فنلاند میزبان دیدار «پوتین- ترامپ» می‌شود

۲۶ آذر ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۶ کد : ۱۹۶۵۵۰۰ سرخط اخبار

دولت فنلاند امیدوار است که همزمان با یکصدمین جشن استقلال خود در دسامبر ۲۰۱۷، میزبان دیدار احتمالی «ولادیمیر پوتین» رهبر روسیه با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا باشد.

به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، دولت فنلاند امیدوار است که در جریان برگزاری نشست «شورای شمالگان» در سال ۲۰۱۷ و همزمان با یکصدمین جشن استقلال این کشور، میزبان دیدار احتمالی «ولادیمیر پوتین» رهبر روسیه با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا باشد.

لازم به ذکر است که مقامات فنلاندی در حال حاضر برای دعوت از ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ جهت حضور در نشست «شورای شمالگان»- که این کشور اروپایی از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ ریاست آن را برعهده خواهد داشت- برنامه ریزی می کنند.

تاریخ برگزاری این نشست تاکنون تعیین نشده است، اما «آلکسی هارکونن» نماینده ارشد فنلاند در این شورا به خبرگزاری رسمی این کشور گفت: «این احتمال وجود دارد که این نشست در سالگرد استقلال فنلاند- ششم دسامبر- برگزار شود». گفتنی است که فنلاند در روز ششم دسامبر ۲۰۱۷ یکصدمین سالگرد استقلال خود را جشن خواهد گرفت.

طبق اظهارات هاروکونن، رئیس جمهور فنلاند تاکنون «در حمایت» از این ابتکارعمل صحبت کرده است.

شایان ذکر است که اعضای «شورای شمالگان» هشت کشور جهان- آمریکا، ایسلند، دانمارک، روسیه، سوئد، فنلاند، کانادا و نروژ- هستند که تمام یا بخشی از قلمرو آنان در منطقه قطب شمال قرار دارد.

روز چهارشنبه، رئیس جمهور روسیه گفت که وی «در هر زمان» آماده دیدار با ترامپ است و تأکید کرد که «از جانب مسکو مشکل و مانعی وجود ندارد».

رئیس جمهور روسیه تأکید کرد که «این باور به طور گسترده وجود دارد که رئیس جمهور منتخب آمریکا خواهان عادی سازی روابط مسکو- واشنگتن است. ما کار دیگری جز حمایت نمی توانیم انجام دهیم». پوتین در ادامه افزود که بهبود روابط دوجانبه «با توجه به تنزل سطح روابط میان روسیه- آمریکا، کاری ساده نخواهد بود. اما مسکو برای اجرای سهم خود آمادگی دارد».

طبق اظهارات پوتین، احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دیدار و گفتگوی وی با ترامپ قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب آمریکا- در ماه ژانویه- صورت بگیرد.

این در حالی است که اوایل هفته جاری، ترامپ ناگزیر شد تا از انتخاب «رکس تیلرسون» برای تصدی وزات امور خارجه آمریکا دفاع  نماید؛ زیرا منتقدان می گویند که این مدیرعامل شرکت «اکسون موبیل» به شخص پوتین نزدیک است.

شایان ذکر است که تیلرسون با تحریمهای آمریکا علیه مسکو که به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و اتهام مشارکت مسکو در بحران اوکراین وضع شده است، مخالفت کرد؛ زیرا این تحریمها پروژه های سودآور اکسون موبیل با شرکتهای روسیه را به حالت تعلیق در آورد.

ترامپ در اینباره گفت: «رکس [تیلرسون] با بسیاری از رهبران جهان که ما با آنها ارتباط نداریم، روابط دوستانه دارد و این همان چیزی است که برخی نمی پسندند».

کلید واژه ها: فنلاند ٢٠١٧ ترامپ


نظر شما :