باقری: انتخابات می‌تواند در جدیدی به سوی مساله هسته‌ای بگشاید

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۲۳:۲۰ کد : ۱۹۱۵۴۶۷ سرخط اخبار

علی باقری تاکید کرد که رویکرد غیرسازنده و غیرمنطقی برخی کشورهای غربی نشانگر مخالفت آنها با بهره مندی ملت ایران از حقوقش است.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی باقری، معاون دبیرشورای عالی امنیت ملی کشورمان در گفت وگویی با شبکه خبری "یورونیوز" که متن آن بر روی وب سایت این شبکه قرار گرفت به این سوال که «با وجود عضویت ایران در ان.پی.تی علت بی اعتمادی غرب و اینکه آمریکا می گوید ایران بزرگ ترین تهدید برای اعتبار ان.پی.تی است، چیست؟» اینطور پاسخ داد: در سال های گذشته برخی کشورهای غربی از جمله آمریکایی ها رویکردهای غیرسازنده و غیرمنطقی را اتخاذ کرده اند که نشان می دهد آنها درواقع مخالف بهره مندی ملت ایران از حقوقشان از جمله حقوقی هستند که در پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته یی لحاظ شده است.

 

وی افزود: بازرسان آژانس و دیگر ابزارهای مورد استفاده آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته یی ایران و نیز نظارت مستمر آژانس بر این فعالیت ها، هیچ بهانه ای برای نگرانی از فعالیت های هسته یی جمهوری اسلامی ایران باقی نمی گذارد.

 

خبرنگار یورونیوز، با ذکر اینکه «از سیاست بین الملل و دیپلماسی به عنوان عرصه ای برای بده بستان یاد می شود، پرسید اما چطور می توانیم بهای اقتصادی سیاسی که ایران به دلایل برنامه غنی سازی اورانیوم می پردازد را توجیه کنیم؟» و در ادامه به بمب گذاری اخیر بوستون و نیز بازداشت دو فردی در کانادا اشاره کرد که ادعا شده با "عناصر القاعده ایران" مرتبط بوده اند که باقری پاسخ داد: این دقیقا به علت رویکرد غیرمنطقی و غیرسازنده برخی کشورهای غربی است. یادم هست وقتی اتحادیه اروپا قصد داشت نام منافقین را از فهرست گروه های تروریستی در اتحادیه اروپا حذف کند، ما سعی کردیم به مقامات اتحادیه اروپایی بگوییم که این گروه کوچک یک گروهک تروریستی است و ده ها جنایت تروریستی مزتکب شده است، اما آنها وقیحانه به ما پاسخ دادند که مادامی که شما با ما همکاری نکنید و عقب نشینی نکنید ما از دیگر ابزارهایی که علیه شما داریم استفاده خواهیم کرد.

 

وی افزود: ما سابقه ای طولانی از رویکرد برخی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران داریم. یک علت شکست آنها در برخورد با مسائل مربوط به ایران کمبود آگاهی آنها از چنین مسایلی و محاسبات غلط آنها است. هر کسی که با مبانی شیعه و سلفی گری آشنا باشد می داند این دو مذهب نه تنها هیچ فصل مشترکی ندارند بلکه تفاوت های بسیار جدی دارند.

 

باقری در پاسخ به سوال دیگری درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران و اینکه آیا رییس جمهور و دولت جدید رویکردی جدید درخصوص برنامه هسته یی اتخاذ می کند یا خیر گفت: اطمینان دارم که انتخابات ریاست جمهوری می تواند در جدیدی را به سوی مساله هسته یی بگشاید و جمهوری اسلامی ایران می تواند با قدرت بیشتری در صحنه گفت وگو های هسته یی و فعالیت های هسته یی ظاهر شود و خود را با قدرت و اقتدار در عرصه های جدید نشان دهد و آمادگی اش را برای همکاری با دیگر کشورها از جمله 1+5 در حوزه های مختلف از جمله مساله هسته یی نشان دهد.

کلید واژه ها: هسته یی یی برخی کشورهای غربی کشورهای غربی غربی برخی کشورهای


نظر شما :