ایران طالب بستن معاهده‌ای با آمریکا نبوده‌است

۳۰ فروردین ۱۳۹۴ | ۰۴:۵۸ کد : ۱۹۴۶۶۳۸ سرخط اخبار گام به گام تا توافق جامع

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع گفت: ایران هیچ گاه طالب بستن معاهده ای با آمریکا یا غیرآمریکا نبوده است بلکه ما خواهان مذاکره با 1+5 در چارچوب هایی که از پیش تعیین شده و حامی منافع ملت ایران است هستیم.

به گزارش ایسنا، دکتر علی اکبر ولایتی عصر شنبه در نشست خبری مشترک با جولی بیشاپ، با بیان این که پس از 12 سال این اولین بار است که وزیر امور خارجه استرالیا به ایران سفر می کند خاطرنشان کرد: به امید خدا در آینده هم آقای دکتر ظریف سفری به استرالیا خواهند داشت. از من نیز دعوت کرده اند تا سفری به این کشور داشته باشم و به امید خدا در فرصتی مناسب این کار صورت خواهد گرفت. به هر حال همکاری ایران و استرالیا به عنوان دو کشوری که در آسیا و اقیانوسیه هستند می تواند برای صلح و آرامش در این منطقه و به خصوص در منطقه خاورمیانه و اقیانوس هند مهم باشد.

او ادامه داد: ایران و استرالیا و دیگر کشورهای اطراف اقیانوس هند با هم همکاری دارند و در صورتی که این همکاری ها هم چنان ادامه یابد می تواند در جهت سازندگی و برقراری امنیت در این کشورها و هم چنین مبارزه با تروریست سازنده باشد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع با اشاره به صحبت های وزیر امور خارجه استرالیا مبنی بر مبارزه علیه داعش خاطرنشان کرد: جولی بیشاپ از فعالیت های ایران در مقابله با داعش تقدیر کرد و من نیز تاکید کردم ما در مبارزه علیه تروریست ها و داعش جدی هستیم.

ولایتی در پاسخ به سوالی در رابطه با موشک های کروز آمریکا که به عربستان تحویل داده شده است گفت: آمریکایی ها بارها ورود نظامی به کشورهای اسلامی و منطقه را آزمایش کردند و هیچ یک از این آزمایش ها سرفراز بیرون نیامده اند با توجه به این مسائل بعید می دانم که رییس جمهور کنونی آمریکا با توجه به این تجربیات قبلی چنین کاری را تکرار کند و در هر حال فرستادن یکی – دو تا موشک به یک جایی برای مردم مظلوم یمن مشکلی را از آمریکایی ها و متحدان آن حل نمی کند.

وی ادامه داد: راه حل یمن گفت و گوهای صلح آمیز است که باید همراه با شناخت حقوق همه گروه های یمن از جمله حوثی ها، سنی ها و شیعیان صورت بگیرد. هم چنین لازم است مذاکرات سازنده ای بین گروه های مختلف یمنی - یمنی صورت پذیرد و تنها باید سایر کشور کمک کنند تا این گفت و گوها به صلحی برسد که یمن بدون دخالت خارجی بتواند حکومت مستقل خود را داشته باشد.

به گزارش ایسنا، جولی بیشاپ که در جمع خبرنگاران حاضر بود نیز در رابطه با دیدارش با ولایتی گفت: دیدار من با دکتر ولایتی مانند سایر دیدارهایی که با رهبرها و مقامات جمهوری اسلامی ایران داشتم بسیار سازنده بود و ما در رابطه با اهداف مشترک مان از جمله این که ما از دولت عراق در مبارزه با داعش حمایت می کنیم صحبت کردیم.

هم چنین ولایتی نیز در پاسخ به سوالی در رابطه با سخنان اوباما مبنی بر این که اگر توافقی با ایران صورت بگیرد هم صرف یک معاهده رسمی نیست خاطرنشان کرد: ما هم خیلی مشتاق بستن معاهده با آمریکایی ها نیستیم و ما خواستار این نیستیم که معاهده با آن ها بسته شود. آن چه که مسلم است این است که ایران می خواهد حقوق هسته ای خود را حفظ کند و بتواند از انرژی هسته ای به صورت صلح آمیز و در چارچوب مقررات بین المللی استفاده کند.

او ادامه داد: با همین عقیده و با همین دیدگاه در مذاکرات 1+5 شرکت کردیم و هیچ گاه ایران طالب بستن یا انعقاد معاهده ای با آمریکا یا غیرآمریکا نبوده است. ما به همین روشی که مذاکره کنندگان مان تا به حال داشته اند ادامه می دهیم و مذاکره کنندگان ما در چارچوب اصولی که از قبل به آن پایبندی خود را اعلام کردند مذاکرات را ادامه می دهند. این چارچوب ها حامی منافع ملت ایران و تامین کننده آن بوده و به دیگر کشورها و جوامع بین المللی اثبات می کند که ایران هیچ گاه به دنبال استفاده غیرصلح آیز از انرژی هسته ای نبوده است.

ولایتی گفت: ما در گفت و گوهای آینده با 1+5 که باید عادلانه و متوازن باشد خواستار برداشته شدن هم زمان تحریم ها با اقدام ایران در جهت فعالیت های هسته ای که در مذاکرات قبلی گفته شده هستیم. 
 

کلید واژه ها: ولایتی


نظر شما :