سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران:

خطیب‌زاده: بن بستی در وین نیست/ موضع وزارت خارجه نسبت به رفتار سفیر روسیه در تهران

۲۵ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۱ کد : ۲۰۰۹۸۷۳ اخبار اصلی اخبار داخلی پرونده هسته ای
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات و اقدامات سفیر روسیه در تهران که باعث جریحه دار شدن افکار عمومی مردم ایران شده، اظهار داشت: روابط ایران و روسیه روابط چند لایه و چند بعدی و مشارکت راهبردی است. سفر رئیسی به روسیه ملاقات طولانی و بسیار پرمحتوا و پر نکته انجام شده بین دو رئیس جمهور و برنامه‌‌ برای گسترش روابط و در سازمان‌های بین‌المللی و حمایت‌های ایران از مواضع روسیه و برعکس همه یک هم راستایی را بین دو کشور همسایه هم نشان می‌دهد باید تمام تلاش را کنیم که روابط ممتاز با حفظ منافع دو طرف انجام شود. هر دیپلمات برجسته و پخته‌ و سفیری می‌داند نباید اقدامی کند که افکار عمومی مردم میزبان را جریحه دار کند. این رفتار با این روابط بسیار ممتاز همخوان نیست از مجاری خود این مباحث اعلام شده و اعلام خواهد شد.
خطیب‌زاده: بن بستی در وین نیست/ موضع وزارت خارجه نسبت به رفتار سفیر روسیه در تهران

دیپلماسی ایرانی: سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۲۵ بهمن ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در ابتدای این نشست خبری ولادت حضرت امیرالمومنین علی (ع) را تبریک گفت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به دیدار و گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و فنلاند در ۱۸ بهمن ماه و سفر وزیر امور خارجه ایرلند به تهران که قرار است امروز با حسین امیرعبداللهیان دیدار کند، اشاره کرد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره روند مذاکرات در وین و تعلل آمریکا بیان کرد: بن بستی در وین نیست. مذاکرات همچون سابق برگزار می‌شود و رفت و برگشت ها بین هیأت‌ها در حال انجام است. گفت‌وگوها وقتی به روزهایی می‌رسد که باید درباره مسائل جدی صحبت شود سخت می‌شود و قطعا با یکسری کندهایی روبه رو است و نکاتی که همه طرف‌ها باید درباره آن تصمیم گیری کنند. ایران بعد از بازگشت هیأتش پیشنهاد داده شده را مجددا به بحث و بررسی گذاشت. دادن و گرفتن پیشنهادها امری عادی است و هیچ اتفاق خارق العاده‌ای نیست که پیشنهادی داده و گرفته شود. امروز در وین گفت‌وگو درباره موضوعات بسیار کلیدی و حساس باقیمانده است. ایران تصمیمات سیاسی خود را سال‌ها پیش گرفته و در برجام باقیمانده و منتظریم پاسخ ابتکارات ایران را توسط طرف‌های غربی بگیریم. هر چقدر اراده آمریکا و سه کشور اروپایی بالا برود فاصله برای رسیدن به توافق کمتر می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی اعلام کرد که ایران در نشست اوپک گازی در قطر شرکت می‌کند.

وی گفت: ایران اعلام می‌کند که آمریکا باید نسبت به رفتارهای ضد حقوق بشری و ضد انسانی خود تجدیدنظر کند. دنیا متفاوت شده و آمریکا باید این پیام را بگیرد.

خطیب‌زاده درباره این‌که آیا تا قبل از سال نو شمسی و پایان فوریه شاهد توافق خواهیم بود؟ گفت:‌ اگر طرف اروپایی و آمریکا امروز به ابتکارات ایران پاسخ در چارچوب برجام بدهند و اگر حقوق ملت ایران و منطقی که ایران روی میز گذاشته رعایت شود احتیاج به پایان فوریه ندارد و همین فردا می‌توانیم در وین توافق را اعلام کنیم. زمان رسیدن به توافق رابطه معکوس با اراده آمریکا و طرف غربی دارد. این توافق منتظر تصمیمات سیاسی طرف مقابل مانده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره تضمین‌ها و این‌‌که ایران دنبال چه تضمین‌هایی است بیان کرد: آمریکا قابل اعتماد نیست و باید تضمین‌های عینی اخذ شود که که آمریکا دوباره حقوق بین‌الملل و رژیم‌های بین‌المللی را به سخره نگیرد. ایران به دنبال تضمین‌های عینی است. ایران و ۱+۴ به دنبال دریافت تضمین‌ها از سوی آمریکا هستند.

وی درباره تحریم‌ها بیان کرد: همه تحریم‌ها باید مطابق برجام مرتفع شود فرقی نمی‌کند، دارای چه عنوانی هستند و با چه برچسب ساختگی هستند همه آنها که با برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ ناهمخوان هستند باید به صورت یک جا برداشته شوند.

