آخرین دستاوردهای هسته‌ای از زبان عباسی

۲۰ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۴:۲۶ کد : ۱۹۱۴۷۴۳ سرخط اخبار

فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی در مراسم سالروز "روز ملی فناوری هسته یی" به ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان پرداخت.

متن کامل سخنرانی رییس سازمان انرژی اتمی در این مراسم بدین شرح است:

با سلام به پیشگاه حضرت ولیعصر (عج) و تسلیت ایام سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و با عرض درود به ارواح مطهر شهدای اسلام و به خصوص شهدای صنعت هسته یی و امام شهدا و رهبری معظم انقلاب و با عرض خیر مقدم به همه حاضران در جلسه، میهمانان و مقامات گرانقدر داخلی و خارجی و بخصوص رییس جمهور محترم جناب آقای دکتر احمدی نژاد.

امروز مفتخرم در 20 فروردین ماه 1392، روز ملی فناوری هسته یی ضمن ارائه گزارش موجز از اهم فعالیت های سال 91 صنعت راهبردی هسته یی آخرین دستاوردهای این عرصه را به ملت پایدار، بصیر و همیشه در صحنه ایران اسلامی و بلکه همه مسلمانان آزاده جهان ارائه و تقدیم نمایم.

دستاوردهایی که بدون شک با عنایت خاصه پروردگار و امام عصر (عج) و دعای خیر همه مومنین و آزادگان در شرایط تحریم و فشار خارجی و صرفا با اتکا به توانمندی جوانان مستعد و دانشمند این مرز و بوم که گمنام و بدون ادعا در جای جای ایران اسلامی مشغول تلاش و مجاهدت شبانه روزی می باشند بدست آمده است.

الف - گزارش اهم اقدامات سال 91: صنعت هسته یی در سال 91 با بهره گیری از توانمندی های کسب شده سنوات قبل و با انسجام مدیریت و تمرکز بر اهداف تعیین شده توانست ضمن تثبیت شرایط پایدار در تمامی اجزاء صنعت هسته یی، سمت گیری فعالیت های خود را در چهار محور چرخه سوخت، فناوری های پیشرفته، تولید انرژی و کاربرد پرتوها در زندگی متمرکز نموده که نتایج مطلوبی از جمله موارد زیر بدست آمد:

1) حوزه نیروگاه و راکتورهای تحقیقاتی

1/1 نیروگاه اتمی بوشهر در شهریور ماه 91 به قدرت نهایی 1000 مگاوات الکتریکی رسید و با انجام آزمایش های استاندارد، آمادگی تحویل موقت به بهره بردار ایرانی را دارد. در این خصوص همکاری مطلوبی بین متخصصان فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران وجود داشته که می تواند در آینده نیز استمرار داشته باشد.

1/2 به منظور پشتیبانی فنی از نیروگاه اتمی بوشهر و آمادگی برای طراحی و ساخت راکتورهای قدرت مشابه، این اقدامات صورت پذیرفته است:

تسریع در تکمیل طراحی راکتور 360 مگاواتی با تکیه بر ساخت تجهیزات در داخل کشور.

اعمال مدیریت در شرکت مادر تخصصی، شرکت بهره بردار، شرکت مشاور و شرکت مجری و ایجاد زیرساخت و جذب نیرو برای ساخت راکتورهای با قدرت بالا و ایجاد آمادگی برای شروع ساخت حداقل دو راکتور 1000 مگاواتی در سال 92 با همکاری طرف خارجی.

راه اندازی راکتور تحقیقاتی اراک با سوخت مجازی در سال 92.

ارتقاء فنی و صنعتی بخش خصوصی و تهیه برنامه برای مشارکت بیشتر این بخش در آینده.

1/3 آماده نمودن تاسیسات جانبی و فراهم سازی شرایط لازم برای راه اندازی راکتور تحقیقاتی 40 مگاواتی در استان مرکزی در سال 92 با سوخت مجازی.

1/4 به روز نمودن راکتور تحقیقاتی تهران و استمرار بهره گیری از آن، در تولید رادیودارو و تحقیقات و آزمایش سوخت و طراحی راکتور آب سبک از نوع استخری جدید، برای گسترش تحقیقات، پایداری و افزایش تولید رادیوداروهای مورد نیاز و ایجاد آمادگی برای ساخت در سال 92.

1/5 ایجاد زمینه های لازم برای مشارکت دانشگاه ها در طراحی و ساخت راکتورهای پیشرفته در آینده.

2) حوزه تولید سوخت و مواد

2/1 انجام اصلاحات لازم و تکمیل تجارب در ساخت مجتمع های سوخت صفحه ای و تولید 15 مجتمع سوخت بر اساس اعلام نیاز راکتور تهران.

2/2 طراحی و ساخت 155 مجتمع سوخت مجازی برای راکتور تحقیقاتی 40 مگاواتی خنداب.

