النهار از تبانی مخالفان سوری با اسرائیلی‌ها خبر می‌دهد

ردپای مخالفان سوری در ترور جهاد مغنیه

۲۹ دی ۱۳۹۳ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۴۳۳۲۱ اخبار اصلی خاورمیانه
شبکه سی ان ان در مصاحبه‌ای که با موید غزلان، یکی از اعضای هیات رهبری «شورای ملی مخالفان سوری» انجام داده بود، او گفته بود که سازمان امنیت نظامی ارتش آزاد به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد حزب الله جهاد مغنیه را مسئول پرونده جولان کرده است.
ردپای مخالفان سوری در ترور جهاد مغنیه

دیپلماسی ایرانی: بعد از این که حزب الله اعلام کرد، جهاد مغنیه، پسر مرحوم عماد مغنیه، یکی از رهبران سابق حزب الله در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به قنیطره سوریه که ظهر روز یکشنبه انجام شد، کشته شده است، نگاه ها به نقش این جوان لبنانی که سال های اولیه بیست سالگی عمر خود را می گذارند، خیره شد.

به گزارش روزنامه لبنانی النهار، جهاد بارها در مناسبت های مختلف به بالای منبر می رفت و سخنرانی می کرد که بارزترین آنها سالگرد ترور پدرش در دمشق که در سال 2008 انجام شد، بود. تصاویر او همچنین به همراه سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در مراسم ختم مادر سردار سلیمانی در همه جا منتشر شد.

بر اساس اطلاعات سازمان های امنیتی خارجی، بسیاری از افراد کادر حزب الله در تیررس گروه های تروریستی به ویژه از سوی رژیم صهیونیستی قرار دارند. گفته می شود در همین چارچوب بود که جهاد مغنیه توسط ارتش رژیم صهیونیستی ترور شد.

در همین رابطه ماه گذشته میلادی روزنامه صهیوینیستی هاآرتص گزارش داد که اداره های امنیتی اسرائیلی به اطلاعاتی دست یافتند که نشان می داد در طول سال های جنگ داخلی سوریه، حزب الله توانسته است به کمک ایران و سوریه زیرساخت های جولان را به دست گیرد و پایگاه های مهمی در آن جا دایر کند. زمانی که این گزارش به دست مقام های امنیتی اسرائیل رسید با نام های تازه ای روبه رو شدند: مسئول اول این پایگاه جهاد مغنیه، پسر عماد مغنیه است. مسئول دوم نیز سمیر قنطار است که در سال 2008 در توافق تبادل اسرا میان اسرائیل و حزب الله آزاد شد.

در همان گزارش آمده است که حزب الله خطوط دفاعی گوناگونی را در این منطقه به وجود آورده و نزدیک به هزار نفر را در آن خطوط مستقر کرده است تا به این ترتیب از عبور بنیادگراهای سنی از سوریه به خاک لبنان جلوگیری کند.

این روزنامه در ادامه گزارش خود همچنین ادعا کرده که خمپاره کاتیوشای 107 میلیمتری که در جریان جنگ اسرائیل علیه غزه در تابستان گذشته از جولان به سمت اسرائیلی ها شلیک شد نیز از سوی عناصر حزب الله در این منطقه شلیک شده بود.

از سوی دیگر وب سایت شبکه سی ان ان در مصاحبه ای که با موید غزلان، یکی از اعضای هیات رهبری «شورای ملی مخالفان سوری» انجام داده بود، او گفته بود که سازمان امنیت نظامی ارتش آزاد به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد حزب الله جهاد مغنیه را مسئول پرونده جولان کرده است.

این چهره مخالف سوری همچنین گفت که «نیروهای مسلح ارتش آزاد دریافته اند که حزب الله تا چه اندازه در منطقه جولان نفوذ دارد تا آن جا که توانسته است بر منطقه استراتژیک تل الحاره مسلط شود. اطلاعات به دست آمده حاکی از آن است که مراکز وابسته به حزب الله امکانات ویژه ای در اختیار دارند که می تواند آنها را به واحدهای مستقر در مرزهای جولان مرتبط کند.»

ناظران و افراد نزدیک به حزب الله می گویند که بعد از آن که عملیات تروریستی در داخل لبنان افزایش یافت، حزب الله توجه ویژه ای به منطقه جولان کرد و به همین دلیل هر گونه تحرکی را از سوی افراد مسلح سوری در این منطقه را به دقت زیر نظر گرفت. اهمیت این منطقه زمانی افزایش یافت که مخالفان مسلح توانستند پیشروی هایی در این منطقه داشته باشند و کنترل گذرگاه قنیطره و منطقه تل الحاره را به دست گیرند. اتفاقی که تاثیری بسیار در نقشه استراتژیک منطقه گذاشت. بعد از آن حزب الله متوجه این منطقه شد و با حمله گسترده توانست کنترل این مناطق را به دست گیرد و نیروهای مخالف سوری را به عقب براند.

به این ترتیب می توان تصور کرد که در ترور جهاد مغنیه رد پای مخالفان سوری نیز مشاهده می شود و می توان گفت که آنها در پی ارتباطات اطلاعاتی خود با رژیم صهیونیستی اطلاعاتی درباره او و محل و نوع فعالیتش در اختیار اسرائیلی ها قرار داده اند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: جولان جهاد مغنیه رژیم صهیونیستی حزب الله لبنان سوريه


نظر شما :