نامه‌های «ابوبکر البغدادی» به فرماندهانش در لیبی

۱۱ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۱ کد : ۱۹۷۳۵۵۶ سرخط اخبار

روزنامه الشرق الاوسط از دسترسی به نامه های خلیفه خودخوانده داعش که برای فرماندهانش در لیبی ارسال کرده بود، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، منابع رسانه ای از دستیابی به برخی اسناد در مقرهای تکفیری های داعش در لیبی و از جمله نامه های خلیفه خودخوانده این گروه تروریستی به فرماندهانش در این کشور خبر دادند.

روزنامه سعودی چاپ لندن «الشرق الاوسط» در این باره نوشت: نامه های «ابوبکر البغدادی» خلیفه خودخوانده داعش به سرکرده های این گروه تروریستی در لیبی، در سال گذشته نشان می دهد که وی تلاش داشت تا خسارات و ناکامی های داعش در عراق و سوریه را توجیه و جبران کند و به همین دلیل دستوراتی درباره استفاده از جنوب لیبی با مناطق ناهموار گسترده به نیروهایش داده بود. 

بر اساس این گزارش، وی از سرکرده های داعش در لیبی خواسته بود که از جنوب لیبی به عنوان مکانی برای جمع آوری داعشی های فراری از مشرق استفاده کنند تا در نهایت، این بار مصر، تونس و الجزائر را هدف قرار دهند.

الشرق الاوسط نوشت که به برخی اسناد موجود در مقرهای داعش در مناطق مختلف لیبی از جمله نامه های البغدادی به 13 معاون ارشدش در لیبی دست یافته که تاریخی برخی از آنها به اواخر سال گذشته میلادی باز می گردد و جدیدترین نامه آن مربوط به چند هفته پیش است. این اسناد نزد برخی از طرف های مسئول لیبیایی محفوظ است.

بنا بر این گزارش، البغدادی در یکی از این نامه های شکست های داعش در عراق و سوریه را توجیه می کند و آن را جنگی می شمارد که تغییراتی را در جهان، تحمیل کرد و از معاونانش می خواهد تا با تمرکز بر جنوب لیبی و جمع کردن داعشی های فراری، این شکست ها را جبران کنند.

وی در ادامه می نویسد: «میدان نبرد بعدی، لیبی است...و از آنجا ما پرچممان را در مصر، تونس و الجزائر بر می افرازیم.»

البغدادی طی نامه ای دیگر، تلاش می کند تا اختلافات ایجاد شده در صفوف یارانش در لیبی را سرکوب کند و مقابله با کسانی که در صفوف داعش، مردد یا متزلزل شده اند را خواستار شده و در عین حال بر ضرورت زدن سر آنها تاکید می کند. وی همچنین به اعضای سازمان «انصار بیت المقدس» که از سیناء به لیبی گریخته اند هشدار می دهد و می گویند که این سازمان دارای گروهی است که نشانه های شکست در آن دیده می شود و رفتارهایی غیرطبیعی دارد.

در برخی نامه های کوتاه، بغدادی به یارانش در لیبی می نویسد: «نباید در نبرد، عقب نشینی کنید و پیروزی در میدان حاصل می شود» یا «تا جایی که شرایط اجازه دهد فرماندهان حاضر در داخل لیبی باید به دنبال منابعی برای تامین نیروهای ما در امارت لیبی و سایر مجاهدان باشند. برادران ما در مالی از کمبود حمایت رنجح می برند و این موجب می شود که دشمن بر آنها غلبه کند.»

سال پیش نیز، «وحید باکزی» مسئول حزب دموکراتیک کردستان عراق در سنجار تاکید کرده بود که یک نسخه از یک نامه محرمانه البغدادی به دستش رسیده که نشان می داد وی از فرماندهان خویش خواسته است تا برخی از جبهه های جنگ در عراق را تخلیه کنند.

این مسئول عراقی گفته بود: در این نامه ابوبکر البغدادی نوشته است که مردم عراق و سوریه ارزش آن را ندارند که به حمایت از آنها بپردازیم.

وی در پایان نامه خویش خواستار آن شده بود تا در صورت تضعیف در عراق و سوریه جنگجویان گروه تروریستی داعش توجه خویش را به منطقه «المصراته » در لیبی معطوف کنند.

کلید واژه ها: عراق و سوریه البغدادی


نظر شما :