نقش قهرمان مبارزه با داعش قابل انکار نیست

سردار سلیمانی در کانون توجه مردم عراق

۰۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۹:۳۰ کد : ۱۹۵۹۱۱۴ اخبار اصلی خاورمیانه
در حالی که نزدیک به دو سال از اشغال موصل از سوی داعش می‌گذرد، بحث و اختلافات در عراق پیرامون نقش سردار سلیمانی در مبارزه با داعش و نقش وی در گرفته است.
سردار سلیمانی در کانون توجه مردم عراق

دیپلماسی ایرانی: در عراق بحثی جدی پیرامون مثبت یا منفی بودن نقش سپاه قدس ایران و فرمانده آن، قاسم سلیمانی به پا شده است. برخی از جوانان عراقی با ایجاد کمپینی در فضای مجازی به حمایت از قاسم سلیمانی پرداخته و پست ها و توئیت هایی با هشتگ «ما همه سلیمانی هستیم» و «سلیمانی یکی از ما عراقیان است» به راه انداخته اند. متقابلا جمعی دیگر به مخالفت با نقش سردار سلیمانی پرداخته اند.

این کمپین ها پس از سی ام آوریل، زمانی که حامیان جنبش صدر شعارهایی علیه سردار سلیمانی و ایران در میدان جشن ها واقع در منطقه سبز بغداد سر دادند، آغاز شد. در همان روز، فعالان عراقی با استفاده از شبکه الجزیره و یوتیوب خبر از برافراشته شدن پرچم ایران در مناطق سنی نشین بغداد دادند. به گفته الجزیره گروه های مسلح اهل تشیع معروف به گردان حزب الله پرچم ایران را در ادهمیه بالا بردند.

عراقی ها در مورد نقش سلیمانی در مبارزه میان نیروهای دولتی و داعش با هم اختلاف دارند. برخی معتقدند که وی در حال دفاع از عراق است، در حالی که برخی دیگر معتقدند که وی نیروی ایران است و همین موضوع می تواند مشکل ساز شود. در ششم می جمعی از مردم در اطراف استان بصره سوار بر ماشین های خود گشت زده و پرچم ایران را تکان می دادند.

لازم به ذکر است که قبل از حوادث دهم ژوئن 2014، یعنی پیش از آنکه داعش کنترل موصل را به دست بگیرد، بسیاری از عراقی ها سردار سلیمانی را نمی شناختند. توجه عمومی زمانی به وی معطوف شد که ایران رسما اعلام کرد از عراق در جنگ با داعش حمایت خواهد کرد. این حرکت خشم ایاد علاوی را برانگیخت. وی در ماه مارس گفت: «عراقی ها به حضور سلیمانی در میدان مبارزه، به بهانه نظارت بر مبارزه با داعش نیاز ندارند.»

در واکنش به برافراشته شدن پرچم ایران در بصره و ادهمیه، جمعی از فعالان ساکن در بصره اعتراضاتی را ترتیب داده و با برافراشتن پرچم عراق به آن پاسخ دادند.

مجید الغراوی، نماینده پارلمان عراق و نزدیک به جنبش صدریسم در این باره می گوید: «در عراق، تنها پرچم عراق که نماد دولت آن است باید به احتزاز در بیاید. عراق کشوری مستقل است و پرچم هیچ کشور دیگری نباید در آن برافراشته شود. برخی از افراد خواهان تضعیف استقلال عراق هستند و ما این موضوع را نخواهیم پذیرفت. ما کشوری مستقل هستیم و همان طور که ما به استقلال دیگران احترام می گذاریم، آنها هم باید به استقلال ما احترام بگذارند. ما با هر حرکتی که به دنبال تضعیف استقلال عراق باشد مبارزه خواهیم کرد.»

به گفته غزوان جاسم، گوینده تلویزیون چه آنهایی که سلیمانی را یک دشمن می بینند و چه آنها که وی را یک قهرمان می بینند، هر دو قبول دارند که سردار سلیمانی نقشی محوری در مبارزه با داعش داشته است. اما این اختلافات ناشی از جناح های مختلفی است که برای زمانی طولانی زیر پرچم وی فعالیت می کردند. این جناح ها معتقدند هم اکنون نگاه دیگری به سردار سلیمانی دارند، به ویژه که او نسبت به بسیاری از رهبران جناح های عراقی، به شبه نظامیان اهل تشیع حاضر در میدان نزدیک تر است.

به گفته جاسم تلاش برای درگیر کردن جامعه در بحث و اختلافات پیرامون نقش سردار سلیمانی صرفا یک مانور سیاسی و تلاش برای بالا بردن ملی گرایی مقابل ایران است. به ویژه آنکه تهران بسیاری از این جناح ها را قبول ندارد و حاضر به حمایت از آنها نیست.

صرف نظر از بحث و گفتگوها پیرامون سردار سلیمانی و نقش وی در عراق، نفوذ این سردار ایرانی نه تنها در میدان مبارزه با داعش، بلکه در سطح جامعه و زندگی روزمره مردم عراق نیز مبرهن است.

در نهایت، سردار سلیمانی با جناح های مسلح مثل سپاه بدر و عصائب اهل الحق پیوند دارد. وی از حمایت بلوک های سیاسی پرنفوذ مثل ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی برخوردار است. اگر چه برخی از شخصیت های سیاسی نظیر «سلیم الجبوری» نیز حضور ایران در عراق را قابل قبول نمی دانند.

منبع: المانیتور / ترجمه: تحریریه دیپلماسی ایرانی / 25

کلید واژه ها: سردار سلیمانی عراق ایران و عراق داعش


( ۶ )

نظر شما :