توافق هسته‌ای ایران با غرب کابوس ریاض است

۱۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۶:۵۵ کد : ۱۹۴۲۷۸۴ سرخط اخبار
یک اندیشکده آمریکایی طی تحلیلی ضمن اشاره به تفاوت سیاست های خارجی تهران و ریاض نوشت: سعودی ها اینک به طور رسمی در چند جبهه خود را آماده مقابله با ایران می کنند.
 
به گزارش فارس، اندیشکده آمریکایی«یوراسیا» طی گزارشی تحلیلی به قلم «یان برمر» و «کلیف کوپچان» از تحلیلگران ارشد امور منطقه ای در زمینه «آینده روابط ایران و عربستان سعودی» نوشت: نبردهای نیابتی روابط آینده ایران و عربستان سعودی را شکل خواهند داد و فراکسیون های سیاسی داخل هر  2 کشور بر شدت می افزایند.
 
بر اساس این گزارش، تغییر شکل دیپلماسی ایران در مذاکرات هسته ای صرف نظر از نتیجه آن شکاف بین تهران و ریاض را بیشتر خواهد کرد.
 
یوراسیا در ادامه با اشاره به مکان های وقوع نبرد نیابتی بین ایران و عربستان سعودی با اشاره نخست بر «یمن» نوشت: یمن جدیدترین کانون نبرد نیابتی ایران و عربستان سعودی است. در یمن گروه شیعه حوثی هم اکنون شهر صنعا پایتخت یمن را در تصرف خود دارند و نفوذ شگرفی بر دولت این کشور پیدا کرده اند. ریاض در این میان ایران را متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی از حوثی ها می کند.
 
*رویکرد متفاوت تهران، ریاض در عراق و سوریه
 
رویکرد ایران و عربستان سعودی در زمینه عراق نیز بسیار متفاوت خواهد بود. سعودی ها فشار بیشتری را بر «حیدر العبادی» نخست وزیر فعلی عراق برای حضور حداکثری سنی ها در بدنه دولت این کشور وارد خواهند کرد در حالی که ایران نیز به حمایت خود از سلطه شیعیان در عراق ادامه داده و به طور فزاینده حمایت از مبارزان شیعه عراقی را ادامه خواهد داد.
 
ایران و عربستان سعودی در سوریه به شدت دیدگاه های مخالفی در زمینه آینده «بشار اسد» رییس جمهور این کشور دارند و توازن قوای شدید بین 2 طرف و نبردهای نیابتی آن ها ادامه خواهد یافت.
 
*نبرد رسمی ریاض علیه تهران
 
یوراسیا در ادامه نوشت: سعودی ها هم اینک به طور رسمی در حال آماده کردن خود در چند جبهه جهت مقابله با تهدیدهای ایران هستند.
 
در همین راستا، ریاض با زیر فشار گذاشتن قطر در شورای همکاری خلیج فارس و جلب نظر اعضای آن برای تشکیل نیروی دریایی مشترک و پلیس ضد ترور اقدام کرده است.
 
*درگیری مستقیم بین ایران وعربستان سعودی بعید است
 
در ادامه این تحلیل آمده است:درگیری مستقیم بین تهران و ریاض بعید است اما ادامه نبرد نیابتی بین 2 کشور سرتاسر منطقه را در سال 2015 ناامن خواهد کرد.
 
*سیاست خارجی نامنظم ریاض و جنگ بر سر قدرت
 
همچنین گروه های سیاسی داخل 2 کشور نیز تنش خود را ادامه خواهند داد. در عربستان جنگ جانشینی وجود دارد و رفتارهای سیاست خارجی آن ها نامنظم پیش خواهد رفت.
 
*احتمال شدت گرفتن رقابت ایران و عربستان سعودی
 
در ایران نیز کاهش بهای نفت توطئه سعودی ها در ضربه زدن به ایران لحاظ شده و گروه های اصولگرای ایران خواهان اتخاذ سیاستی تند علیه ریاض هستند.
 
*احتمال اتخاذ سیاست تهاجمی تهران علیه ریاض
 
در انتهای این مطلب آمده است: شدت گرفتن مذاکرات هسته ای ایران، بر آتش تنش بین تهران و ریاض خواهد افزود.البته پیش بینی می شود گفت وگوهای هسته ای در حصول توافق شکست خواهد خورد. اگر واشنگتن در ادامه این مسیر تحریم هالی بیشتری را بر ایران تحمیل کند، ایران نیز سیاست منطقه ای تهاجمی را اتخاذ می کند که به ویژه متوجه عربستان سعودی خواهد شد. در این بین حتی توافق موقت بین ایران و واشنگتن نیز عربستان سعودی را عصبی تر خواهد کرد و آن ها نسبت به تعهد واشنگتن به حفظ امنیت خود دچار درهم ریختگی خواهند شد.
 
در صورت توافق نهایی هسته ای نیز کابوس سعودی ها به واقعیت مبدل خواهد شد. سران سعودی بر این باورند که عادی سازی روابط ایران و آمریکا به امنیت کشورشان لطمه خواهند زد و ایران را مبدل به قدرت منطقه ای و سیاسی خواهد نمود  و آن ها همچنین به سرعت درصدد ضربه زدن فوری به ایران از طریق نبرد نیابتی بر خواهند آمد.

کلید واژه ها: ریاض عربستان سعودی ایران و عربستان تهران و ریاض ایران و عربستان سعودی


نظر شما :