یادداشت پپه اسکوبار از سفر به تهران

۲۷ مهر ۱۳۹۳ | ۱۷:۳۸ کد : ۱۹۳۹۷۶۸ سرخط اخبار
نویسنده خبر: په په اسکوبار

«په په اسکوبار» روزنامه نگار برزیلی «آسیا تایمز» و از حاضران در کنفرانس اخیر «افق نو» در تهران، در مقاله ای به تبلیغات منفی رسانه های غربی حامی صهیونیسم پاسخ داد.

به گزارش فارس، به دنبال هجمه رسانه ای غرب علیه کنفرانس اخیر «افق نو» که در ادامه جشنواره فیلم مقاومت در تهران با حضور اندیشمندان و فیلم سازان مستقل برجسته از بسیاری کشورهای سراسر دنیا برگزار شد، برخی از اندیشمندان حاضر در این کنفرانس در یادداشت هایی جداگانه تجربه حقیقی خود از حضور در ایران و کنفرانس مذکور را شرح دادند تا بلکه بتوانند اندکی از دروغ نمایی های رسانه های غربی را در این ارتباط برملا سازند.

«په په اسکوبار» روزنامه نگار نشریه «آسیاتایمز» و تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی با ملیت برزیلی یکی از این افراد است که با بهره گیری از قلم شیوای خود، تصویر حقیقی از تجربه ای که از شرکت در این کنفرانس را منعکس کرده است.

وی در مقاله ای که برای روزنامه «آسیاتایمز» نوشته ضمن شرح مرحله به مرحله سفر اخیر خود به تهران و تجربیات بکری که از این سفر کسب کرده به نمایشگاه دفاع مقدس اشاره می کند که همزمان با حضور او در تهران برگزار بود و در بخشی از اظهاراتش در این رابطه امام خمینی (ره) را قدرتی می خواند که «در مقابل شاه قیام کرد و انقلاب اسلامی را برای مردم ایران به ارمغان آورد، اما این انقلاب بلافاصله در میدان نمایشی وحشیانه که همان تراژدی جنگ تحمیلی بود، محاصره شد».

اسکوبار با اشاره به مناظره ای که با «دنیل پایپس» اسلام ستیز آمریکایی در استودیوی «پرس تی وی» در تهران داشت، تأکید می کند: این مناظره درباره گروه داعش بود و برخلاف انتظارم در بسیاری از موارد هر دوی ما نظرات مشابهی داشتیم. دلیل این امر مشخص است و آن این است که تحلیل استراتژی دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در قبال داعش کاملا مشخص است؛ در حقیقیت آمریکا با ایجاد یک تصویر ساختگی تلاش می کند تا به مخاطبان خود القا کند که نبرد با یک تصویر ساختگی دیگر به نام خلیفه داعش را آغاز کرده است.

بنا به نوشته این تحلیلگر مسائل سیاسی خاورمیانه، خلاء قدرت در مدت زمان پس از سرنگونی «صدام حسین» در عراق و همچنین اشغال این کشور توسط آمریکا به ظهور القاعده در عراق و در نهایت نیز داعش انجامید. اما همینکه تهران و واشنگتن برای اقدامی مشترک علیه داعش به نتیجه رسیدند، واشنگتن از تعهداتش طفره رفت و این تلاش در مقابله با داعش را ناکام گذاشت.

وی در ادامه تأکید کرد: تجهیز ارتش آزاد سوری جدید در عربستان، ارتشی که نیروهایش را از بسیاری نقاط دیگر جهان جز سوریه تأمین کرده است، یک گروه دیگر از تروریست ها را آموزش داده و آنها را برای جنگ به سوریه اعزام کرده است و در این میان راهبرد واشنگتن بیش از پیش به دیکتاتورهای سنی برای پیشبرد اهدافشان در سیاهنمایی مسلمانان شیعه کمک رسانده است.

این روزنامه نگار برزیلی همچنین از تجربه درک حقیقی مفاهیم «شیعه» و «ولایت فقیه» در ایران نوشته و تأکید کرد: شیعه و مفهوم ولایت فقیه امام خمینی هر دو در متن عدالت اجتماعی تعریف می شوند و به همین دلیل است که نظام سرمایه داری غرب قادر به درک آنها نیست.

په په اسکوبار در بخش دیگری از مقاله خود با اشاره ماهیت حقیقی کنفرانس افق نو که به شدت توسط رسانه های غربی نکوهیده شده است، می نویسد: یکی از موضوعات این کنفرانس بحث درباره لابی صهیونیسم بود. از دید هیچ کس پنهان نیست که این لابی چیست و چگونه فعالیت می کند، به ویژه در آمریکا. اما آنچه این کنفرانس از پرداختن به آن باز ماند، پولی است که این لابی از آن برای دستیابی به اهدافش بهره می گیرد و همچنین زرادخانه های تسلیحاتی که در این جهت ازآن بهره مند است.

در بخش دیگری از این مقاله، به انتشار ترجمه کتاب جدید «گرث پورتر» توسط خبرگزاری فارس با عنوان «بحران ساختگی؛ داستان ناگفته هراس از ایران هسته ای» اشاره و تأکید شد: بدون شک این نسخه ای پرفروش از این کتاب خواهد بود چرا که شرح می دهد چگونه گروه تروریستی مجاهدین خلق (منافقین)، داستان ساختگی کلاهک های هسته ای را مطرح کردند و سپس از طریق موساد، این روایت جعلی را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دادند.

این روزنامه نگار برزیلی افزود: برخلاف آنچه در آمریکا شاهد آن بودیم که رونمایی از کتاب پورتر در سکوت رسانه ای صورت گرفت، وی در تهران بسیار مورد احترام قرار گرفت در حالی که در واشنگتن اصلا چنین برخوردی با وی نشده بود.

وی همچنین تأکید کرد: با این اوصاف کاملا قابل پیش بینی بود که برخی آمریکایی های بی سواد با نسبت دادن عناوینی چون «جشن نفرت ضدیهود» به این کنفرانس و همچنین عبارات توهین آمیزی نظیر «روزنامه نگار ضداسرائیلی» به پورتر و دیگر شرکت کنندگان در این نشست، سعی در بدنام کردن این کنفرانس و شرکت کنندگان در آن داشته باشند.

په په اسکوبار

نویسنده خبر

په په اسكوبار يك روزنامه نگار برزيلي (متولد 1954) است. وي ستون نويس نشريه آسيا تايمز است و همچنين به عنوان تحليلگر با شبكه راشا تودي، تام ديسپچ ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: پپه اسکوبار


نظر شما :