اخوان المسلمین به میدان آمدند

تغییر معادلات جنگ یمن

۰۷ آذر ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۵۴۲۱۶ اخبار اصلی خاورمیانه
تحلیلگران بر این اعتقادند که اخوانی‌ها می‌خواهند از پیشروی‌های پیمان عربی به رهبری عربستان بهره‌برداری کرده و سپس آنها را از عرصه سیاسی یمن کنار بزنند و احتمالا به دور از دیگر نیروهای سیاسی به مذاکره با حوثی‌ها بنشینند و کیک قدرت را با آنها تقسیم کنند.
تغییر معادلات جنگ یمن

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه یمنی به روزنامه العرب، چاپ لندن گفتند که اخوان المسلمین یمن کار پیشروی نیروهای وابسته به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی و نیروهای تحت فرماندهی عربستان برای پیشروی در تعز را به چالش کشیده اند، و تلاش دارند خود وارد میدان شده و شهر تعز را به کنترل خود در آورند.

اخوان المسلمین یمن مورد حمایت قطر و ترکیه است و پیش بینی می شود با ورود آنها به عرصه جنگ یمن و سنگ اندازی هایی که در پیشروی نیروهای عربی به رهبری عربستان به وجود می آورند، چالش تازه ای میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی و امارات متحده عربی با قطر و ترکیه به وجود آید.

اخوانی ها در حال حاضر تلاش دارند نیروهای عربی را مجاب کنند که باید سلاح هایی فراتر از نیازهایشان به آنها بدهند تا به زعم خود بتوانند کشور را برای بعد از حوثی ها اداره کنند. در همین رابطه تمایل بسیاری دارند تعز تحت کنترل آنها بیفتد، شهری که از ثقل بسیار مهمی برخوردار است و تصرف آن می تواند معادلات جنگ جاری در یمن را تغییر دهد. مساله ای که با مخالفت فرماندهان پیمان عربی مواجه شده است و آنها اخوانی ها را متهم کرده اند که می خواهند از این جنگ به سود خود بهره برداری کنند و کشور را به عقب برگردانند و عرصه سیاسی و نظامی یمن را به انحصار خود در آورند.

منابع نظامی به روزنامه العرب گفته اند که نیروهای عربی به فرماندهی عربستان در حال حاضر به سختی می توانند به اهداف خود برای تصرف تعز برسند و حزب اصلاح یمن (جریان سیاسی اخوان المسلمین یمن) عمده ترین طرف برای به چالش کشاندن آنها در رسیدن به اهدافشان است. حزب اصلاح یمن اصرار دارد که تعز به کنترل آن درآید و خود به تنهایی اقدام به مدیریت اوضاع در این شهر کند و تهدید کرده است در صورتی که با خواسته اش موافقت نشود مانع از پیشروی نیروهای پیمان عربی و هادی خواهد شد.

در همین رابطه حزب اصلاح مقاومت در برابر حوثی ها در تعز را رد کرده و گفته نباید بیش از این پیشروی کرد و باید به عقب برگشت و مناطقی که تا کنون آزاد شده است را تقویت کرد تا بتوان از لحاظ سیاسی بر حوثی ها غلبه کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که اخوانی ها درصدد استقرار 5 هزار نیروی مسلح خود در استان تعز هستند و می خواهند بعد از این که تعز را به طور کامل تصرف کردند بر تعداد نیروهای خود بیفزایند و آن را به امارتی تحت کنترل خود تبدیل کنند.

تحلیلگران بر این اعتقادند که اخوانی ها می خواهند از پیشروی های پیمان عربی و نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی بهره برداری کرده و سپس آنها را از عرصه سیاسی یمن کنار بزنند و احتمالا در نهایت به طور انفرادی و به دور از دیگر نیروهای سیاسی به مذاکره با حوثی ها بنشینند و کیک قدرت را با آنها تقسیم کنند.

در همین رابطه گفته می شود ژنرال علی محسن الاحمر از تبعیدگاه خود خارج شده و ابراز تمایل کرده که عملیات جنگ را خود شخصا بر عهده بگیرد. پیش بینی می شود او با دستورالعمل جدیدی وارد میدان شود و معادلات جاری در یمن را تغییر دهد. او در زمان قدرت علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری اسبق یمن از متحدان او بود اما بعدا از او جدا شد و حالا پیش بینی می شود دوباره با او وارد مذاکره شود.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: تعز اخوان المسليمن يمن


نظر شما :