ارتش ترکیه ممنوعیت حجاب برای همسران نظامیان را لغو کرد

۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۲۱:۲۰ کد : ۱۹۶۲۲۵۱ سرخط اخبار

ارتش ترکیه طی تصمیمی ممنوعیت حجاب برای همسران نظامیان این کشور در هنگام ورود به تاسیسات متعلق به ارتش نظیر شهرک های مسکونی، باشگاه ها و رستوران های داخل پایگاه های نظامی را لغو کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه دیلی صباح، تصمیم ارتش ترکیه برای برداشتن ممنوعیت حجاب همسران نظامیان تحولی برای این ارتش که رویکرد سکولار داشته و همواره افسران محافظه کار و مذهبی به همراه خانواده هایشان را اخراج کرده و یا در لیست سیاه قرار می داد، محسوب می شود گرچه ممنوعیت پوشش حجاب برای افسران زن ارتش ترکیه همچنان پابرجاست.

این قوانین جدید راه را برای آن که همسران نظامیان بتوانند تصاویر شناسایی باحجاب را به کارت شناسایی صادر شده از سوی ارتش الصاق کنند هموار می کند.

این اتفاق پس از آن رخ داد که یک افسر تازه کار ارتش ترکیه اخیرا توانست در یک پرونده حقوقی درباره حق همسرش برای ورود به تاسیسات ارتش بدون اجبار برای نمایان کردن موی سرش در عکس های شناسایی پیروز شود.

در قوانین جدید تصریح شده: عکس های محجبه همسران کارکنان ارتش ترکیه در صورتی که اعضای صورت از پیشانی تا چانه در عکس مشخص باشد پذیرفته می شود.

ترکیه به رغم تصویری که از خود به عنوان کشوری برخوردار از اکثریت مسلمان در جهان ارائه داده به مدت چندین دهه تدابیر سفت و سختی را علیه حجاب در مکان های عمومی اعمال کرد. با این حال ترکیه به دنبال به قدرت رسیدن حزب "عدالت و توسعه" مجددا به دنبال احیای حقوق مسلمانان برآمد. در سال 2014 ممنوعیت پوشش روسری برای دانش آموزان دبیرستانی برداشته شد. چهار سال قبل از آن نیز دولت حزب عدالت و توسعه ترکیه این ممنوعیت را برای دانشجویان دختر دانشگاه ها برداشته بود.

در سال 2013 نیز شورای کشور ترکیه که عالی ترین دادگاه اداری محسوب می شود، ممنوعیت پوشش حجاب را برای وکلای زن برداشته و اجازه داد این وکلا در کانون وکلای ترکیه با عکس های با حجاب ثبت نام کنند.

کلید واژه ها: همسران


نظر شما :