داماد ترامپ در منطقه چه می کند

آشتی دادن قطر و عربستان یا آماده سازی برای جنگ با ایران؟

۱۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۶:۱۴ کد : ۱۹۹۷۸۰۸ اخبار اصلی خاورمیانه
چرا در کمتر از یک هفته از ترور فخری زاده و ورود ناوهای هواپیمابر به خلیج فارس کوشنر به عربستان و قطر سفر می کند؟پیام های خطرناک او برای امیر قطر و ولی عهد عربستان چیست؟آیا نتانیاهو و رئیس موساد به نشست دوم "نیوم" به ریاست این داماد نازپرورده می پیوندند؟
آشتی دادن قطر و عربستان یا آماده سازی برای جنگ با ایران؟

دیپلماسی ایرانی: چرا در کمتر از یک هفته از ترور فخری زاده و ورود ناوهای هواپیمابر به خلیج فارس جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا به عربستان و قطر سفر می کند؟ پیام های خطرناک او برای امیر قطر و ولی عهد عربستان چیست؟ آیا نتانیاهو و رئیس موساد به نشست دوم "نیوم" به ریاست این داماد نازپرورده می پیوندند؟

سفر کوشنر به عربستان و قطر تنها کمتر از یک هفته از ترور فخری زاده از سوی موساد از اهداف آن یعنی تلاش برای گسترش دایره ائتلاف اسرائیل با کشورهای عربی و بسیج برای مشارکت در جنگ ها یا اقدامات تروریستی علیه ایران و جریان های محور مقاومت خبر می دهد. دغدغه اسرائیل که در این سفر نمود می یابد، نابودی ایران و تاسیسات هسته ای این کشور پیش از به قدرت رسیدن بایدن است.

روزنامه های آمریکایی هدف این سفر را آشتی دادن عربستان و قطر عنوان کرده اند اما این سخن دروغ و اقدامی برای پنهان کردن هدف اصلی این سفر یعنی حمله به ایران به صورت محدود یا گسترده به علل زیر است:
نخست: کوشنر در طول چهار سال گذشته هیچ اقدامی جدی برای این آشتی انجام نداده است.

دوم: اگر واقعا درصدد آشتی است چرا این سفر او شامل دیگر دشمنان قطر یعنی مصر، امارات و بحرین نمی شود؟

سوم: تلاش برای حل اختلاف قطر و عربستان به دور از طرف های دیگر یعنی کاشتن بذر جدایی در محور مخالف قطر است، مگر این که کوشنر بداند عربستان می خواهد از ائتلاف امارات و مصر جدا شود و به ائتلاف قطر و ترکیه بپیوندد که این احتمال واقع بینانه نیست.

چهارم: دغدغه این روزهای کشورهای حاشیه خلیج فارس آشتی نیست بلکه تشدید تنش به علت تجاوز اسرائیل به ایران و پاسخ احتمالی ایران بر این کشورهاست که احتمالا فتیله جنگی بزرگ را شعله ور کند. صحبت از آشتی در صورتی که ناوهواپیمابر آمریکا و کشتی های جنگی اش و بمب افکن های B52 وارد آب های خلیج فارس شده اند، نادانی است.

پنجم: بعید نیست هدف سفر کوشنر به عربستان و قطر یعنی دو کشوری که بزرگترین پایگاه های نظامی آمریکا در آنها قرار دارد، با خبر کردن حکومت این دوکشور از طرح های حمله به ایران باشد حمله ای که از پایگاه های این کشورها صورت خواهد گرفت.

نگاه ها اکنون باید به دیدار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و کوشنر دوخته شود. آیا این دیدار محدود به این دو خواهد شد یا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و رئیس دستگاه موساد نیز به آن خواهند پیوست؛ یعنی افرادی که هفته پیش در کنار پمپئو با ولیعهد در نشستی چهار جانبه دیدار کردند. نشستی که گفته شد طرح جنگ ترورها و نابودی تاسیسات هسته ای ایران در آن طراحی شد که هدفش به دام انداختن این کشور از طریق وادر کردنش به پاسخ است.

روزنامه انگلیسی "فایننشال تایمز" هدف این سفر را آشتی میان کشورهای عربی خیلج فارس عنوان کرد. این سخن نادانی محض نسبت به تحولات منطقه را نشان می دهد. بن سلمان در برابر فشارهای ترامپ برای آشتی و عادی سازی مقاومت کرد زیرا او می داند عادی سازی با اسرائیل یا آشتی با قطر باعث نخواهد شد بایدن از بازگشت به توافق هسته ای منصرف شود.

کوشنر به دنبال آینده و منافع مالی و تجاری خود در منطقه و بهره برداری از دستاوردهای عادی سازی در این راستاست. هر سخنی غیر از این با توجه به واقعیت های منطقه و تحولات آن درست نیست. چرا رهبران عربستان و قطر به داماد رئیس جمهوری امتیاز دهند که شش هفته بعد از قدرت کنار می رود، در حالی که چنین امتیازی را به امیر فقید کویت اعطا نکردند که سه سال آخر عمر خود را به پیدا کردن راه حلی برای این بحران اختصاص داد!

منبع: رای الیوم / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: جرد کوشنر عربستان سعودی قطر قطر و عربستان سعودی ایران و امریکا ایران و اسرائیل حمله به ایران واکنش ایران ترور شهید فخری زاده


( ۲۵ )

نظر شما :

کاکایی ۱۳ آذر ۱۳۹۹ | ۱۸:۲۰
مورچه چیه که فشار خونش چی باشه، عربستان خودش عددی نیست، قطر قد منطقه8 شهرداری تهرانه ،امریکا که کدخدای ایناس از زدن ام کیو 4 تشکر کرد ،،این حرکات فقط خوراک تبلیغاتیست ،8
احمد محمود ۱۴ آذر ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۰
کاکایی حتما بورکینافاسو وجیبوتی عددی هست.
خسرو ۱۵ آذر ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۸
قطر کشور مهمی است و عربستان با ثبات دایمی اش ، پای ثابت هر معامله ای است ، به نظر میرسد ، کوشنر برای مجموعه ای از کارهای اقتصادی و سیاسی و در کل اسراییلی به منطقه آمده است و بایدن هرگز به برجام قبلی باز نخواهد گشت ، بلکه برجام جدید و امتیازات بیشتر خواهد خواست
علی ۱۷ دی ۱۳۹۹ | ۰۷:۱۶
درجواب کاکای با سواد بنده خدا همین قطر بیش از چند بار است که کشور ترکیه را از برشکستگی نجات داد را همین مورچه با اقتصاد ودلارای زیادش میتونه بهترین کمک در مقابل تحریمها باشه