تلاش پوتین برای چیست؟

دعوت به مذاکرات از پیش شکست‌خورده

۰۸ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۶۲۶۵۰ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: راجح الخوری
چرا ولادیمیر پوتین با وجود این که می‌داند مذاکرات صلح راه به جایی نمی‌برد پیشنهاد میزبانی از مذاکرات صلح را در مسکو می‌دهد؟
دعوت به مذاکرات از پیش شکست‌خورده

دیپلماسی ایرانی: چرا باید از قاهره و نه از مسکو اعلام شود که روسیه آمادگی میزبانی از مذاکرات فلسطین و اسرائیل را دارد؟ چرا باید قضیه فلسطینی که در حافظه اعراب و جامعه جهانی فراموش شده است، دوباره مطرح شود، آن هم بعد از آن که تلاش های امریکا در آوریل 2014 به شکست انجامید و مذاکرات به طور کامل متوقف شد، بعد از آن که فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه که گفت تا پایان سال جاری دوباره نشستی را در پاریس بر سر قضیه فلسطینی برگزار می کند، خود فهمید که نمی تواند چیزی را از سیاست های اشغالگرانه و یهودی سازی ای که اسرائیل در حال اجرای آن است، تغییر دهد؟

در 21 جولای گذشته عبدالفتاح السیسی جهان عرب را که غرق در جنگ ها و مصیبت هایش از تونس تا یمن است، شوکه کرد. او اعلام کرد که مصر به طور جدی تحرکاتی را برای یافتن راه حلی در قضیه فلسطینی و تحقق صلح آغاز کرده است. اظهارات او با وجود این که بعد از بازگشت سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر از اسرائیل که بعد از 9 سال به آن کشور سفر کرده بود، بیان شد، برای همه تعجب آور بود. گویی نتانیاهو می خواست خللی در تحرکات فرانسوی ها ایجاد نکند برای همین برای مذاکرات اعلام آمادگی کرد که باعث شد قاهره تمایل خود را به آغاز تحرکات تازه در این زمینه بیان کند.

یکشنبه شب هفته گذشته السیسی روسای تحریر الاهرام و الاخبار و الجمهوری را فرا خواند و به آنها اطلاع داد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام آمادگی کرده است که می تواند میزبان محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای برگزاری "مذاکرات مستقیم" باشد. وی همچنین گفت که مصر از هر نوع حرکت بین المللی که بتواند بر مذاکرات صلح تاثیر بگذارد و باعث صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها شود، حال چه از جانب روسیه باشد چه از جانب امریکا، استقبال می کند.

کاملا تعجب آور است که این مساله را سیسی و نه مستقیما پوتین، اعلام می کند. به ویژه که او این روزها کاملا آماده پذیرش میراث امریکایی ها در منطقه است و کاملا هم می تواند فرانسوی ها را که در اوکراین عصبانی اش کردند، در مساله فلسطین و دیگر مسائل منطقه ای به حاشیه براند.

از آن جا که السیسی در ژانویه تلاش کرد به موازات تحرکات فرانسه، قضیه فلسطینی را نیز به پیش ببرد، گفت که تحقق صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها باعث می شود صلحی گرم تر میان قاهره و تلاویو به وجود آید. واقعا تعجب آور است که او به جای پوتین صبحت می کند در حالی که پوتین روابط بسیار گرمی با نتانیاهو دارد به گونه ای که از سپتامبر سال گذشته وقتی که روسیه عملیات نظامی در سوریه را آغاز کرد، دو طرف وارد فاز هماهنگی های دو جانبه شدند. در حالی که پوتین خوب می داند در زمینه صلح نمی تواند هیچ کاری کند، چرا که از یک سو در زمان رقابت های انتخاباتی امریکا به سر می بریم، و دیگر این که اسرائیل اساسا به دنبال صلح نیست.

او در عین حال خوب می داند که دعوت سیسی برای برگزاری مذاکرات مستقیم میان ابومازن و نتانیاهو با مخالفت صریح فلسطین مواجه می شود برای این که مذاکرات مستقیم بدون پیش شرط ، پیش شرط هایی که محور مانورهای نتانیاهو برای شکست تلاش های اخیر فرانسه شده است، امکان پذیر نیست!

وقتی که کنفرانس پاریس برگزار شد، نتانیاهو گفت: "به جای این که محمود عباس را راضی کنید وارد مذاکرات مستقیم بدون پیش شرط با ما شود، جامعه جهانی به دنبال برآورده کردن خواسته های او است و به او اجازه می دهد که از مذاکرات مستقیم فرار کند." این حرف ها تعجب ها را از دعوت سیسی به انجام چنین مذاکراتی آن هم زیر نظر پوتین دو چندان می کند!

منبع: النهار / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

راجح الخوری

نویسنده خبر

راجح الخوری، نویسنده و روزنامه نگار مشهور لبنانی است که یادداشت نویس ثابت روزنامه النهار لبنان محسوب می شود. 

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: قضیه فلسطینی مذاکرات صلح فلسطین و اسرائیل


نظر شما :