"شلیک" به ایرباس در آسمان ایران!

۲۷ دی ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۱ کد : ۱۹۶۶۲۴۱ سرخط اخبار

فرود اولین ایرباس نو خریداری شده توسط ایران در تهران با واکنش های فراوانی در دو روز گذشته روبرو شده است. استقبال از این ایرباس توسط مقامات و خوشحالی دولتی ها سه  نوع واکنش را به همراه داشته است. عده ای ورود ایرباس را بی اهمیت دانسته اند و از مشکلات اساسی دیگر کشور سخن گفته اند. عده ای دیگر آن را مهم دانسته اما از خوشحالی بیش از حد دولتی ها ابراز تعجب کرده اند و عده ای دیگر این موضوع را بسیار مهم تفسیر و از آن به شدت استقبال کرده اند.

به گزارش فرارو، نخستین فروند از یکصد هواپیمای مسافربری که ایران از شرکت ایرباس خریداری کرده است بعدازظهر پنج شنبه در تهران به زمین نشست. عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، و مدیران دو شرکت ایرباس و ایران ایر در مراسمی که در فرودگاه مهرآباد برگزار شد حضور داشتند.

این استقبال رسمی از  اولین ایرباس با واکنش هایی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی همراه بود. طنزهای روزانه به سمت خرید ایرباس سوق پیدا کرد و از طرف دیگر رسانه های اصولگرا با تمسخر این خرید به استقبال از آن پرداختند. اما اصلاح طلبان و میانه رو ها  آن را یک گام به جلو و اتفاقی مهم دانستند.

واکنش ها در فضای مجازی
توئیتر، اینستاگرام و فیس بوک از دو روز پیش مملو از  اظهار نظر کاربران درباره  فرود اولین ایرباس نو در تهران بود. صدای منتقدان به برگزاری مراسم برای ایرباس بلند بود اما موافقان نیز در این باره از مواضع و عملکرد دولت دفاع کردند.
 

بازگشت

علی نادری سردبیر سایت رجانیوز یکی از مخالفان تند و تیز  دولت است که در توئیتر به شدت به ماجراهای تازه ایرباس تاخته است. او نوشته است: "داشتم قیمت ایرباس آخوندی را محاسبه می کردم، یک رآکتور اب سنگین + 16 هزار سانتریفیوژ + فردو+ آبروی ایران"

یکی دیگر از کاربران نیز نوشته است: یه زمانی وقتی می خوندم بخاطر تاسیس دارالفنون با امیرکبیر مخالفت می کردند، میگفتم مگه ممکنه چنین چیزی؟ بعدِ دلواپسی برای ایرباس دیدم بله میشه.

کاربری دیگر در انتقاد از مراسم ایرباس آورده است: "درتاریخ ایران، از دو هواپیما استقبال باشکوه شده: یکی هواپیمای حامل امام خمینی که خودباوری آورد. دیگری ایرباس برجامی که خودباوری را برد."

یکی از مخاطبان فرارو هم در کامنتی از اینگونه اقدامات برای ایرباس جدیدی به شدت انتقاد کرده است. او نوشته است: «واقعا بعد از دیدن برخی تصاویر ...از ایرانی بودنم خجالت کشیدم....واقعا بهم ریختم... منم با برجام موافقم ولی... وقتی دیدم عده ای روشنفکر نما با چنان ذوق زدگی از ورود هواپیمای خارجی به این مملکت به استقبالش میرن و باهاش عکس سلفی می گیرن...و در کمال حقارت براش جشن میگیرن...که انگار از اولین هواپیمای تولید داخل رونمایی شده... چرا ملت باید باور کنه که اصلا این یه رفتار پوپولیستی و شو تبلیغاتی نیست... من خودم اول از موافقان برجام بودم ولی فرارو...خدایی تو برو هرجای دنیا بگو به مهمترین مرحله غنی سازی(20درصد) رسیدیم ولی تعطیلش کردیم که اجازه بدن ایرباس بخریم قطعا ازت تست الکل میگیرن.»

 

کاربری دیگر در توئیتر با اشاره به برخی استدلال ها درباره اینکه ایرباس متعلق به طبقه مرفه است و به عموم مردم ربطی ندارده نوشته است: "اگه آوردن ایرباس به ما ربطی نداره چون سوارش نمیشیم... پس تحریم برادران سپاه هم به ما ربطی نداره چون بابای من سپاهی نیست."

یکی دیگر از کاربران به انتقادات واکنش داده و اظهار کرده است: "تا دیروز هر روز می نوشتند: "تحریم ظالمانه هواپیما" تا مرگ مردم را بی اندازند گردن تحریم ها. حالا که ایرباس تحریم را شکسته، ناراحتند."

کاربری با اکانتی در توئیتر که نشان می دهد طلبه است به انتقاد از خرید ایرباس پرداخته است او نوشته " تلویزیون ایرباس را نشان میدهد. دختر سه ساله ام میپرسد چه کسی از آن خارج می شود؟ از پاسخ میمانم."

این اظهار نظر با واکنش های مختلفی از سوی دیگر کاربران روبه رو شده است و هر یک به طنز به این اظهار نظر پرداخته اند.

اما مشاورفرهنگی رئیس جمهور نیز در پیامی توئیتری به منتقدین خرید ایرباس پاسخ داد. حسام الدین آشنا در حساب توئیتری خود نوشت: «خریدار حرفه ای بودن یعنی اینکه وقتی "پول دکل" را دو برابر می دهید مراقب باشید آن را هم تحویل بگیرید!»

