انتقاد ظریف به استفاده ابزاری از حقوق بشر

۱۳ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۴ کد : ۱۹۵۰۷۷۰ سرخط اخبار

 وزیر امور خارجه کشورمان به پیشرفت های چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف حقوق بشری از جمله نقش برجسته زنان در ایران اشاره کرد و از روش های قدیمی و نخ نمای کشورهای غربی در استفاده ابزاری از حقوق بشر برای فشار به کشورهای مستقل انتقاد کرد.

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، محمد جواد ظریف این مطلب را در دیدار ایوتسا داچیچ وزیر امور خارجه صربستان که به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، اظهار داشت.

وی با اشاره به روابط دیرینه و خوب دو کشور ابراز امیدواری کرد همکاری های دو طرف در بخش های مختلف سیاسی، اقتصادی، حوزه انرژی، کشاورزی، پارلمانی، فرهنگی، علمی و دانشگاهی گسترش یابد.

ظریف با اشاره به توانمندی های بسیار بالای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از ابراز علاقه و آمادگی طرف صرب برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک در تهران استقبال کرد.

وزیر امور خارجه افزود: در همین رابطه هیاتی اقتصادی از بخش های مختلف دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران در آینده راهی بلگراد خواهد شد.

ظریف با اشاره به ریاست ایران بر جنبش عدم تعهد، بنیانگذاران این جنبش از جمله تیتو رئیس جمهور فقید یوگسلاوی سابق را چهره ای مورد احترام توصیف کرد و از توجه دولت صربستان و شخص وزیر به این جنبش قدردانی کرد.

وی رایزنی مستمر مقامات سیاسی در سطوح وزرا و معاونین وزارت امور خارجه دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و بر دیدار دوره ای وزرای خارجه دو کشور از پایتخت های یکدیگر در این چارچوب تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به همکاری های دیرینه فرهنگی ایران و صربستان ابراز امیدواری کرد که متون مبادله شده برای تنظیم متن جدید توافقنامه همکاریهای فرهنگی دو کشور نهایی و بر اساس نیازها و مقتضیات روز، امضا و اجرایی شود.

داچیچ معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه صربستان نیز در این دیدار با اشاره به موفقیت در دستیابی به توافق هسته ای و مذاکرات پیچیده و فشرده بین جمهوری اسلامی ایران و قدرتهای بزرگ بین المللی موسوم به 1+5، دستیابی به توافق را تبریک گفت و افزود: دولت و ملت صربستان نسبت به این موفقیت خرسندند.

وزیر امور خارجه صربستان اظهار داشت: بلگراد مایل است در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی فصل جدیدی از روابط را با جمهوری اسلامی ایران آغاز کند.

وی خواستار برگزاری چهاردهمین کمیسیون مشترک دو کشور در آینده نزدیک شد.

طرفین در این دیدار پیرامون مسایل دو جانبه ، منطقه ای و بین المللی نیز بحث و تبادل نظر کردند.

کلید واژه ها: صربستان


نظر شما :