اولین سفر یک رئیس‌جمهوری ترکیه به اقلیم کردستان عراق

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۰:۱۷ کد : ۲۰۲۵۷۱۶ سرخط اخبار

هیئت‌های مشترک ترکیه و اقلیم کردستان عراق در نشستی به ریاست رؤسای ۲ طرف روابط دوجانبه و راه‌های گسترش آن و امنیت مرزها و مبارزه با تروریسم را بررسی کردند.

به گزارش ایسنا، حکومت اقلیم کردستان عراق با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، امروز در رأس هیئتی با استقبال نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان و قباد طالبانی، معاون نخست وزیر و شماری از دیگر مقامات ارشد اقلیم وارد اربیل شد.

مذاکرات سران ترکیه و اقلیم کردستان عراق درباره امنیت مرزها و مبارزه با تروریسم

به گزارش «رووداو» بر اساس این بیانیه، هیئت‌های ۲ طرف به ریاست سران اقلیم و ترکیه تشکیل جلسه دادند و نتایج سفر اردوغان به بغداد و دیدارهای وی با مقامات دولت عراق و نیز روابط ترکیه با بغداد و اربیل به خصوص در بخش‌های اقتصادی و تجاری و امنیتی را بررسی کردند.

نیچروان بارزانی در این دیدار بر تمایل اقلیم در گسترش روابط با ترکیه در همه زمینه‌ها تأکید کرد و گفت که اقلیم همواره عامل ثبات و صلح در منطقه بوده و از ترکیه بابت حمایت از اقلیم کردستان عراق در شرایط دشوار قدردانی کرد.

براساس گزارش میدل ایست نیوز، مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز در این دیدار بر آمادگی اقلیم برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری با ترکیه تأکید کرد و درباره فرصت‌های همکاری و سرمایه‌گذاری شرکت‌های ترکیه‌ای در اقلیم توضیح داد و از حمایت ترکیه از اقتصاد اقلیم با وجود همه دشواری‌ها قدردانی کرد.

اردوغان نیز در این نشست بر حمایت پایدار کشورش از عراق و اقلیم و آمادگی برای همکاری و ادامه روند گسترش روابط در همه عرصه‌ها و نیز بر ضرورت حفظ صلح و ثبات در منطقه و حل مشکلات و تضمین حقوق همگان در منطقه تأکید کرد.

تازه‌ترین تحولات منطقه و امنیت مرزها و مبارزه با تروریسم و دیگر مسائل مورد اهتمام مشترک از موضوعات مورد بحث در مذاکرات هیئت‌های اقلیم کردستان عراق و ترکیه بود.

رئیس جمهور ترکیه پس از پایان این مذاکرات، اربیل را به مقصد ترکیه ترک کرد.

رجب طیب اردوغان پیش از ظهر دوشنبه ۲۲ آوریل وارد بغداد شد و در بغداد با رئیس جمهور و نخست وزیر عراق دیدار کرد.

در سفر اردوغان، توافق‌نامه چارچوب راهبردی عراق و ترکیه در حوزه آب و تفاهم‌نامه چهارجانبه درباره «جاده توسعه» و شماری توافق و یادداشت تفاهم دیگر میان ۲ کشور امضا شد.

دیدار اردوغان با مسعود بارزانی در اربیل

مذاکرات سران ترکیه و اقلیم کردستان عراق درباره امنیت مرزها و مبارزه با تروریسم

اردوغان در نخستین دیدار خود با مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان دیدار و گفت وگو کرد.

خبرنگار خبرگزاری شفق گفت که بارزانی چند پرونده مهم را با اردوغان در میان گذاشت.

رئیس حزب دموکرات در صفحه خود در پلتفرم ایکس نوشت: از اینکه امروز در کردستان از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه پذیرایی کردم، خوشحالم.

وی افزود: ما در مورد ادامه مسیرهای همکاری در راستای تامین منافع مردم کردستان و ترکیه گفت‌وگو کردیم.


( ۴ )

نظر شما :