دیدار وزیرخارجه کره جنوبی با روحانی

۱۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۶ کد : ۱۹۵۳۵۶۷ سرخط اخبار

رییس جمهور، روابط ایران و کره جنوبی را روابطی دوستانه و رو به توسعه دانست و تصریح کرد: ایران به عنوان کشوری با توانمندی ها و جایگاه ممتاز منطقه ای و کره جنوبی به عنوان کشوری مهم در شرق آسیا، ظرفیت های قابل توجهی برای گسترش روابط در همه عرصه ها از جمله اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت ،حجت الاسلام حسن روحانی روز شنبه در دیدار «یان بیون سه» اظهارداشت: اکنون فضای مناسبتری برای گسترش همکاری های تهران - سئول به عنوان دو کشور دوست فراهم آمده است که باید از این فضا به نحو مطلوبی برای پیشرفت دو ملت بهره گرفت.

روحانی ابراز امیدواری کرد که شرکتهای کره ای بتوانند همپای دیگر رقبای خود برای حضور فعالتر در بازار ایران بکوشند و سطح همکاریهای خود را بویژه با بخش خصوصی ایران بیش از پیش گسترش دهند.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به برخی اشتراکات فرهنگی مردم دو کشور گفت: ایران و کره جنوبی همچنین می توانند همکاری های گسترده و مفیدی در عرصه های فرهنگی، علمی و تقویت صنعت توریسم داشته باشند.

روحانی خاطرنشان کرد: ایران و کره جنوبی می توانند در عرصه توسعه صلح و ثبات در خاورمیانه و آسیای شرقی و نیز همکاری های نوعدوستانه در راستای کمک به انسان های مظلوم و تحت ستم، همکاری و همفکری داشته باشند.

«یان بیون سه» وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه کره جنوبی مشتاق توسعه و تقویت سطح همکاریها در همه عرصه ها از جمله اقتصادی با ایران است ، گفت: شرکتهای بزرگ کره ای بی صبرانه منتظر لغو تحریمها و حضور گسترده تر در بازار ایران هستند.

وی افزود: بی تردید در آینده رفت و آمدهای بسیاری بین مقامات ایران و کره جنوبی انجام خواهد شد و سیل فعالان و بنگاه های اقتصادی کره جنوبی به سوی ایران سرازیر خواهد شد.

یان بیون سه با بیان اینکه کره جنوبی همواره ایران را دوست خود می داند، اظهارداشت: اشتراکات فرهنگی و روابط تاریخی پنجاه ساله میان دو ملت، بستر مناسبی برای گسترش و تحکیم روابط و تعاملات دو کشور در حوزه های اقتصادی و سیاسی است.

وزیر خارجه کره جنوبی همچنین مذاکرات موفقیت آمیز هسته ای را الگوی مناسبی برای حل مشکلات منطقه ای دانست و گفت: در شرق آسیا نیز مشکلات سیاسی زیادی وجود دارد که کشورهای منطقه سعی می کنند با تکیه بر مذاکره و گفتگو این مشکلات را حل کنند و مطمئنم به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای ایران با مدیریت جنابعالی، نقش مؤثری در گسترش صلح در منطقه خواهد داشت.

کلید واژه ها: ایران و کره جنوبی


نظر شما :