مقاله غلامعلی خوشرو در روزنامه نیویورک‌تایمز

فریب هسته‌ای نتانیاهو

۱۵ اسفند ۱۳۹۳ | ۰۴:۳۷ کد : ۱۹۴۴۹۴۲ پرونده هسته ای نگاه ایرانی
نویسنده خبر: غلامعلی خوشرو
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: نتانیاهو از اقدامات ایران برای رفع نگرانی‌های جامعه بین الملل و حل موضوع جاری پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران دچار وحشت شده و از اینکه ابزار لازم برای حمله به ایران را از دست رفته می‌بیند به شدت نگران است.
فریب هسته‌ای نتانیاهو

دیپلماسی ایرانی: با سخنرانی روز سه شنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا بار دیگر ما شاهد اوج گیری تبلیغات تحریک آمیز پیرامون برنامه هسته ای ایران بودیم که مدت های مدید در جریان است. این تبلیغات چون همیشه نشان داد که کلیه پیش بینی هایی که تا بحال در مورد نزدیک بودن دستیابی ایران به سلاح هسته ای مطرح شده، بی اساس و مغرضانه بوده است. نتانیاهو که مبدع اصلی این گونه ادعا ها بوده است در تابستان سال ۱۹۹۶ در صحن کنگره امریکا با شور و حرارت از سایر ملل دنیا خواست تا برای جلوگیری از رسیدن ایران به توانایی هسته ای به وی بپیوندند و بر این نکته تاکید داشت که «فرصت از دست می رود» و «لازم است همگی مسئولانه و در یک جبهه متحد عمل کنیم». در سال ۱۹۹۲ وی بعنوان نماینده مجلس این رژیم همچنین پیش بینی کرده بود که «ایران در مدت ۳ تا ۵ سال قادر به تولید سلاح هسته ای است» و از آن زمان تاکنون وی همواره این ادعای بی اساس خود را تکرار کرده است. نتانیاهو در مصاحبه ای که اواخر سال ۱۹۹۷ با بی بی سی انجام داد ایران را متهم به «انباشت مخفیانه موشک های هسته ای و بالستیک» کرد و پیش بینی نمود که «موشک های ایران بزودی مرکز شهر نیویورک را هدف قرار می دهند» و فهرست بلند بالای مورد ادعای وی همچنان پابرجا است.

 نتانیاهو بار دیگر در تابستان ۲۰۱۲ طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حضور رهبران جهان با طرح ادعاهای بی اساس دیگری اظهار داشت که ایران ظرف یکسال و یا کمتر از آن تمام مراحل لازم برای ساخت بمب هسته ای را پشت سر گذاشته و آن را تولید می کند و این در حالی است که وی حتی به گزارش های دستگاه جاسوسی این رژیم نیز اعتنایی نمی کند. طبق اسناد فوق محرمانه موساد که اخیرا توسط روزنامه گاردین و تلویزیون الجزیره منتشر شد دستگاه اطلاعاتی این رژیم در آن زمان به این نتیجه رسیده بود که ایران به «فعالیت لازم برای تولید سلاح های هسته ای مشغول نمی باشد». نکته قابل توجه اینکه جامعه اطلاعاتی امریکا نیز قبلا به نتیجه مشابهی رسیده بود.

 علیرغم بازرسی های گسترده صورت گرفته توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات ایران هیچگونه شواهدی دال بر اقدامی مغایر با تعهدات روشن مسئولین ایران در همه سطوح، مبنی بر عدم فعالیت در ساخت، انباشت و کاربرد سلاح هسته ای بدست نیامده است. تاکنون تنها در مورد کشور ژاپن که ده ها برابر ایران تاسیسات هسته ای دارد این حجم از گزارش و انجام بازرسی صورت گرفته است.

نتانیاهو طی یک سخنرانی در هفته جاری نتیجه تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی را عمیقا تحریف نمود و ادعا کرد که از نظر آژانس ایران «برنامه هسته ای نظامی» دارد در صورتی که این دروغی کاملا آشکار است. از سوی دیگر موضوع باصطلاح «ابعاد احتمالی نظامی» که همواره نتانیاهو از آن سخن به زبان می آورد ادعاهایی است نه بر اساس اسناد آژانس بلکه بر اساس اشارات برخی کشور ها با اهداف و انگیزه سیاسی خاص. این ادعا ها قبلا توسط مدیرکل سابق آژانس بخاطر فقدان منابع معتبر و قابل استناد، مغایرت های زیاد و اشکالات بی شمار در تاریخ صدور اسناد ادعایی رد شده اند. در همین راستا جمهوری اسلامی ایران آژانس را از اشکالات بیشمار اسناد مطلع ساخت و نظرات دقیق ایران در این خصوص از سوی کار شناسان مستقل عدم اشاعه مورد تائید قرار گرفت. علیرغم این ما همچنان به همکاری با آژانس برای حل و فصل موضوع ادامه می دهیم. از سوی دیگر این داستان یادآور اسناد جعلی مربوط به «کیک زرد نیجر» است که باعث شد شورای امنیت سازمان ملل حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ را مجاز اعلام کند.

