اظهارات افخم درباره مذاکرات ژنو 3

۲۸ آبان ۱۳۹۲ | ۱۸:۱۷ کد : ۱۹۲۴۷۲۸ سرخط اخبار

یک روز مانده به دور جدید از مذاکرات هسته ای ژنو، نشست خبری سخنگوی وزارت امورخارجه تحت الشعاع این مذاکرات قرار گرفته بود.

مرضیه افخم، سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست خبری این هفته خود به سوالات خبرنگاران پیرامون مذاکرات هسته ای ژنو، ادعاهای وزیرامورخارجه فرانسه و تعیین شروط برای ایران، بحران سوریه، آخرین وضعیت ایرانی بازداشت شده در آذربایجان، اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر روی میز بودن همه گزینه‎ ها درباره ایران، اعمال تحریم های جدید علیه ایران و ... پاسخ داد.

مهمترین سوالات و محور پاسخ​های سخنگوی وزارت خارجه را به نقل از  ایسنا در این جدول می​بینید:
 

محور سوالات

پاسخ​های سخنگوی وزرات امور خارجه

اجلاس بیست ویکم شورای وزیران خارجه اکو در تهران

طی این اجلاس سه روزه وزرای خارجه کشورهای عضو با شروع دهه سوم فعالیت خود، ابعاد همکاری ها را بررسی خواهند کرد. در طی این اجلاس ریاست منطقه ای اکو به مدت یک سال بر عهده ایران قرار خواهد گرفت. ما امیدواریم که این سازمان بتواند فعالیت های خود را در ابعاد مختلف بیش از گذشته ادامه دهد.

سفر محمدجواد ظریف، وزیرامورخارجه به ایتالیا

این دیدار در چارچوب مشورت های سیاسی انجام می شود که ابعاد مناسبات دوجانبه، مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله مساله سوریه و مذاکرات ایران با گروه 3+3 مورد تبادل نظر و گفت وگو قرار می گیرد. مقامات ایتالیایی نسبت به روابط دوجانبه با ایران و نقش جمهوری اسلامی در منطقه دیدگاه واقع بینانه ای دارند. ما هم براساس منافع ملی و احترام متقابل اهمیت خاصی به گسترش مناسبات با ایتالیا داریم.

گزارش اخیر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته ای ایران و اظهارات درباره کاهش یا توقف فعالیت های هسته ای ایران

*این گزارش در مقایسه با سایر گزارش های آژانس متوازن بوده که پیرو توافق آژانس و سازمان انرژی اتمی است و بر پایه رویکرد جدید همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس است.

*هیچگونه کاهش یا توقف در مسیر فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران وجود ندارد و برنامه هسته ای کشورمان بر اساس زمان بندی تعیین شده در مسیر طبیعی خود ادامه می یابد. همان طور که سازمان انرژی اتمی اعلام کرد ممکن است برخی از فعالیت ها در مسیر خود بر اساس زمان بندی پیش بینی شده پیش نرود اما به هیچ وجه توقف یا کاهش در فعالیت های هسته ای رخ نداده است.

درباره شروط فابیوس، رییس جمهور فرانسه برای رسیدن به توافق در مذاکرات ژنو و سفرش به سرزمین های اشغالی

*مذاکرات پشت میز مذاکره انجام می شود و امیدواریم برخی از اظهارنظرها این ملاحظه مهم را مدنظر قرار دهد که مسیر اصلی تفاهم و مذاکره حفظ شده و بستر مناسبی برای مذاکرات ایران و 3+3 فراهم شود.

*در حال حاضر تفاهم های کلی صورت گرفته است. جمهوری اسلامی ایران بسته پیشنهادی خود را ارائه کرده و مورد استقبال طرف های مذاکره کننده قرار گرفته است. اکنون زمان آن فرا رسیده است که کشورهایی که ادعاهایی مبنی بر جلب اعتماد ملت ایران داشتند این اظهارات را به اقدامات و رفتارهای عملی تبدیل کنند.

