عقبگرد دلار بعد از پاسخ ایران به اسرائیل

۲۶ فروردین ۱۴۰۳ | ۱۶:۰۱ کد : ۲۰۲۵۵۳۸ سرخط اخبار

یک کارشناس بازار ارز و طلا گفت: بعد از پاسخ مقتدرانه ایران به رژیم صهیونیستی، قیمت‌ها در بازار دچار نوسانات یکباره‌ای شد که کاملا هیجانی و کاذب بود به نحوی که در حال حاضر شاهد عقبگرد نرخ دلار هستیم و قطعا با آرام شدن فضای سیاسی-امنیتی بازار بیش‌از این تعدیل خواهد شد؛ چرا که هیچگاه، نوسانات ناشی از مسائل غیراقتصادی پایدار نبوده است.

محمد قزلباش، کارشناس بازار ارز و طلا در گفتگو با ایسنا با اشاره به روند صعودی بازار طلای داخلی طی هفته‌های اخیر اظهار کرد: بازار طلای داخلی نوساناتی دارد که مهمترین دلیل این موضوع جهش بی‌سابقه قیمت اونس جهانی است. 

وی تصریح کرد: اونس جهانی به دلیل افزایش ریسک های سیاسی دنیا در حال رکوردزنی است، این موضوع موجب شده تا توجه سرمایه گذران جهان به این فلز ارزشمند بیشتر شود. 

این کارشناس بازار ارز و طلا تاکید کرد: مهمترین دلیل افزایش ریسک های سیاسی، تشدید تنش ها در خاورمیانه است، به عبارت دیگر افزایش ریسک های خاورمیانه موجب رکورد شکنی قیمت طلای جهانی شده است، در نتیجه با افزایش قیمت اونس جهانی، در روزهای گذشته قیمت انواع طلا در داخل کشور با روند صعودی مواجه شده است.

دلایل داخلی و خارجی برای افزایش قیمت طلا

این کارشناس بازارهای مالی بیان داشت: همچنین تشدید تنش ها در خاورمیانه تاثیر خود را در بازار ارز داخل کشور گذاشته، به طوری که در داخل کشور با افزایش نرخ ارز نسبت به ابتدای سال مواجه شده ایم. بنابراین افزایش تنش های خاورمیانه از دو بعد موجب افزایش قیمت طلا در داخل کشور شده است که بعد اول افزایش قیمت اونس و بعد دوم افزایش نرخ ارز در داخل کشور است.

نقش سفته بازی در افزایش قیمت طلا

قزلباش در پایان تاکید کرد: یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت طلا در داخل کشور رشد سفته بازی است، به طوری که در روزهای اخیر شاهد فعالیت بیشتر سفته بازها در بازار طلا هستیم، این موضوع موجب شده حباب طلا بیشتر شود، چون زمانی که وضعیت بازار مبهم باشد سفته بازان راحت تر می توانند قیمت ها را افزایش دهند.

بازار به تعادل خواهد رسید

به گفته وی، بعداز پاسخ مقتدرانه ایران به رژیم صهیونیستی، قیمت‌ها در بازار دچار نوسانات یکباره‌ای شد که کاملا هیجانی و کاذب بود به نحوی که در حال حاضر شاهد عقبگرد نرخ دلار هستیم و قطعا با آرام شدن فضای سیاسی-امنیتی بازار بیش‌از این تعدیل خواهد شد؛ چرا که هیچگاه، نوسانات ناشی از مسائل غیراقتصادی پایدار نبوده است.


( ۳ )

نظر شما :