گفت‌وگوها میان ریاض و دوحه به حالت تعلیق درآمد

۱۸ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۴ کد : ۱۹۷۱۵۵۵ سرخط اخبار

تنها ساعتی پس از گفت وگوی تلفنی امیر قطر با ولیعهد عربستان، انتشار روایت های مختلف از محتوای این گفت وگو به کشمکشی تازه میان دوحه و ریاض بدل گشته و یک بار دیگر روزنه امید برای شکستن قفل این بحران را مسدود کرده است.

به گزارش ایسنا، ابتدا گزارش شد که تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر در تماسی تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان از ابراز تمایل کشورش برای حل بحران به وجود آمده میان دوحه و چهار کشور عربی سخن گفته است.

بنابر این گزارش ها در این تماس تلفنی که می توانست تلاشی تازه برای شکستن گره تحریم قطر از سوی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین تلقی شود، آل ثانی به ولیعهد عربستان گفته بود دوحه آماده مذاکره بر سر خواسته های تحریم کنندگان این کشور است.

اما ساعتی بعد، خبرگزاری سعودی اس پی ای خبر داد که به علت درج تحریف آمیز محتوای این مکالمه در رسانه های قطری، تمام تماس ها با دوحه تعلیق می شود.

خبرگزاری سعودی ابتدا محتوای گفت وگوی تلفنی میان امیر قطر و ولیعهد عربستان را چنین نقل کرده بود: در خلال این گفت وگو، امیر قطر از تمایل خود برای نشستن بر سر میز مذاکره و گفت وگو درباره مطالبات طرفین به نحوی که برای هر دو طرف سودمند باشد، سخن گفت.

این خبرگزاری همچنین نوشته بود که قرار است ریاض پس از گفت وگو و جلب موافق امارات متحده عربی، مصر و بحرین درباره جزئیات بیشتر سخن خواهد گفت.

اما ساعتی بعد وبسایت خبری همین خبرگزاری با انتشار اطلاعیه ای نوشت: از آنجا که تلاش قطر برای تحریف محتوای این گفت وگو نشان از جدی نبودن این کشور برای حل بحران دارد، تمام گفت وگوها میان ریاض و سه کشور عربی دیگر و دوحه معلق خواهد شد تا زمانی که قطر رسما و در بیانیه ای علنی از موضع خود سخن بگوید.

هم زمان کاخ سفید گزارش کرده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تماس های تلفنی جداگانه با رهبران عربستان، امارات و قطر گفت وگو کرده است.

اگرچه به نظر می رسید پا در میانی رئیس جمهوری آمریکا خیلی زود به نتیجه رسیده و منجر به تماس تلفنی امیر قطر با ولیعهد عربستان شده است، اما اکنون با موضع گیری جدید ریاض و متهم کردن دوحه به نظر می رسد یکبار دیگر روزنه امید برای حل این بحران مسدود شده است.

به گزارش بی.بی.سی، بیش از سه ماه از قطع روابط سیاسی، تجاری و امنیتی میان قطر و چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر می گذرد.

روز ۵ ژوئن، دولت های عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و مصر با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و نادیده گرفتن تعهد مشترک اعضای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در سال ۲۰۱۴، روابط سیاسی خود با این امیرنشین را قطع کردند و آن را هدف تحریم تجاری و اقتصادی قرار دادند.

 

کلید واژه ها: قطر دوحه ولیعهد عربستان امارات بحرین


نظر شما :