خطیب‌زاده درباره آخرین تحولات اوکراین و اقدامات انجام شده برای ایرانیان مقیم این کشور نیز بیان کرد: ایران با دقت و حساسیت اتفاقات در اوکراین را پیگیری می‌کند. ما از افزایش تنش در بین اوکراین و روسیه ابراز نگرانی می‌کنیم. به عنوان کشوری که با هر دو کشور روابط حسنه داریم تلاش می‌کنیم دو طرف را به حل و فصل  اختلافات از طریق مسالمت آمیز دعوت کنیم آمادگی داریم از مساعی خود استفاه کنیم که دیدگاه‌های دو طرف به هم نزدیک شود. منطقه اوراسیا نمی‌تواند شاهد تنش و جنگ دیگری باشد. آمریکا با رفتار خسارت بارش طی دهه‌های گذشته در افغانستان، خاورمیانه و این منطقه نشان داده از اشتباهات خود درس نمی‌گیرد و باید تلاش کنیم تنش حتی المقدور کاهش یابد. وزارت امور خارجه درباره اتباع ایرانی اقدامات مهمی را انجام داده و سفارت ایران اطلاعیه‌های لازم را صادر کرده و با ایرانیان مقیم در ارتباط است. یک خط مستقیم در مورد ارتباط هم به صورت خط زمینی و هم در فضای مجازی برقرار شده است. به صورت منظم با دانشجویان و ایرانیان در ارتباط است. وضعیت سفر از عادی به قرمز تبدیل شده است. خط ۲۴ ساعته در معاونت کنسولی برای تماس اتباع ایرانی اعلام شده است. وزارت امور خارجه با دقت اوضاع اوکراین را پیگیری می‌کند. سفارت به صورت منظم در ارتباط است و از طریق انجمن اسلامی با دانشجویان در ارتباط است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره خنثی سازی تحریم‌ها خاطرنشان کرد: دولت از روز اول یک ماموریت ویژه به تمامی ارکان خود داد که در مسیر خنثی سازی تحریم‌ها به صورت جدی عمل کنند. وزارت امور خارجه در این راستا ماموریت ویژه‌ای داشت و دارد. خنثی سازی تحریم‌ها به معنای ایجاد یک روابط خارجی مقاوم نسبت به تحریم در وزارت خارجه مفهوم سازی شد. با تمامی کشورها در منطقه و خارج از منطقه فارغ از آنچه در وین رخ می‌دهد و فارغ از نتیجه وین کار جدی را آغاز کردیم و برخی به ثمر نشسته و اقدامات در حوزه سیاست خارجی بلندمدت است و خوشحالیم برخی در این مدت کوتاه نتیجه داده است. نگاه ما به وین برای طراحی روابط خارجی نیست. روابط و سیاست خارجی را مبتنی بر منافع ملی مردم ایران می‌چینیم. مسیر رفع تحریم مسیر موازی است که می‌توانند در نقطه‌ای تلاقی کنند.

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان نیز اظهار داشت: تحول جدیدی نداریم و ایران آمادگی خود را داشته است این نشست را برگزار کند. هر کس اشتباه محاسباتی کند نتیجه آن خوب نخواهد بود منتظر اراده ریاض هستیم برای ازسرگیری این گفت‌وگوها و اعلام آمادگی هم کردیم.

وی در پاسخ به این سؤال که در برخی کشورها جلوی راهپیمایی ۲۲ بهمن گرفته شده است نیز بیان کرد: در برخی کشورها مجوزهای کرونایی داده نشده و در برخی جاها صحبت کردیم و مجوزها اخذ شده است ولی به صورت عمومی در این خصوص مشکلی نداشتیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره گفت‌وگوهای قضایی بین ایران و عراق درباره پرونده شهید سلیمانی نیز اظهار داشت: امیرعبداللهیان از روزی که به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شد به صورت جدی این موضوع را پیگیری کرد و چندین جلسه در داخل وزارت خارجه با حضور نهادها برگزار شد از جمله قوه قضاییه. در سفر امیرعبداللهیان به بغداد و گفت‌وگو با مقامات عراقی این موضوع مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

