توافق انتخاباتی حزب عمار الحکیم و حیدر العبادی

۲۵ دی ۱۳۹۶ | ۱۶:۵۲ کد : ۱۹۷۴۳۸۴ سرخط اخبار

حزب «جریان ملی حکمت» اعلام کرد که با «حیدر العبادی» عضو بارز حزب «الدعوة» برای ائتلاف انتخاباتی به توافق نهایی رسید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «صلاح العرباوی» عضو دفتر سیاسی حزب «جریان ملی حکمت» عراق اعلام کرد که این حزب با «حیدر العبادی» نخست وزیر عراق برای ائتلاف انتخاباتی به توافق نهایی رسیده است. 

العرباوی اعلام کرد که حزب حکمت سه شرط برای پیوستن به لیست انتخاباتی حیدر العبادی سخنگوی حزب الدعوة داشته که با پذیرش آن، توافق نهایی برای ارائه لیست واحد در انتخابات پارلمانی آینده حاصل شده است. 

سه شرط حزب حکمت بدین شرح است:

یک- ملی بودن ائتلاف؛ جذب نیروهای ملی اعم از سنی، شیعه یا کُرد برای ایجاد فراکسیونی فراگیر

دو- ائتلاف بر اساس برنامه هدفمند برای ساخت عراق

سه- ائتلاف، در تصمیم گیری ها و تعیین مسیر و سیاست گذاری مشارکتی باشد

پیش از این نیز ائتلاف «الفتح» به سرلیستی «هادی العامری» رئیس سازمان بدر عراق، با لیست حیدر العبادی به نام «النصر» به توافق رسیده بود و قرار است که در انتخابات لیست مشترک بدهند.

روز یکشنبه (دیروز)، سید عمار الحکیم، با اعضایی از حزب خود به دیدار حیدر العبادی نخست وزیر عراق رفته بود. 

«نوول ابو رغیف» سخنگوی جریان ملی حکمت روز گذشته با نزدیک بودن توافق ائتلاف با لیست «النصر» به سرلیستی حیدر العبادی گفته بود که شروط پیوستن به این ائتلاف دوری از هرگونه فرقه گرایی... و کار بر مبنای برنامه‎های هدفمند برای ساختن دولت عراق و سیاستگذاری و ائتلاف مشارکتی است».

روز گذشته، مقتدی الصدر رهبر جریان صدر عراق در واکنشی منفی به ائتلاف لیست های النصر و الفتح، آن را ائتلاف و توافق سیاسی «کینه‎توزانه» نامید که درخواست ائتلاف با آنان را رد کرده است.

کلید واژه ها: حیدر العبادی العبادی


نظر شما :