نتانیاهو و بینر مسئول شکست مذاکرات خواهند بود

اقدام غیر معمول جمهوری خواهان برای فشار به اوباما بر سر ایران

رابرت هانتر نماینده سابق آمریکا در ناتو در یادداشتی می نویسد: اگر سفر نتانیاهو و استفاده از قدرت سیاسی اش در زمینه لابی اسرائیل در کنگره ایالات متحده منجر به تصویب لایحه تحریم با اکثریت دو سوم آرا در سنا شود، بینر و همکارانش مسئول فروپاشی احتمالی مذاکرات هسته ای هستند.
اقدام غیر معمول جمهوری خواهان برای فشار به اوباما بر سر ایران

نویسنده: رابرت هانتر

دیپلماسی ایرانی: آمریکایی ها به صورت تاریخی در برابر تلاش های خارجی ها که سعی کرده اند به ما بگویند که باید چه کاری انجام دهیم، مقاومت کرده اند. بسیاری از خارجی ها هنوز هم در تلاشند تا این قبیل اقدامات را انجام دهند، هر چند با آنها مخالفت شود. البته ما آمریکایی ها از این که به دیگران بگوییم که چگونه باید امورشان را انجام دهند خجالت زده نیستیم. بعضی از رهبران خارجی و دیگر شخصیت های برجسته در گذشته در یک یا در هر دو مجلس کنگره سخنرانی کرده اند. با این وجود تا همین اواخر کمتر موردی پیدا می شد که کنگره با سرپیچی از سیاست های اعلام شده رئیس جمهور ایالات متحده به عنوان فرمانده کل قوا از رهبری خارجی دعوت کند.

اما این دقیقاً همان قصد جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان از دعوت از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره در تاریخ 3 مارس است. البته بینر می تواند این گونه استدلال کند که رئیس جمهور اوباما هم رهبران متحد خود در اروپا را تشویق به فشار آوردن به کنگره می کند.

محاسبات نتانیاهو

با وجود دلایل دعوت از وی، نتانیاهو می تواند به شدت به خاطر پذیرفتن این دعوت و استفاده از این فرصت برای توضیح نظراتش درباره مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 5+1 مورد سرزنش قرار بگیرد. دیدگاه های نتانیاهو در این رابطه مشهور است و وی هر زمان که توانسته است حرف هایش را به گوش مخاطبانش رسانده حتی زمانی که دیدار چهره به چهره با اوباما داشته است.

اما وی این بار این شانس را نخواهد داشت، چون اوباما با قاطعیت و به درستی اعلام کرده است حاضر نخواهد بود به عنوان بخشی از تلاش بینر برای دخالت در سیاست های مهم امنیت ملی باشد و با نتانیاهو دیدار کند. وزیر خارجه، جان کری هم طبیعتاً همین رویکرد را دارد و هر دو بهانه خوبی برای عدم دخالت در انتخابات اسرائیل دارند.

شکی نیست که نتانیاهو همانند تمام نخست وزیران اسرائیل، در سخنرانی اش در کنگره تشویق های زیادی را شاهد خواهد بود. این مسئله با توجه به این که هر دو مجلس کنگره در اختیار جمهوری خواهان است و آنها به دنبال افزایش تحریم های ایران هم هستند، تشدید هم خواهد شد. از زمانی که رئیس جمهور اوباما در سخنرانی سالیانه اش در کنگره مشخص کرد که هرگونه لایحه تحریم ایران را وتو خواهد کرد، جمهوری خواهان به دنبال رسیدن به 67 رای در سنا هستند تا بتوانند وتوی رئیس جمهور را ملغی کنند.

استراتژی جمهوری خواهان

اگر تقصیری در این زمینه وجود داشته باشد بر گردن رئیس مجلس نمایندگان است. جمهوری خواهان کنگره – و آن دسته از دموکرات هایی که حامی تحریم های جدید علیه ایران هستند - در این زمینه دست به ریسک بزرگی زده اند. اگر سفر نتانیاهو و استفاده از قدرت سیاسی اش در زمینه لابی اسرائیل در کنگره ایالات متحده منجر به تصویب لایحه تحریم با اکثریت دو سوم آرا در سنا شود، نه تنها بینر و همکارانش مسئول فروپاشی احتمالی مذاکرات هسته ای هستند، بلکه همان گونه که اوباما در سخنرانی اش در کنگره گفت، مسئول افزایش احتمال جنگ با ایران هم هستند.

بینر نمی تواند به این واقعیت که مردم آمریکا خواهان جنگ دیگری در خاورمیانه نیستند، بی اعتنا باشد. تاکتیک های نتانیاهو و رهبری جمهوری خواهان حتی موجب تاثیرات دیگری هم می شود. حتی اگر مجلس سنا نتواند آرای دو سوم سناتورها برای شکستن وتوی رئیس جمهور را به دست بیاورد، ایران این پیام را دریافت می کند که لزوماً دولت جدید، خواه جمهوری خواه و خواه دموکرات که از سال 2017 روی کار خواهد آمد، به توافق به دست آمده با اوباما افتخار نخواهد کرد و این چنین محاسبه ای توسط تهران هم می تواند منجر به فروپاشی مذاکرات شود.

* رابرت هانتر بین سالهای 1993 تا 1995 نماینده آمریکا در ناتو و در دولت کارتر نیز عضو شورای امنیت ملی آمریکا بوده است. وی همچنین از سال 1998 تا 2011 عنوان عضو ارشد موسسه رند را در کارنامه کاری خود دارد. هانتر در حال حاضر نیز رئیس شواری جامعه دمکراسی و عضو آکادمی دیپلماسی آمریکا است.

منبع: لوب لاگ/ مترجم: حسین هوشمند  

انتشار اولیه: پنج شنبه 9 بهمن 1393 / انتشار مجدد: سه شنبه 14 بهمن 1393

کلید واژه ها: نتانیاهو جان بينر توافق هسته اي تحريم جديد جمهوري خواهان رابرت هانتر


نظر شما :