خطیب‌زاده درباره توئیت شمخانی و تماس تلفنی‌اش با علی باقری نیز اظهار داشت: آقای شمخانی اجازه دهید درباره توئیت‌هایشان توضیح دهند و بهتر می‌توانند تبینن کنند نظرشان چه بوده است. با آقای باقری امروز صبح صحبت کردم. تحولات در وین به نقطه ای رسیده که سختی دارد موضوعات مهم و کلیدی است و با حساسیتی از سوی همه پیگیری می‌شود. یکسری پیشنهادات ایران داده و یکسری پیشنهادات طرف‌های مقابل داده‌اند و اینها در فرآیندهای مذاکراتی طبیعی است.‌ خیلی نباید به برخی فضاهای رسانه‌ای توجه کرد. نه آن روزی که بعضی‌ها دوست دارند تصویر را گل و بلبل نشان دهند و نه آن روزی که برخی تلاش دارند مسیر را سنگلاخ نشان دهند. مذاکرات پیچیده سخت و موضوعات کلیدی رسیده است. موضوعات اختلافی در میان است و نیازمند تصمیمات سیاسی و جدی از سوی واشنگتن هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات سخنگوی وزارت دفاع آمریکا که نگران تهدیدهای انصارالله و اینکه حملات با سلاح‌های ایرانی انجام می‌شود گفت: ما نگران جان‌های معصومی هستیم که هفت سال جنگ خانمانسوز علیه مردم یمن از این ملت ستانده است. نگران کودکانی هستیم که در فقر قحطی و نیازهای اولیه به سر می‌برند. آنهایی که بخشی از این کارزار بر علیه مردم یمن هستند و سلاح‌ها و جنگ افزارها و جنگنده‌های پیشرفته و مشاوره‌ها و ملزومات جنگ را برعلیه مردم یمن فراهم کردند نمی‌توانند در مقام خیرخواه مردم یمن قرار بگیرند. باید این چرخه خشونت قطع شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر مادورو که سؤال خبرنگار فارس بود نیز گفت: برنامه ریزی در دست انجام است و اعلام تاریخ شود اعلام خواهم کرد.

خطیب‌زاده درباره سفر وزیر امور خارجه ایرلند به تهران که سؤال خبرنگار فارس بود و بازگشایی سفارت ایرلند در تهران خاطرنشان کرد: سفیر آکردیته ایرلند دیروز رونوشت استوارنامه خود را تقدیم وزیر امور خارجه کشورمان کرد و کاردار موقت ایرلند مدتی است در ایران مستقر است و مقدمات بازگشایی سفارت در حال انجام است و سفر وزیر امور خارجه ایرلند در راستای گسترش روابط فیمابین انجام می‌شود و امیدواریم در اولین فرصت برنامه بازگشایی سفارت ایرلند عملیاتی شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس درباره روند مذاکرات وین و این‌که در کدام یک از حوزه‌ها پیشرفت حاصل شده؟ گفت: مادامی که در تمامی چهار حوزه به توافق نرسیم نمی‌توانیم بگوییم در هیچ حوزه‌ای پیشرفت کردیم. این‌ها ظروف متصل به هم هستند. در موضوعات هسته‌ای در حفظ و صیانت از دستاوردهای دانشمندان جوان داریم که نمی‌تواند نادیده گرفته شود. در خصوص رفع تحریم‌ها باید تمامی محقق شود. برخی موضوعات در این حوزه باقیمانده که نیازمند تصمیم سیاسی است. در حوزه راستی آزمایی پیشرفت‌هایی داشتیم و ایده‌ها تبدیل به کلمه شده و کلمات تبدیل به فرآیندهای اجرایی شده و در حوزه اخذ تضامین به بخش‌های مختلفی تقسیم شده تا جایی که ممکن بوده گفتگوها شده و در این حوزه موضوعات باقیمانده است . اینها همه با هم در یک فضای مرتبط با هم حرکت می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا نیز اظهار داشت: موضوع زندانیان یکی از موضوعات جدی بوده که همواره در دستورکار بوده و از بعد انسانی اولویت ایران بوده که حل شود در یک مسیر موازی در وین از ماه‌ها قبل مطرح بوده و متاسفانه توافقی که یک بار به دست آمد طرف آمریکایی در شب اجرای توافق زیر آن زد و یک بار دیگر نشان داد که تا چه میزان در توافق با واشنگتن باید دقت کرد که در توافقاتی که اعلام می‌کنند معلوم نیست تا چه حد اعلام کنند. این موضوع در مسیر موازی وین در جریان است و هیچ چیزی را منوط به گفت‌وگوهای وین نکردیم. موضوع زندانیان موضوع انسانی است و انتقال زندانیان موضوعی است که می‌تواند از طریق مستقلی حل شود و زمینه خوبی باشد که نشان دهد رفتار آمریکا تغییر کرده است. مسیر گفت‌وگوها در خصوص این موضوع در جریان است. ‌برخی می‌خواهند بیش از حد خوشبینی و برخی بدبینی بدهند. واقعیت امروز وین گفت‌وگو در خصوص موضوعات حساس است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به پرسشی درباره ارائه تسهیلات به نخبگان افغانستان گفت: ایران میزبان بیش از ۴ و نیم میلیون از اتباع است و بسیاری از آنها نخبگانی هستند که به دلیل آماده نبودن فضا به حوزه تمدنی خود آمدند و ما میزبان آنها هستیم و آنها مهمان ما هستند. نهادها در ایران به فکر آنها بودند. ایران در وضعیت سختی قرار دارد. این آمار را در کشورهای مختلف بررسی کنید کدام کشور در دنیا هستند که کدام یک در تحریم نیستند و میزبان چهار و نیم میلیون فقط از یک کشور مهاجر و بی مکان وارد کشورشان شوند. برای آنها تلاش‌هایی در این حوزه صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات و اقدامات سفیر روسیه در تهران که باعث جریحه دار شدن افکار عمومی مردم ایران شده، اظهار داشت: روابط ایران و روسیه روابط چند لایه و چند بعدی و مشارکت راهبردی است. سفر رئیسی به روسیه ملاقات طولانی و بسیار پرمحتوا و پر نکته انجام شده بین دو رئیس جمهور و برنامه‌‌ برای گسترش روابط و در سازمان‌های بین‌المللی و حمایت‌های ایران از مواضع روسیه و برعکس همه یک هم راستایی را بین دو کشور همسایه هم نشان می‌دهد باید تمام تلاش را کنیم که روابط ممتاز با حفظ منافع دو طرف انجام شود. هر دیپلمات برجسته و پخته‌ و سفیری می‌داند نباید اقدامی کند که افکار عمومی مردم میزبان را جریحه دار کند. این رفتار با این روابط بسیار ممتاز همخوان نیست از مجاری خود این مباحث اعلام شده و اعلام خواهد شد.

