فرار از منجلاب جنگی دیگر در خاورمیانه

ایران بهترین گزینه آمریکا برای مبارزه با داعش

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۵۸۳۴۴ اخبار اصلی خاورمیانه
اگرچه غرب شیخ‌نشینان حاشیه خلیج فارس را متحد خود می‌داند، اما همین کشورهای ثروتمند اقدام به تامین مالی داعش می‌کنند. این در حالیست که تفکر شیعی ایران بیش از هر کس و هر چیز دیگری خواهان شکست داعش است.
ایران بهترین گزینه آمریکا برای مبارزه با داعش

نویسنده: رابرت لیکن

دیپلماسی ایرانی: نفوذ نیروهای گروه تروریستی داعش به سرزمین های فلسطین می تواند نیروی زمینی آمریکا را به یک جنگ بیهوده دیگر در خاورمیانه بکشاند. برای خنثی کردن داعش سنی، باید به ایران شیعی اجازه داد که به کمک حزب الله و سپاه قدس در جنگ فرقه ای خاورمیانه حضور داشته باشد. جنبش های شیعی که مقابل افراط گرایان سنی مذهب می ایستند نیز- همانطور که ایران در یمن از حوثی ها حمایت می کند- باید مورد حمایت قرار گیرند.

اگرچه حوزه تمرکز داعش بیشتر سوریه و عراق است، اما نفوذ آنها به مصر در سال گذشته را می توان بزرگترین دستاوردشان قلمداد کرد. سقوط معمر قذافی در لیبی باعث شد که تسلیحات این کشور در ابتدا به دست داعش بیفتد و سپس در سراسر کشورهای قاره افریقا پخش شود. دولت فعلی مصر که به دنبال کودتای نظامی و سرنگونی دولت منتخب مرسی به روی کار آمد بسیاری از مخالفان، اصحاب رسانه و فعالان اخوان المسلمین را دستگیر و روانه زندان کرد.

پس از حمله مصر به داعش در لیبی، این گروه با سرنگونی یک هواپیمای مسافربری در صحرای سینا پاسخ مصر را داد. مسئولیت این حمله را یکی از شاخه های داعش در منطقه سینا به عهده گرفت. داعش هم اکنون در حال رقابت با حماس در غزه است و سعی دارد نفوذ خود را در کرانه باختری گسترش دهد. جزوزالم پست در یکی از گزارش های خود در سال 2015 مدعی شده بود که کمپین های عضوگیری داعش به شکلی فزاینده روی جنگجویان فلسطینی متمرکز شده اند. این در حال است که به گزارش نشنال بیزنس تایمز گروهک شیخ عمر حدید که به داعش وابسته است، چندین حمله علیه اسرائیل انجام داده است. پس از این حادثه نیروهای دفاعی اسرائیل به مصر اجازه دادند که اعزام نیروهای خود به صحرای سینا را ورای توافق کمپ دیوید، افزایش دهد.

در ژوئن 2015 داعش با انتشار ویدئویی اعلام کرد که دولت یهود، حماس و فتح را نابود خواهد کرد. در سال 2014 مقامات دولت اوباما چندین بار در مورد کشیده شدن پای اسرائیل به این تعارض اظهار نگرانی کردند و اوایل سال جاری میلادی نیز مشاور ارشد سابق اوباما در کنفرانسی در تل آویو خطاب به مردم اسرائیل و مقامات امنیتی گفت: «با اینکه داعش در سوریه و عراق تحت فشار است، اما هنوز تهدیدی حیاتی در دیگر مکان ها محسوب می شود. اگر داعش به اسرائیل حمله کند، پای نیروی زمینی آمریکا به جنگ خاورمیانه باز خواهد شد؟»

مهم ترین چالش داعش برای آمریکا حملات موردی نیست، بلکه پیش آمدن شرایطی است که آمریکا را ناگزیر به ورود مجدد نیروی زمینی خود به خاورمیانه کند.

با این حال نتانیاهو اصرار دارد که خطر جدی نه از سوی جنوب، بلکه از سوی شمال و از جانب ایران متوجه اسرائیل است. اگرچه غرب شیخ نشینان حاشیه خلیج فارس را متحد خود می داند، اما همین کشورهای ثروتمند اقدام به تامین مالی داعش می کنند. این در حالیست که تفکر شیعی ایران بیش از هر کس و هر چیز دیگری خواهان شکست داعش است. تنها با درک شکاف تمدنی سنی و شیعه می توان از ورود به تنازعی دراز مدت جلوگیری کند. مداخله غرب نه تنها نمی تواند به این جنگ پایان دهد، بلکه آن را طولانی تر خواهد کرد.

مهم ترین تهدیدی که از سوی داعش متوجه آمریکا است، افراط گرایی نیست، بلکه کشاندن پای آن به یک جنگ فرقه ای دیگر است که می تواند چندین دهه سربازان آمریکا را گرفتار کند. بعلاوه، یکی دیگر از خطراتی که آمریکا با آن رو به رو است، سودای هژمونی چین است.  آیا آمریکا می تواند تا پایان این قرن درگیر دو جنگ بزرگ در دو جبهه متفاوت شود؟

منبع: نیوزویک / ترجمه: تحریریه دیپلماسی ایرانی / 25 

کلید واژه ها: خاورمیانه داعش ایران و آمریکا


نظر شما :