تبعیض مذهبی در بحرین

۰۹ شهریور ۱۳۹۴ | ۰۴:۳۹ کد : ۱۹۵۱۴۸۰ سرخط اخبار
انجمن حقوق بشر بحرین در بیروت با تشکیل همایشی تحت عنوان «تبعیض سیاست ساختاری دولت بحرین» مجموعه ای از واقعیت ها و آمارهای مربوط به تبعیض در این کشور را به نمایش گذاشت.

به گزارش پایگاه اینترنتی صوت البحرین، یوسف ربیع رییس انجمن حقوق بشر بحرین فاش کرد: در نتیجه تبعیض مذهبی در بحرین، درصد حضور شیعیان در قوه مجریه این کشور 28 درصد است.

وی خاطرنشان کرد : 6 طرح مسکونی در مناطق شیعه نشین به نفع دیگر مناطق لغو گردید و سال 2015 از نظر تبعیض در آموزش و تحصیل بالاترین درصد را نشان می دهد و طی آن 33 درصد دانش آموزان و دانشجویان نخبه شیعه از دریافت بورس تحصیلی محروم ماندند.

وی افزود: شیعیان بحرین در میان مسوولان قوه قضائیه این کشور هیچ جایگاهی ندارند. شیعه در این کشور شهروند درجه 5 محسوب می شود. خاندان آل خلیفه شهروندان درجه یک هستند و خانواده های وفادار به این خاندان شهروند درجه دو و اهل تسنن به طور کلی شهروند درجه سه و اتباع خارجی و افرادی که تابعیت بحرینی دریافت کرده اند، شهروند درجه چهار و شیعیان شهروند درجه 5 شمرده می شوند.

شیخ ابراهیم بریدی عضو شورای مرکزی تجمع علمای مسلمان در لبنان نیز تاکید کرد: باید انواع تبعیض ها علیه شیعه در بحرین پایان یابد و هر چه زودتر حکومت بحرین رویکرد دمکراسی و عدالت اجتماعی در پیش گیرد و تمامی رهبران دینی و سیاسی و زندانیان سیاسی و در مقدمه آنها شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت اسلامی الوفاق را آزاد کند.

وی افزود: انواع تبعیض های اعمال شده در بحرین به بیش از 50 نوع می رسد.

دولت بحرین در سطح رسمی هیچ یک از مشکلات این کشور را به رسمیت نمی شناسد و به همین دلیل اقدام جدی برای حل و فصل آنها انجام نمی دهد.

بحرین از زمان سرکوب قیام مردمی در سال 2011 میلادی تاکنون شاهد موجی از اعتراضات از سوی مردم آن کشور است که خواستار اصلاحات سیاسی هستند.

رژیم آل خلیفه به کمک نظامیان سعودی و مأموران امنیتی امارات که در قالب نیروهای سپر جزیره و نظامیان دیگر کشورهای عربی که در بحرین مستقر شده اند، اعتراضات مردمی این کشور را سرکوب می کنند.

بر اساس اسناد منتشره در پایگاه ویکی لیکس، رژیم بحرین در سال 2012 برای سرکوب مخالفان از کشورهای مغرب و اردن نیز درخواست کمک نظامی کرده بود که با موافقت این دو کشور روبه رو شد.
 

کلید واژه ها: بحرین درجه شهروند درجه


نظر شما :