اما ماجرای ایرباس با نقل قول معاون ایران ایر امروز باز هم در توئیتر داغ شد. معاون ایران ایر گفته است که "ایرباس را برای طواف حرم امام رضا(ع) به مشهد می برند."

این اقدام سابقه دار است و اولین بار سردار شهید احمد کاظمی فرمانده پیشین نیروی هوایی سپاه پاسداران هنگام تحویل گرفتن جنگنده سوخو از روسیه به جای استقبال از سوخو جدید سپاه در تهران آن را در مشهد و در حرم امام رضا(ع) طواف داد.

اما کاربران فضای مجازی از این اقدام هم به طنز و جدی انتقاد کرده اند. شیخ ارسلان از کاربران توئیتر که ظاهرا طلبه است در این باره نوشته "آخه من چی بگم خدا. گفته ایرباس رو میبرن اول دور حرم امام رضا طواف کنه. ای خدا منو بخور!"

بازگشتواکنش صفحه طنز روزنامه شهروند

واکنش روزنامه ها
در کنار کاربران فضای مجازی روزنامه ها هم تحویل اولین ایرباس به ایران را به عنوان اتفاق مهم کشور در آخر هفته دیده اند.  روزنامه های حامی دولت آن را اتفاقی مهم و تاریخی دانسته اند و روزنامه های منتقد به انتقاد از آن پرداخته اند. روزنامه منتقد دولت معتقدند مراسم تحویل ایرباس "تحقیر امیز" بوده است.

 کاپیتان حسن قاسمی که هدایت نخستین ایرباس ایران ایر را بر عهده داشت در یادداشتی در اعتماد نوشته است: «ایران روزگاری مجهز ترین ناوگان هوایی خاورمیانه بود، اما افت جایگاه ناوگان هوایی اش در منطقه و از دست دادن موقعیت های بین المللی در حالی اتفاق افتاد که با توجه به موقعیت استراتژیک، ایران می توانست مرکز هوایی منطقه باشد.»

بازگشت

به نوشته معاون امور پرواز ایران ایر "حال با وجود فرصت سوزی های انجام شده با تنگ نظری های غربی، مذاکرات پیچیده و طولانی و البته موثر دولتمردان ایرانی موجب شد تا بالاخره نخستین هواپیمای خریداری شده ایرانی از یکی از هواپیماسازهای مطرح دنیا وارد خاک ایران شود. ورودی که می تواند نوید دهنده بازگشت روزگار سرافرازی ایران باشد."

علی آهنگر در مقاله ای در ابتکار ورود اولین ایرباس خریداری شده بعد از برجام را به منزله پرواز تحریم دیده است و نوشته: «تلاش برای خرید ایرباس های جدید حتی در دوران اصلاحات نیز به دلیل تحریم ها و ممانعت آمریکا به نتیجه نرسید تا آنجا که ایران ناچار شد پنج فروند هواپیمای ایرباس دست دوم از ترکیه و دو فروند از یونان خریداری کند. هواپیماهای بویینگ و ایرباس ایران ایر حالا خیلی از عمرشان می گذشت. آنقدر که فرودگاه های اروپا به دلیل نا ایمن بودن اجازه پرواز به آنها را در آسمان خود نمی دادند.»

بازگشت


عنوان گزارش اصلی کیهان انتقاد شدید از شادمانی دولتمردان از ورود ایرباس به تهران است. این روزنامه نوشته است "اینکه هواپیما چیز خوبی است و وسیله ای برای تردد آسان ابناء بشر است و با آن می توان فاصله های طولانی را در زمانی کوتاه طی کرد و اینکه می تواند مقدار زیادی بار حمل کند و ده ها فایده اعلام شده و نشده هواپیما بر کسی پوشیده نیست و کسی با آن سر مخالفت و ناسازگاری ندارد. اما اینهمه هیجان زدگی و غش و ضعف برای هواپیمایی که محصول یک معامله فسخ شده بین ایرباس و اسپانیاست، کمی زیاده روی و دور از ذهن است!"

بازگشت


جوان هم با عنوان «دولت بال درآورد» به انتقاد از واکنش ها به تحویل ایرباس پرداخته و نوشته است: «شاید کسانی - یا حتی بسیاری - پیدا شوند که دلایل علمی و اقتصادی برای اولویت خرید هواپیما داشته باشند؛ این پذیرفتنی است اما چنین پایکوبی و دست افشانی و سردادن سرود ملی! و حضور وکلا و وزرا و شخصیت ها را چگونه و با چه توجیهی می توان پذیرفت. دولت اعتدال این روزها با چالش «مشروعیت برجام» و «خورشید تابان» بودن و «فتح الفتوح» شدن آن روبه روست و فرود هواپیمای ایرباس اجاره ای در مهرآباد را باید با بوق و کرنا خرج این مشروعیت می کرد اما فکری برای آبروی ملت ایران نکرد.»

وطن امروز هم فرود ایرباس در تهران را تحقیر آمیز خوانده و مراسم استقبال از ایر باس را یک "تحقیر ملی" دانسته است.

بازگشت

روزنامه ایران هم در گزارشی به پایان 4 دهه تحریم هوایی ایران اشاره کرده که در سایه برجام تحقق پیدا کرده است. این روزنامه در یادداشتی به قلم آرش خدایی، قائم مقام رئیس سازمان هواپیمایی نوشت: «این فرود پر معنی (فرود ایرباس)، نشانه ای کلیدی برای آغاز یک دوره جدید در صنعت حمل و نقل هوایی در کشور است»

کلید واژه ها: ایران ایر توئیتر اولین ایرباس خرید ایرباس


نظر شما :