مسکو: همکاری هسته ای بین روسیه و ایران تداوم می یابد

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۹۱۵۵۰ سرخط اخبار

سفیر روسیه در تهران با اشاره به اینکه نیروگاه هسته ای بوشهر نماد همکاری بین تهران و مسکو است از افزایش تماسهای سطح بالای دیپلماتیک بین طرفین خبر داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سفیر روسیه در تهران از تداوم رایزنیهای دیپلماتیک بین کشورش با ایران در عالیترین سطح خبر داد.

«لوان دژاگریان» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرگزاری «تاس» به مناسبت یکصدمین سالگرد روابط ایران و روسیه، با اشاره به تماسهای دیپلماتیک بین تهران و مسکو با وجود شیوع ویروس کرونا  گفت: «تماسهای شخصی قطع و دیپلماسی تلفنی شدت یافته است.»

وی  در ادامه گفت: «این بسیار مهم است اما این گزینه نمیتواند کارایی جلسات شخصی را داشته باشد و با وجود همه دشواریها، به دنبال استفاده حداکثری از امکانات باقی مانده هستیم.»

 سفیر روسیه در ایران با اشاره به تداوم روابط تجاری ایران و روسیه  افزود: «حمل و نقل دو طرفه از طریق دریای خزر وجود دارد و حمل و نقل باری نیز به قوت خود باقیست.میوه و سبزیجات از ایران به روسیه وارد میشوند و برای رانندگان ایرانی روادید عبور صادر میکنیم.»

وی ادامه داد که تنها  تغییر اصلی در روابط تجاری و اقتصادی دو جانبه ناشی از بیماری همه گیر کرونا، عدم امکان دیدارهای نمایندگان روسیه و ایران بوده است.

این دیپلمات روس گفت: «یک کمسیون بین دولتی در ماه ژوئن در شهر "ولادی قفقاز" در نظر گرفته شده بود که با توجه به شرایط فعلی، این نشست بعید است برگزار شود.»

سفیر روسیه در تهران همچنین گفت که گسترش کرونا هیچ تغییر محسوسی در همکاریهای دو جانبه در زمینه مهندسی انرژی هسته ای  ایجاد نکرده است.

وی گفت: «نیروگاه هسته ای بوشهر پرچمدار همکاریهای ما در حوزه هسته ای است. در این زمینه، همکاری ادامه می یابد. از این رو، پروازهای ویژه از «نووسیبیرسک» در 21 و 28 آوریل (دوم و نهم اردیبهشت) سوخت نیروگاه هسته ای را تحویل ایران داد.»

دژاگریان اظهار داشت: «کار متخصصان در نیروگاه هسته ای بوشهر ادامه دارد و این پرسنل تمام اقدامات احتیاطی لازم را انجام می دهند.»

در روزهای گذشته سفیر ایران در روسیه نیز در رشته توییت هایی با تداوم همکاری های دوستانه بین تهران و مسکو با وجود فشارهای آمریکا اشاره کرده بود.

کلید واژه ها: ایران و روسیه


نظر شما :