ادعاهای دبیرکل سابق حزب الله لبنان علیه ایران

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۷:۲۰ کد : ۱۹۱۵۴۰۲ سرخط اخبار

آمادگی ایران برای ازسرگیری مذاکرات با گروه 1+5، تکذیب انعقاد قرارداد گازی میان ایران و سوئیس، توقف برخی خدمات تلفن همراه سامسونگ در ایران، ادعاهای دبیرکل سابق حزب الله لبنان علیه ایران و سفر وزیر خارجه ایران به قزاقستان برای شرکت در کنفرانس «قلب آسیا»، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.


به گزارش «تابناک»، امروز نیز یک خبر هسته ای، جایگاه ویژه ای در میان اخبار مربوط به ایران در مطبوعات جهان یافته است. خبری که به ابراز آمادگی ایران برای دور جدید مذاکرات با 1+5 مربوط می شود. «تایمز اسرائیل» از جمله مطبوعاتی است که این موضوع را مورد توجه قرار داده و می نویسد ایران روز پنج شنبه اعلام کرده به غنی سازی اورانیوم برای مقاصد صلح آمیز ادامه می دهد؛ اما آماده ازسرگیری مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 بوده و در این زمینه، منتظر تماس تلفنی اتحادیه اروپا برای تعیین زمان و مکان مذاکرات است.  این روزنامه به نقل از علی باقری، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می نویسد: «ما منتظریم که خانم اشتون با دکتر جلیلی تماس بگیرد و دکتر جلیلی کاملاً آماده پاسخ دادن به این تماس است».


از میان دیگر اخبار، می توان به تکذیب توافقنامه سوئیس با ایران جهت خرید گاز طبیعی اشاره کرد. به نوشته سایت تخصصی «انرژی تریبیون»، دولت سوئیس موضوع توافق این کشور با ایران برای واردات گاز طبیعی را تکذیب کرده است. به نوشته این سایت، سخنگوی دفتر فدرال انرژی سوئیس، اخبار برخی رسانه ها مبنی بر نهایی شدن قراردادی میان دو کشور در حوزه گاز طبیعی را «بی اساس» خوانده است. با این حال، انرژی تریبیون اشاره می کند شرکت عمده تجارت گاز سوئیس، تا سال 2010 در این زمینه مشغول مذاکره با ایران بود؛ اما تشدید تحریم های اتحادیه اروپا، سبب منتفی شدن این مذاکرات شد. سخنگوی دفتر انرژی سوئیس گفته «بر همه آشکار است تا زمانی که تحریم های بین المللی ادامه داشته باشد، اعمال چنین توافقی غیرممکن است».


در مطلب دیگری مرتبط با تحریم ها، خبرگزاری «آسوشیتدپرس» از توقف برخی خدمات شرکت «سامسونگ» به دارندگان تلفن های همراه ساخت این کشور در ایران خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، شرکت سامسونگ به ایرانیان استفاده کننده از اپلیکیشن های تلفن های همراه این شرکت اعلام کرده این افراد دیگر امکان دسترسی به فروشگاه آنلاین سامسونگ را ندارند. آسوشیتدپرس دلیل این موضوع را وجود تحریم های بین المللی علیه ایران دانسته است. بر اساس گزارش این خبرگزاری، سامسونگ با ارسال ایمیلی به مشتریان ایرانی خود اعلام کرده به سبب وجود «موانع قانونی»، دیگر امکان دسترسی به امکانات مذکور برای آنان وجود ندارد. شرکت سامسونگ از پاسخ فوری به سوالات در این زمینه خودداری کرده است.


اما ادعاهای دبیرکل سابق حزب الله لبنان علیه ایران، موضوعی است که در سایت شبکه خبری «بلومبرگ» بازتاب یافته است. به نوشته این سایت، «صبحی الطفیلی» مدعی شده ایران با اعمال فشار بر رزمندگان حزب الله، آن ها را وادار می کند به سوریه رفته و به نفع بشار اسد به مبارزه بپردازند. وی افزوده تاکنون دستکم 138 نفر از رزمندگان حزب الله در درگیری های سوریه جان باخته و شمار زیادی نیز زخمی شده اند و این سازمان بر سر مداخله در سوریه دچار اختلاف شده است. بلومبرگ اشاره می کند مشابه این ادعاها، به تازگی از سوی «جرج صبرا»، رئیس گروه موسوم به ائتلاف مخالفان سوریه نیز بیان شده و وی ادعاهای شدیداللحنی را علیه حزب الله لبنان مطرح کرده است.


در نهایت، خبرگزاری «ترند» از سفر وزیر خارجه ایران به قزاقستان برای شرکت در کنفرانس «قلب آسیا» خبر داده است. به نوشته این خبرگزاری، قرار است در سومین کنفرانس قلب آسیا در سطح وزرا، درباره موضوعاتی همچون چالش ها در افغانستان (تروریسم، مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته) و همچنین همکاری میان کشورهای منطقه بحث و تبادل نظر انجام گیرد. کنفرانس قلب آسیا در سال 2011 و با هدف ارتقای اعتماد و توسعه همکاری میان کشورهای منطقه بنیان گذاشته شد.

کلید واژه ها: سوئیس به نوشته سامسونگ حزب الله مذاکرات تحریم کنفرانس گاز به نوشته این است. به نوشته سوریه است. به نوشته این است. به


( ۱ )

نظر شما :