خطیب‌زاده درباره اتهامات بی اساس وزیر امور اسلامی عربستان سعودی نیز بیان کرد: این اظهارات خیلی بی ارزش هستند و از این اظهارات مهندسی شده و با اهداف خاص کم نشنیدیم. این اظهارات بسیار مشمئز کننده است و حاکی از آن است که برخی در عربستان همچنان بر طبل نادانی می‌کوبند و سعی می‌کنند از فضاهای بین‌المللی و جمع‌های مسلمانان استفاده و عقده گشایی کنند. همه می‌دانند ایدئولوژی تکفیری چه نقشی داشته است. عمیقا و قویا توصیه می‌کنم مقاماتی مثل ایشان قبل از این‌که صحبت کنند تاریخ ایران سرافراز را بخوانند و متوجه شوند که ایدئولوژی آنها تا چه حد برای منطقه و جهان خسارت داشته است.

کلید واژه ها: ایران و امریکا ایران و روسیه ایران و عربستان سعید خطیب زاده نشست هفتگی سخنگوی وزارت امور خارجه


( ۱ )

نظر شما :

ابراهیم قدیمی ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۷:۲۰
قتل گریبایدف و هشتاد نفر کارکنان سفارت هیچگونه منفعطی که برای ایران نداشت ضررهای هنگفتی داشت۔عملی نامقبول وغیر انسانی بود۔این نظردلیلی برتایید حرکت گریبایدف نیست۔که مطمئنا ان هم نامقبول بوده است۔ولی مجازات ان کشتار جمعی حدود هشتاد نفرنیست۔هم ضرر مالی داشت ۔تقدیم الماس هفتاد قیراطی با هدایای دیگر وعذر خواهی توسط گروهی از بزرگان از انجمله امیرکبیر۔سفارت انزمان در این محل نبوده است۔در چهارراه مولوی پشت سید نصرالدین بوده وسفارت انگلستان هم همانجا بوده است۔احتمالا انگلیسی ها محرک هم بوده اند۔گرچه خودگریبایدف نظرش بر فتحعلیشاه بوده۔در اخرین کلماتی که میگوید نام اورا میبرد۔این مقبره یادبود احتمالا مدت زیادی است ایجا ساخته شده است۔گریبایدف در تفلیس تدفین شده است۔ان دوخانم ارمنی مسلمان شده بودند وهمسر اصف الدوله بودند واحتمالا فرزند دار هم بودند۔
ابراهیمی ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ | ۲۳:۵۲
لوان جاگاریان سفیر روسیه ۲ بار به ملت ایران توهین کردند یک بار با بازسازی صحنه کنفرانس متفقین در تهران و یاداوری اشغال ایران علارقم بیطرفی و یک بار دیگر با حضور بر بنای یادبود گریبایدوف و….اگر کشور در وضعیت نرمال بود باید نسبت به اخراج ایشان اقدام میشد اما متاسفانه …البته یاداور میشوم که ایشان در عین حال بخشی از لابی ارامنه هستند که همیشه در این گونه بزنگاههای تاریخی خوش خدمتی های اضافه تری برای اربابان قدرت انجام میدهند.