تهاتر نفت در برابر کالای ایران و روسیه

آیا توافق ژنو در آستانه نقض شدن قرار دارد؟

۲۰ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۹:۰۴ کد : ۱۹۳۱۲۳۵ اخبار اصلی اروپا آمریکا پرونده هسته ای اقتصاد و انرژی
اگر واشینگتن نتواند این معامله را متوقف کند، علائمی برای دیگر کشورها ارسال می شود که واشینگتن قادر نیست از نقض تحریم ها در مقابل دستیابی به توافق دیپلماتیک با ایران جلوگیری کند.
آیا توافق ژنو در آستانه نقض شدن قرار دارد؟

دیپلماسی ایرانی: از زمانی که رویترز خبر پیشرفت ایران و روسیه در مذاکرات برای تهاتر نفت در برابر کالا را منتشر کرد، گمانه زنی های متعددی در مورد واکنش آمریکا به این معامله مطرح شد. برخی کارشناسان مدعی شدند این بیشتر یک بلوف سیاسی از سوی کرملین است که اخیرا بر سر بحران اوکراین با آمریکا درگیر شده است. اما گروه دیگری از تحلیلگران خاطرنشان کردند که این معامله ریسک تحریک دوباره تندروها در ایالات متحده و تصویب طرح تحریم های جدید علیه ایران را به دنبال دارد. البته این خبر بیش از اینکه در تهران واکنش داشته باشد در رسانه های بین المللی انعکاس داشته است و هنوز به طور رسمی اظهار نظری در مورد توافق تهران و مسکو برای معامله نفت در برابر کالا منتشر نشده است.

به گزارش واشینگتن پست، درحالی که روسیه به دنبال دست درازی به مناطق شرقی اوکراین است، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور به سوی معامله ای با ایران گام بردارد که می تواند ناقض توافق هسته ای مقدماتی باشد که سوم آذرماه در ژنو بین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران و گروه 1+5، امضاء شد. گزارش ها حاکی از آن است که روسیه می تواند کالاهای غیر نقدی را در مقابل دریافت 500 هزار بشکه نفت از ایران معاوضه کند. معامله که در نهایت می تواند به یک تجارت 20 میلیارد دلاری تبدیل شود. مارک دابویز، بنیانگذار بنیاد دفاع از دمکراسی ها و یک کارشناس تحریم می گوید: اگر واشینگتن نتواند این معامله را متوقف کند، علائمی برای دیگر کشورها ارسال می شود که واشینگتن قادر نیست از نقض تحریم ها در مقابل دستیابی به توافق دیپلماتیک با ایران جلوگیری کند. این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که این معامله نقض توافق هسته ای مقدماتی ژنو خواهد بود.

رابرت منندز و مارک کرک از سناتورهای بانفوذ آمریکایی به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرده اند که به ایران توضیح دهد در صورت نقض تحریم ها چه پیامدهایی در انتظاراش خواهد بود.

این روزنامه آمریکایی در ادامه نوشت، رئیس جمهور آمریکا از مدت ها پیش در تلاش است از تصویب طرح جدیدی در سنا به منظور اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران خودداری کند. با این حال رابرت منندز و مارک کرک از سناتورهای بانفوذ آمریکایی در نامه ای خطاب به اوباما از وی خواسته اند که در صورت گام نهادن ایران در مسیر لغو تحریم ها،علاوه بر برقرار کردن تحریم های لغو شده، تحریم های جدیدی را نیز اعمال کند. آنها به رئیس جمهور آمریکا توصیه کرده اند که به ایران توضیح دهد در صورت نقض تحریم ها چه پیامدهایی در انتظاراش خواهد بود.

اما پرسش اینجاست که آیا در شرایطی که مذاکرات هسته ای با ایران ادامه دارد،دولت آمریکا برای چنین اقدامی آماده است ؟ تحلیلگران می گویند در صورتی که تهراتر نفتی ایران و روسیه اجرایی شود، نه تنها اعتبار تحریم ها زیر سئوال می رود، بلکه روسیه نیز به طور روشن نشان می دهد که به توافق هسته ای مقدماتی ژنو پایبند نیست.

از سوی دیگر در صورتی که معامله نفت در برابر کالا بین ایران و روسیه انجام شود، فشار بر دمکرات های آمریکایی برای پایان دادن به مخالفت شان با تصویب تحریم های جدید علیه ایران افزایش می یابد. دولت اوباما تا کنون تلاش های زیادی انجام داده تا از طریق رایزنی با دمکرات ها مانع  از به رای گذاشته شدن طرح تحریم های جدید شود. زیرا این رای گیری می تواند چشم انداز مذاکرات هسته ای با ایران را تهدید کند.

اما در صورتی که این قرارداد خاص با روسیه منعقد شود، پیش بینی می شود که سنا بار دیگر وارد عمل شود و دولت را برای افزایش تحریم ها تحت فشار قرار دهد. بنا بر ادعای آنها این توافق نقش توافق هسته ای ژنو و نشانه آشکاری از دور زدن تحریم هایی است که همچنان علیه ایران اعمال می شود.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

کلید واژه ها: روسیهتحریمنفت در برابر کالا


نظر شما :