* بحث مذاکرات هسته ای ایران و 3+3 نقطه ای را در بطن خود روشن کرد و این که محافل و گروه هایی که خواهان حل نشدن بحران هسته ای ایران هستند شناخته شدند. ما شاهد تلاش های متعدد، اقدامات و بحث های گروه های مخالف نظام و رژیم صهیونیستی و در کل بدخواهان هستیم که می خواهند مذاکرات به نتیجه نرسد اما این گونه اظهارات آخرین تکاپوی آن ها برای تاثیرگذاری بر مذاکرات است.

دور جدید مذاکرات ژنو در 29 و 30 آبان

*ارائه پیش بینی پیش از انجام مذاکرات بسیار پیچیده و حساس کار دقیق و درستی نیست. ما این روند را کاملا واقع بینانه بررسی می کنیم. اگرچه با یک خوش بینی توام با واقع بینی این مسیر را آغاز کرده ایم اما امیدواریم بر اساس حسن نیت و اراده سیاسی که ایران بدین شکل وارد مذاکرات شده است در مسیر احقاق حقوق مسلم ملت ایران، مذاکرات به نتیجه مثبت برسد و هم نگرانی های طرف مقابل برطرف شده و هم حقوق مسلم ملت ایران حفظ شود و امیدواریم در نهایت این مذاکرات به لغو تحریم ها بینجامد.

* درباره بازدید و توقف از تاسیسات آب سنگین اراک، هم  اجازه دهید پیش از انجام دور جدید مذاکرات وارد جزئیات نشویم. در حال حاضر بحث های جدی، فشرده و متعددی در جریان است، آن چه که مسلم است طرح پیشنهادی ایران که با استقبال طرف های مذاکره کننده مواجه شده رویکرد جدیدی برای خروج از بحران است.

*{درباره اظهارات برخی نمایندگان مجلس مبنی بر ترک مذاکرات در صورت تصویب تحریم های بیشتر از سوی کنگره آمریکا} اعمال هرگونه تحریم جدید و یا تشدید تحریم ها مسیر مذاکرات را تضعیف و حصول تفاهم و توافق را تخریب می کند. آن چه که مسلم است این مسیر با جدیت دنبال می شود. ما پیش از این نیز اعلام کردیم که رویکرد فشار و مذاکره کارآیی خود را در گذشته نشان داده و برای ما قابل پذیرش نیست. امیدوار هستیم که چنین اقدامی صورت نگیرد و مسیر سالم مذاکرات تخریب و تضعیف نشود.

* اراده سیاسی برای حل یک بحران غیرضروری در صحنه وجود دارد. من در اینجا اطمینان می دهم که تیم مذاکره کننده با حساسیت و جدیت کامل همه نگرانی های ملت ایران را پیگیری کرده و همه سوابق تاریخی پرونده هسته ای ایران را در اختیار دارد.پیش داوری عجولانه درباره مذاکرات و نتایج آن نباید داشته باشیم.

بحران سوریه

*{سفر امیر عبداللهیان معاون وزیر امور خارجه  به روسیه}جمهوری اسلامی ایران و روسیه دیدگاه های نزدیکی برای حل این بحران دارند. ما امیدواریم به دلیل اشتراکات زیادی که در دیدگاه های دو کشور وجود دارد گام های موثر و مفیدی بتوانیم در حل سیاسی بحران سوریه برداریم.

* {درباره انتشار خبری در مجله فارین پالیسی مبنی بر ارسال دعوت نامه هایی برای شرکت در مذاکرات ژنو 2 به 10 کشور از سوی مسئول کمک های انسان دوستانه سازمان ملل} بنده تا این لحظه از دریافت دعوت نامه اطلاع ندارم چنانچه ابعاد دیگری درباره این مساله روشن شود ما آن را به اطلاع عموم می رسانیم.