2/3 تولید قرص های سوخت اکسید اورانیوم سرامیکی مورد نیاز راکتور خنداب اراک.

2/4 طراحی و ساخت 36 مجتمع سوخت با اکسید اورانیوم طبیعی برای انجام اصلاحات و روزآمد کردن راکتور صفر قدرت اصفهان و بهره برداری از آن برای آزمایش سوخت های اصلی راکتور 40 مگاواتی خنداب اراک که در آینده نزدیک اجرای آن اعلام خواهد شد.

2/5 طراحی مجتمع های سوخت راکتور قدرت، مشابه نیروگاه اتمی بوشهر و اقدام در جهت ساخت قطعات نمونه.

2/6 انجام آزمایش های مربوطه به پرتودهی سوخت های با غنای طبیعی، غنای 3/5 درصد و غنای 20 درصد در راکتور تهران و آمادگی لازم برای انجام آزمایش های بعد از پرتودهی به منظور کسب تجربه نهایی در ساخت سوخت و تهیه استانداردهای لازم برای صادرات آن.

2/7 بهینه سازی خط تولید و استمرار تولید زیرکونیوم و غلاف های زیرکونیومی برای ساخت مجتمع های سوخت.

2/8 ایجاد قطب تولید مواد مورد نیاز صنعت هسته یی در استان اصفهان.

2/9 استمرار بهره برداری از مجتمع های غنی سازی، بهینه سازی روش های ساخت اجزاء و روش های بهره برداری و پایداری در تولید اورانیوم با غنای 3/5 درصد و 20 درصد در حد نیاز راکتورها.

2/10 ساخت و نصب سانتریفیوژهای نسل جدید به تعداد لازم برای راه اندازی خط تولید و انجام اصلاحات به منظور تولید انبوه مطابق برنامه های پیش رو.

2/11 استمرار تحقیق و نمونه سازی نسل های جدید سانتریفیوژ با راندمان بالاتر و هزینه کمتر.

3) حوزه توسعه کاربرد پرتوها

3/1 توسعه کشاورزی هسته یی از طریق تغییر در روش های ترویجی و به کارگیری توان تخصصی اجرایی سازمان انرژی اتمی و استانداردهای کشور در ایجاد مزارع نمونه و انتخاب استان مرکزی به عنوان استان آزمایشی اول، برای ترویج کشاورزی هسته یی و شروع همکاری با چهار استان دیگر.

اقدام به ترویج و کشت بذرهای هسته یی در مزارع نمونه با همکاری کشاورزان داوطلب شامل:

کاشت و برداشت برنج طارم در استان مازندران و گسترش آن در سال 92 به دلیل تقاضای کشاورزان.

کشت و برداشت ارقام پنبه پرمحصول به صورت نمونه در استان گلستان و گسترش آن به سایر مناطق کشور.

کشت لوبیای مقاوم در برابر آفات در استان مرکزی و ترویج آن به کل استان ها، ان شاءالله در سال 92.

تولید اولین نمونه انواع مرکبات پرمحصول و مقاوم در برابر آفات در استان گیلان.

3/2 ایجاد مجموعه های هدفمند و منسجم در طراحی و ساخت شتاب دهنده ها که در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

آغاز طراحی شتاب دهنده پزشکی.

بهینه سازی و پایداری شتاب دهنده الکترواستاتیک برای تولید نوترون که نمونه اصلاح شده آن امروز رونمایی می شود.

3/3 انتخاب مرکز بناب به عنوان قطب کاربرد پرتوها در استان های شمال غربی و غرب کشور.

طراحی و ساخت سیستم های پرتودهی سیار که نمونه اولیه آن به پایان رسیده و بر اساس نیازهای صنعت و کشاورزی قابل ساخت و تکثیر می باشد.

3/4 پرتودهی انواع محصولات به طور صنعتی جهت افزایش زمان انبارداری نظیر خرمای مضافتی و صادراتی.

3/5 طراحی و ساخت سیستم های اندازه گیری پرتوها و دستگاه های مختلف برای سنجش وضعیت و عیب یابی در صنایع.

3/6 استمرار تولید رادیوداروهای تشخیصی قبلی و تولید رادیوداروهای درمانی جدید.

4)حوزه فناوری های پیشرفته

4/1 تکمیل طرح ملی گداخت در انتهای سال 91 و مستندسازی دستاوردها.

4/2 اخذ 7 تاییدیه مربوط به لیزرهای پزشکی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه فوتونیک.

4/3 تکمیل و ساخت لیزر فیبر یک کیلووات و تحویل آن به متقاضی مربوطه.

کلید واژه ها: راکتور طراحی هسته یی یی و ساخت مجتمع در استان طراحی و ساخت طراحی و صنعت استمرار آزمایش قدرت مگاواتی صنعت هسته نیروگاه راکتورهای 91 فناوری راکتور تحقیقاتی تحقیقاتی صنعت هسته یی تکمیل پرتودهی انرژی


نظر شما :