سفیر روسیه در یمن: به اتهامات آمریکا علیه ایران تردید داریم

۲۴ آذر ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۲ کد : ۱۹۷۳۷۶۹ سرخط اخبار

«ولادیمیر دیدوشکین» سفیر روسیه در یمن ضمن ابراز تردید نسبت به اتهامات اخیر آمریکا درخصوص ایرانی بودن موشک های بالستیک شلیک شده به عربستان گفت: با توجه به تسلط کامل ائتلاف عربی بر تمامی گذرگاه های هوایی و دریایی یمن، ما نسبت به ورود موشک از ایران به یمن تردید شدید داریم.

به گزارش شبکه خبری روسیا الیوم، این دیپلمات روس پنجشنبه شب با بیان این که ماهواره های آمریکایی و انگلیسی ائتلاف عربی را در رصد قاچاق سلاح های احتمالی به خاک یمن، یاری می کنند، تاکید کرد: غیر ممکن است که ائتلاف نتواند ورود موشکی به ابعاد چندین متر را به یمن رصد کند.
دیدوشکین با اشاره به این که شاید بتوان برخی تجهیزات کوچک الکترونیکی را وارد یمن کرد، اما قاچاق موشک از خارج به این کشور امکان پذیر نیست، افزود: در حالی که رسانه ها روزانه از شلیک انواع موشک از خاک یمن به اهداف جنگی گزارش می دهند، اگر موشک ها وارداتی از کشوری دیگر باشد، انبارهای موشکی در طول دو سال نیم گذشته که از جنگ می گذرد، تمام می شود و نمی توان این مقادیر موشک را به صورت دوره ای و در برابر دیدگان نیروهای ائتلاف وارد یمن کرد.
سفیر روسیه در یمن تصریح کرد: نباید توانمندی و قدرت یمنی ها را دست کم گرفت، این کشور در زمینه های مختلفی مانند ساخت موشک، کارشناسان زیادی دارد و برایم تعجب آور نخواهد بود، اگر مشخص شود این موشک ها در داخل یمن ساخته شده است.
وی در پایان گفت: تدوام بحران یمن منجر به ظهور سلاح های جدیدی در این کشور می شود، بنابراین، این جنگ باید هرچه سریعتر متوقف شود.
این اظهارات در واکنش به سخنان ضد ایرانی «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در شورای امنیت صورت می گیرد.
هیلی روز پنجشنبه 23 آذرماه با حضور در وزارت دفاع آمریکا و بدون اشاره به حمایت های تسلیحاتی بی دریغ واشنگتن از عربستان سعودی برای کشتار مردم یمن، ایران را به تجهیز جنبش انصارالله در حمله موشکی به ریاض متهم کرد.
این اقدام با واکنش فوری «غلامعلی خوشرو» نماینده ایران در سازمان ملل متحد روبرو شد.
وی با رد مجدد ادعای ارسال موشک به یمن، آن را نشانه بارزی از نقش مخرب، تحریک آمیز و غیرمسئولانه آمریکا دانست.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها: یمن


نظر شما :