناخته شد و وی هزینه سنگینی را بابت این شکست پرداخت کرد.

باز هم به استناد منابع نزدیک به دولت یمن، دولت قطر خود را برای ورود با قدرت به پروند یمن آماده می کند. به خصوص در زمینه چگونگی تعامل با الحوثی ها که بخش بزرگی از استان صعده را در کنترل خود دارند و می توان گفت که تقریبا بر شمال یمن حکم رانی می کنند، منطقه ای که با عربستان سعودی هم مرز است. دوحه بر این باور است که ایران به طور جدی تلاش می کند که جای پای خود را در یمن به ویژه در شمال این کشور مستحکم کند تا جزئی از استراتژی هدفمند خود برای محاصره عربستان را تکمیل کند.

یک مقام بلند پایه یمنی که ارتباطات تنگاتنگی با یمنی ها دارد و نخواست نامش فاش شود در این باره می گوید: «امیر قطر که در گذشته نه چندان دور روابط بسیار نزدیکی با تهران داشت، اکنون به این باور رسیده که نباید اجازه داد که ایران عربستان را به محاصره خود در آورد، برای همین همه تلاش خود را به کار خواهد بست و از همه امکانات خود استفاده خواهد کرد تا مانع بازگشت الحوثی ها به منازعه با عربستانی ها شود.»

در سال 2009 پس از درگیری های گسترده ارتش یمن با الحوثی ها دولت عربستان در حمایت از دولت یمن به جنگ با آنها برخواست که در نهایت هزینه های سنگینی پرداخت و مجبور به عقب نشینی از مواضعش شد و خود را از آن درگیری کنار کشید.

این مقام بلندپایه همچنین می گوید که امیر قطر روابط تاریخی ای با الحوثی ها دارد و پیش از این میان آنها با علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق وساطت کرده بود که باعث شده بود جنگ دو جانبه آنها در سال 2004 پایان یابد.

در دوره های گذشته مذاکرات مختلفی میان علی عبدالله صالح با حوثی ها در دوحه و خارج از آن با هدف رسیدن به یک آتش بس با نظارت قطری ها انجام شده بود، اما به دلیل نبود اعتمادی میان دو طرف این مذاکرات راه به جایی نبردند. علی عبدالله صالح گمان می کرد که با حمایت خارجی ها به خصوص عربستان سعودی می تواند الحوثی ها را در تلاش هایشان ناکام بگذارد. با این حال روابط دوحه با الحوثی ها در طول سالیان گذشته باعث شده است تا با بسیاری از چهره های آنها ارتباطات نزدیکی برقرار کند. این چهره ها پس از جنگ 2009 که الحوثی ها با ارتش علی عبدالله صالح داشتند تا کنون بارها به دوحه رفت و آمد داشته اند.

تهیه کننده: تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: یمن عربستان الحوثی قطر علی عبدالله صالح


نظر شما :