ایران به  عنوان یک طرف مذاکرات جاری در ژنو هجمه تبلیغاتی نتانیاهو را تلاشی برای گمراه ساختن مردم جهان در مورد جزئیات مربوط به مذاکرات هسته ای با استفاده از انتشار اخبار نادرست می داند. همزمان با نهایی شدن طرح اقدام مشترک در نوامبر 2013، نتانیاهو مدعی شده بود که با تخفیف تحریم ها ۵۰ میلیارد دلار نصیب ایران خواهد شد. در صورتی که رقم واقعی ۷ میلیارد دلار بوده است. از طرف دیگر وی پیش بینی کرده بود ایران به هیچ وجه مفاد طرح اقدام مشترک را اجرا نخواهد کرد، در حالیکه ایران به تمام تعهدات خود در طرح اقدام مشترک طبق تائید آژانس بین المللی انرژی هسته ای پایبند بوده است.

از نظر ما بکارگیری شگرد دروغ افکنی از سوی نتانیاهو با هدف بهره برداری سیاسی داخلی و مهم تر از آن به حاشیه کشاندن مساله فلسطین صورت می پذیرد. ما همواره شاهد بوده ایم که رجزخوانی های وی به تناسب افزایش فشارهای بین المللی بر این رژیم برای توقف شهرک سازی ها و پایان دادن به اشغال اراضی فلسطین شدت می گیرد.

طنز تلخ روزگار این است که رژیمی که به انباشت سلاح هسته ای مبادرت کرده، درخواست ها برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه را رد می کند، همسایگان را مورد تجاوز نظامی قرار می دهد و با تحت اشغال نگه داشتن سرزمین سایر کشور ها به نقض حقوق بین الملل مبادرت می کند، هم اکنون منتقد کشوری همچون ایران است که از زمان تشکیل ایالات متحده امریکا به عنوان یک کشور مستقل هیچ سرزمینی را مورد حمله قرار نداده است.

نتانیاهو از اقدامات ایران برای رفع نگرانی های جامعه بین الملل و حل موضوع جاری پیرامون فعالیت های هسته ای ایران دچار وحشت شده و از اینکه ابزار لازم برای حمله به ایران را از دست رفته می بیند به شدت نگران است. تلاش های ایران در چارچوب طرح اقدام مشترک سال گذشته با کشورهای 5+1 با هدف یافتن راه حلی برای این مساله بوده است. از آنجایی که نتانیاهو شخصی است که همواره از شیوه ایجاد مناقشه و هرج و مرج بهره جسته است، لذا ما نسبت به نیات و طرح های آینده وی برای مسموم ساختن فضا و کاشتن بذر اختلاف میان طرف های این تلاش تاریخی هشدار می دهیم.

ما در حال حاضر مبتلابه مسائل عمده دیگری در خاورمیانه هستیم. برای مقابله موثر با افراطی گری خشنی که امروز در سوریه و عراق شاهد آن هستیم لازم است از تنش های بین المللی کاسته شود. همه کشور ها باید زمینه هایی را که باعث جذب افراد به اردوگاه تروریست ها می شوند از بین ببرند. تجاوزگری صهیونیستی و اشغال اراضی فلسطینی همیشه عاملی برای جذب و استخدام افراط گرایان بوده است.

طی ۲۵ سالی که نتانیاهو و همفکرانش تلاش کرده اند برنامه هسته ای ایران را در صدر دستور کار جهانی قرار دهند، آن ها توانسته اند تعداد ساکنین شهرک سازی های غیرقانونی در کرانه باختری و بیت المقدس را از ۳۰۰ هزار نفر به ۸۰۰ هزار نفر برسانند و همزمان فلسطینیان را از خانه و کاشانه خود آواره کردند. این اشتباه تاریخی بعلاوه محاصره غزه، بمب هسته ای حقیقی در خاورمیانه است و لازم است تمام کشورهای جهان از تمام توان خود استفاده نمایند تا با غلبه بر سیاست بازی ها و ممانعت از لابی گروههای فشار این بمب را خنثی نمایند.

منبع: نیویورک تایمز

انتشار اولیه: چهارشنبه 13 اسفند / بازانتشار: جمعه 15 اسفند

غلامعلی خوشرو

نویسنده خبر

علي خوشرو معاون وزير امور خارجه در دوران اصلاحات بود. وي همچنين سابقه سفارت ايران در استراليا و نمايندگي ايران در سازمان ملل را داراست. ايشان در حال حاضر ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: طرح اقدام مشترک نتانیاهو غلامعلي خوشرو


نظر شما :