کشورهای عربی پاسخ قطر را گرفتند

۱۴ تیر ۱۳۹۶ | ۲۳:۴۱ کد : ۱۹۶۹۹۹۴ سرخط اخبار

بار دیگر مهلت تعیین شده کشورهای تحریم کننده قطر برای پاسخگویی آن به درخواست های مربوط به تغییر سیاستش در منطقه پایان یافت و وزیران خارجه چهار کشور عربستان، بحرین، امارات و مصر در آستانه نشست امروز خود در بیانیه ای مشترک تاکید کردند که در وقت مناسب به مواضع دوحه پاسخ خواهند داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی، مهلت دوم داده شده به دوحه که بنا به درخواست امیر کویت ۴۸ ساعته بود راس ساعت ۱۲ نیمه شب گذشته پایان یافت، این در حالی است که مهلت اول که ۱۰ روزه بود نیمه شب یکشنبه پایان یافته بود.

شب گذشته محمد عبدالله الصباح، وزیر مشاور در امور کابینه کویت پاسخ قطر به ۱۳ درخواست کشورهای تحریم کننده دوحه را در جده تقدیم عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی کرد.

همچنین تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر جوابیه ای را از صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت دریافت کرد.

خبرگزاری رسمی قطر گزارش داد، امیر قطر جوابیه امیر کویت را از طریق خالد یوسف عبدالعزیز الفلیج، مشاور امیر کویت در دیدار روز سه شنبه خود با وی دریافت کرد.

سفر الفلیج به دوحه در پی تسلیم پیام مکتوب امیر قطر به امیر کویت بود که توسط محمد عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر تقدیم امیر کویت شده بود. این پیام دربرگیرنده پاسخ قطر به درخواست های عربستان، امارات، بحرین و مصر از دوحه بود.

در راستای تلاش های منطقه ای برای حل بحران، امیر کویت روز سه شنبه نیز میزبان یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان بود. بن علوی در این دیدار به بررسی بحران قطر پرداخت.

قرار است امروز (چهارشنبه) وزیران خارجه تحریم کننده قطر برای بررسی پاسخ قطر به درخواست ها نشستی را در قاهره داشته باشند.

این وزیران در کاخ التحریر قاهره گرد هم می آیند و بعد از بررسی پرونده قطر کنفرانس خبری را درباره نشست خود برگزار خواهند کرد.

عربستان، امارات، بحرین و مصر بیانیه مشترکی را درباره دریافت پاسخ قطر به خواسته هایشان منتشر و در آن تاکید کردند، در زمان مناسب به آن پاسخ خواهند داد.

در این بیانیه آمده است: پاسخ قطر را از طریق کویت قبل پایان مهلت دوم دریافت کردیم و به آن پاسخ خواهیم داد.

این در حالی است که خبرگزاری الشرق الاوسط مصر گزارش داد، روسای سازمان های اطلاعات عربستان، مصر، امارات و بحرین روز سه شنبه در قاهره نشست تشکیل دادند.

از سوی دیگر زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان در کنفرانس خبری در دوحه با همتای قطری خود گفت: بحران باید از طریق مذاکره حل شود.

وی افزود: قطر موضع خود را صریح گفته است و باید کشورهای مقابل هم اینگونه صریح باشند.

وزیر خارجه قطر نیز از موضع آلمان که تدابیر غیرقانونی کشورهای عربی را علیه قطر رد می کند، تقدیر کرد و گفت: همتای آلمانی در جریان پاسخ قطر به لیست درخواست های کشورهای عربی قرار گرفت.

وی تاکید کرد: پاسخ در راستای حفظ حاکمیت قطر و مخالفت با هرگونه دیکته و توصیه به آن و عدم مداخله در امور کشورها و طبق قوانین بین المللی داده شده است.

وزیر خارجه قطر افزود: اینکه قطر را حامی تروریسم جلوه دهند غلط است آنها می خواهند بهانه بین المللی علیه دست و پا کنند و این خلاف واقعیت است.

وی از نقش کویت ود یگر کشورها نیز تقدیر کرد و گفت: بحران تنها از طریق مذاکره حل می شود هر چقدر هم که تدابیر سخت گیرانه باشد.

محمد عبدالرحمان ادامه داد: حق افشای جزئیات پاسخ کشور را به درخواست های کشورهای عربی ندارم و این پیام به آنها تحویل داده شده است.

وزیر خارجه قطر تاکید کرد: درخواست های ارائه شده از سوی عربستان و هم پیمانانش همگی غیرواقع بینانه و غیرقابل اجرا هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی قطر تصریح کرد: این شروط ارتباطی با تروریسم ندارند بلکه برای سرکوب آزادی بیان هستند.

وی در پاسخ به اظهارات شیخ عبدالله بن زاید، وزیر خارجه امارات که گفته بود "قطر، دست از حمایت از تروریسم بردار!" تاکید کرد: من به شما می گویم افترا زدن به قطر و خدشه وارد کردن به وجهه آن دیگر بس است. شما از پناه دادن به مجرمان جنگ دست بردارید.

محمد عبدالرحمان آل ثانی درباره نشست چهارجانبه امروز اعراب در قاهره گفت: نمی توان درباره مواضع آنها پیش بینی کرد. مواضع آنها در جهت نقض کردن اصول قوانین بین المللی از طریق محاصره غیرقانونی است و نمی توان نتیجه نشست آنها را پیش بینی کرد.

کلید واژه ها: قطر کویت امیر کویت پاسخ قطر دوحه امارات بحرین


نظر شما :