اعمال تحریم های جدید توسط اتحادیه اروپا علیه برخی از شرکت های ایرانی

 اقدام اخیر اتحادیه اروپا در تحریم مجدد نهادها و شرکت های ایرانی از نظر ما یک برخورد جهت دار و سیاسی است. بدون تردید این اقدام وجهه اتحادیه اروپا را خدشه دار می کند. در این برهه از مذاکرات ایران و 3+3 انتظار طبیعی این است که نه تنها بر تشدید فضاهای تنش زا تاکید شود بلکه با اقدامات سازنده در مسیر مذاکرات حرکت کرده و به مذاکرات کمک شود.ما این اقدام را رد می کنیم و گامی در جهت تشدید فضای بی اعتمادی میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا می دانیم.

آخرین وضعیت شهروند ایرانی دستگیر شده در جمهوری آذربایجان

* طی ارسال یادداشتی به مسوولان آذری درخواست شده است که وضعیت شهروند ایرانی و صحت و سقم این خبر روشن شود و متعاقب آن طی یادداشتی خواستار دسترسی کنسولی برای این شهروند شدیم. ما خواهان همکاری بسیار موثر و فوری طرف آذری در این باره هستیم.

* متاسفانه در روز گذشته اخباری مبنی بر شکنجه این شهروند ایرانی در زندان های آذربایجان منتشر شد. از انتشار این اخبار بسیار متاثر و متاسف شدیم. اگر این اخبار صحت داشته باشد باید مسوولان آذری نسبت به آن پاسخگو باشند. طی آخرین تماسی که با سفارت ایران در آذربایجان داشتیم با ارسال یادداشت رسمی دیگری صحت انتشار چنین اخباری مورد پیگیری قرار گرفته است.

ایجاد زنجیره انسانی در مقابل تاسیسات هسته ای فردو

با احترام به این احساسات و راه های ابراز آن امیدواریم که اقدامات آن ها در چارچوب قانون باشد. در عین حال تیم مذاکره کننده و مجموعه کلان کشور که دخیل در مذاکرات هسته ای هستند تمام خطوط قرمز ایران را در نظر گرفته و این خطوط قرمز روشن و آشکار است و پیروی از این خطوط قرمز و عدول نکردن از آن محور اصلی مذاکرات است.

مطرح شدن مسائل حقوق بشر در کنار مذاکرات هسته ای ایران

بحث هسته ای یک بحران غیرضروری است. ما تلاش داریم که از طریق مذاکرات جدی این بحران را حل کنیم. این که حل این مساله تصمیم جامعی برای مسائل دیگر نیز سنجیده شود درست نبوده، ما همه مسائل را در جای جای خود بررسی می کنیم؛ لذا دیدگاه های ارائه شده را دنبال کرده و ارزیابی های خود را در این باره داریم. ارتباط دادن موضوعات مختلف به یکدیگر را منطقی نمی دانیم. فکر می کنیم عملکرد دستگاه سیاست خارجی کشور به گونه ای است که به تدریج این چارچوب ها را بیان می کند.

اظهارات مقامات آمریکایی درباره روی میز بودن همه گزینه های احتمالی درباره ایران

* ما با امید به خدا در مسیر مذاکرات حرکت می کنیم. پشتوانه این حرکت، ملت ایران و رهنمودهای مقام معظم رهبری است. درباره تکرار این گونه اظهارات باید گفت که برخی از گزینه ها درباره ایران بیش از پنج یا شش دهه است که از روی میز برچیده شده است لذا فکر نمی کنم این فضاسازی ها بتواند تاثیری بر مذاکرات داشته باشد.

* مذاکرات ایران و 3+3 کاملا فنی و جدی پیش می رود. اگر مذاکرات به جلو پیش رفته و به توافقی برسیم ملت بسیار راضی خواهد بود و مسیر این بحران غیرضروری به پایان می رسد، اما اگر مذاکرات به توافق نرسد ما باز هم نگرانی نداریم. ملت ایران برای هر دو حالت خود را آماده کرده است.

 

کلید واژه ها: تحریم 3+3 اتحادیه اروپا ایران و 3+3


نظر شما :