لشکر دیپلماسی اردوغان به سومالی رسید

۳۱ مرداد ۱۳۹۰ | ۱۷:۰۶ کد : ۱۵۶۴۶ اروپا
برای بیش از 20 رهبر جامعه عربی خجالت‌آور است که که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه اولین رهبر اسلامی باشد که در راس یک هیئت عالی‌رتبه وارد موگادیشو می‌شود و پل کمک‌رسانی هزاران تن از مواد غذایی و انسانی از ترکیه به سومالی را افتتاح می‌کند.
لشکر دیپلماسی اردوغان به سومالی رسید
دیپلماسی ایرانی: رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه تنها رهبر قدرتمند فعلی خاورمیانه و جهان اسلام است که در راس یک هیئت عالی‌رتبه به همراه خانواده‌اش به موگادیشو، پایتخت سومالی، این کشور قحطی‌زده آفریقایی رفته تا دیپلماسی ترکیه را در اوج بحران اقتصادی یک کشور افریقایی، گرسنه، قحطی‌زده، درگیر جنگ داخلی و از سوی دیگر در کش‌مکش با سیاست‌های متناقض جامعه عربی از یک سو و جامعه غربی و در راس آنها ایالات متحده امریکا از سوی دیگر به رخ جهانیان بکشاند.

روزنامه القدس العربی، چاپ لندن در یادداشتی ضمن به سخره گرفتن تحرکات جامعه عربی در سومالی می‌نویسد: برای بیش از 20 رهبر جامعه عربی خجالت‌آور است که که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه اولین رهبر اسلامی باشد که در راس یک هیئت عالی‌رتبه وارد موگادیشو می‌شود و پل کمک‌رسانی هزاران تن از مواد غذایی و انسانی از ترکیه به سومالی را افتتاح می‌کند. اردوغان در حالی به سومالی سفر کرده است که او را احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه، جمعی از بازرگانان، اهالی صنعت و مقامات ارشد ترکی و همسرش همراهی کرده‌اند. وی به همراه این هیئت عالی‌رتبه در برابر چهار میلیون سومالیایی گرسنه ایستاد و دست کمک به سوی آنها دراز کرد در حالی که کشورهای عربی با 600 میلیارد دلار درآمد نفتی در سال هیچ کمکی به مردم سومالی نکردند. تا بدین لحظه یک رهبر عربی به خود جرات نداده به سومالی سفر کند و با میلیون‌ها گرسنه سرگردان و بیمار در این کشور ابراز هم‌دردی کند.

در ادامه این یادداشت آمده است: این درست است که سازمان کنفرانس اسلامی در نشست فوق‌العاده خود در استانبول تصمیم گرفت که 350 میلیون دلار برای کمک به گرسنگان سومالی به آنها اختصاص دهد و تامین قسمت اعظم این پول را کشورهای عرب شورای همکاری خلیج فارس متقبل شدند ولی از این صحیح‌تر سفر اردوغان به عنوان نخستین رهبر اسلامی به موگادیشو است که بی‌توجه به وجود جنگ داخلی در این کشور و ناامنی‌های گسترده در آن به سفر می‌کند و خود شخصا مبلغی خاص از سوی دولت ترکیه برای کمک به گرسنگان سومالی اختصاص می‌دهد.

نویسنده این یادداشت در ادامه به انتقاد از کشورهای عربی می‌پردازد و می‌نویسد: کشورهای ثروتمند عربی در حالی توجهی به سومالی نمی‌کنند که خود غرق در ثروتند – البته بدون این که ذره‌ای از این ثروت را صرف مردم خودشان کنند – و همگی نیز در موگادیشو سفارت‌خانه‌های بزرگ دایر کرده‌اند. البته منکر این نیستیم که بسیاری از کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی همواره در ارسال کمک‌های انسانی به کشورهای قحطی زده از جمله سومالی پیشتاز بوده‌اند اما هنگامی که بحث دیپلماسی و کمک‌رسانی پیش می‌آید، اکثریت آنها در این میدان قافیه را باخته‌اند و بازنده میدان هستند. در حالی که رهبران عربی برای خوش خدمتی به امریکایی‌ها در پی حوادث 11 سپتامبر و کاترینا و دیگر حوادث طبیعی گروهی ویژه به امریکا می‌فرستند و کمک‌های مالی می‌دهند خجالت‌آور است که به سومالی فقط صدقه مالی می‌دهند و هیچ تحرک دیپلماتیکی برای نجات مردمان آن از وضعیت کنونی‌شان نشان نمی‌دهند.

در پایان این یادداشت با تمجید از تحرکات دیپلماتیک ترکیه در قبال سومالی آمده است: رهبران ترکیه با ذکاوت به گونه‌ای رفتار می‌کنند که به همگان القا می‌کنند که ضمیر اسلامی‌شان زنده است، این ضمیر نه فقط در محیط پیرامونی ترکیه بلکه تا شاخ آفریقا نیز پویایی دارد. ترکیه با این کار خود نشان داد که بر خلاف کشورهای عربی منبع صدور سلاح برای گرم کردن بازار جنگ داخلی سومالی نیست بلکه همه تلاش خود را می‌کند که برای ثبات و حل بحران‌های سیاسی در این کشور فعال باشد. بی‌شک با آمدن این هیئت عالی‌رتبه همراه اردوغان به ترکیه که جمعی از اربابان صنایع و بازرگانان بزرگ ترکی را شامل می‌شود، بازار اقتصادی تازه‌ای برای این کشور بحرانی و قحطی‌زده ایجاد خواهد شد که می‌تواند ضمن کمک به اقتصاد ترکیه باعث شکوفایی اقتصاد سومالی نیز بشود. فراموش نکنیم سومالی یک کشور استراتژیک اسلامی – عربی در شاخ آفریقا است که هر گونه کمکی به آن در عین حال بیشترین سود را به کشورهای کمک‌کننده آن نیز می‌رساند. 

 

( ۳ )

نظر شما :