تحریم عامل مهم در فقدان کمک رسانی به سوریه

تبعیض میان ترکیه و سوریه

۱۹ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۴:۳۰ کد : ۲۰۱۷۶۱۲ اخبار اصلی خاورمیانه
عکسی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد حریم هوایی ترکیه شاهد ترافیک است؛ اما حریم هوایی سوریه تقریبا خالی است. این نشان می‌دهد سرعت کمک رسانی در ترکیه عکس سوریه است. به گفته منابع، تعداد کشورهایی که به ترکیه کمک رسانی کرده‌اند تاکنون به ۶۲ تیم از ۵۰ کشور رسیده است.
تبعیض میان ترکیه و سوریه

حسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: در زمانی که آمار غیرنهایی قربانیان زلزله در سوریه به بیش از ۱۴۰۰ نفر و تعداد مصدومان به بیش از ۲۴۰۰ تن رسیده است تعداد زیادی از شرکت‌های حمل و نقل هوایی از ورود به فرودگاه‌های سوریه به خاطر تحریم‌های آمریکا و اروپا خودداری می‌کنند.

به گزارش شبکه خبری المیادین، سوریه از زلزله ویرانگری که دوشنبه مناطق جنوب ترکیه را لرزاند آسیب زیادی دیده است. در این راستا وزارت خارجه سوریه از کشورهای عضو سازمان ملل و آژانس‌های آن و کمیته بین المللی صلیب سرخ و دیگر نهادهای بشردوستانه درخواست کمک برای مقابله با پیامدهای این زلزله ویرانگر کرده است.

فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه ظهر دوشنبه نشستی با نمایندگان نهادهای سازمان ملل و دفاتر آن در سوریه و نهادهای غیردولتی برگزار و تأثیر تحریم‌های یکجانبه‌ای را که پیامدهای این فاجعه را افزایش می‌دهد، توضیح داد. از سوی دیگر، تعداد زیادی از شرکت‌های حمل و نقل هوایی از ورود به فرودگاه‌های سوریه به خاطر نگرانی درباره تحریم‌های آمریکا و اروپا خودداری می‌کنند. چندین کشور نیز از شرکت‌های هواپیمایی سوریه خواستند کمک‌ها را با هواپیماهای غیرنظامی منتقل کنند.

با این حال شرکت‌های سوریه با انتقال کمک‌ها موافقت کرده‌اند و این کمک‌ها از امروز به فرودگاه‌های حلب، لاذقیه و دمشق می‌رسد. مهند جعفر، فرمانده امدادرسانی لاذقیه گفت: تحریم‌های ظالمانه علیه سوریه در افزایش تعداد قربانیان زلزله به دلیل عدم توانایی تأمین تجهیزات مدرن نقش داشته است. ما به وظایف خود براساس امکاناتمان عمل کرده‌ایم. نیروهای ما در آماده باش هستند. عملیات نجات هنوز ادامه دارد؛ اما ما زمان زیادی را از دست می‌دهیم چراکه دوربین‌های لازم برای پیدا کردن قربانیان و تجهیزات سنگین و خودروهای کافی نداریم. اگر این تجهیزات را داشتیم می‌توانستیم جان تعداد بیشتری را نجات دهیم.

عکسی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد حریم هوایی ترکیه شاهد ترافیک است؛ اما حریم هوایی سوریه تقریبا خالی است. این نشان می‌دهد سرعت کمک رسانی در ترکیه عکس سوریه است. به گفته منابع، تعداد کشورهایی که به ترکیه کمک رسانی کرده‌اند تاکنون به ۶۲ تیم از ۵۰ کشور رسیده است.

محمد از روستای اسطامو در حومه لاذقیه گفت: «ما چندین ساعت باید منتظر رسیدن تیم نجات بمانیم و ساکنان خودشان با ابزارها و امکاناتی که دارند برای نجات خانواده و همسایگانشان از زیر آوار تلاش می‌کنند. شهر حلب بیشترین آسیب را به خاطر زلزله دیده است. تعداد خانه‌های ویران شده به بیش از ۴۶ خانه رسیده است.» رئیس شورای شهر حلب از دشواری‌هایی در برداشتن آوارها و فراهم کردن تجهیزات و کادر نجات به خاطر میزان زیاد آسیب‌های وارده صحبت کرد. احمد رحمانی، معاون رئیس شورای شهر حلب گفت: «درگیری‌های نظامی در حلب نقش اساسی در فروپاشی زیرساخت دارند.»

همزمان شورای کلیساهای خاورمیانه خواهان لغو فوری تحریم‌های سوریه و اجازه ورود کمک‌ها به این کشور شدند. بحران آوارگی در سوریه به خاطر جنگ غیرنظامیان را وادار کرده تا در ساختمان‌های آسیب دیده یا تقریبا ویران شده زندگی کنند. در این راستا خالد عرقسوسی، دبیرکل هلال احمر سوریه خواهان کمک فوری نهادهای بین‌المللی در داخل و خارج شد. وی گفت: «ما با کمبود شدید تجهیزات ویژه عملیات آواربرداری و دارو و سوخت لازم برای بیمارستان‌ها مواجه هستیم.» وزارت بهداشت سوریه میزان خسارت‌های بخش بهداشت به خاطر جنگ را میلیاردها لیره برآورد کرده است. ۳۸ بیمارستان به طور کامل منهدم شده و بیش از ۷۰۰ پزشک سوری به دست گروه‌های تروریستی کشته شده‌اند.

- سازمان ملل: امدادرسانی به زلزله‌زدگان در سوریه با موانع متعددی روبه‌رو است

یک مسئول سازمان ملل تاکید کرد که مقابله با پیامدهای زلزله اخیر در سوریه به دلیل تخریب مسیرها، کمبود سوخت و هوای سرد زمستان با موانعی مواجه است.
به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، المصطفی بنلملیح، هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل در سوریه اعلام کرد: «خساراتی که به مسیرها در سوریه وارد شده و کمبود سوخت و آب‌وهوای سخت زمستانی در این کشور همگی عواملی هستند که مقابله با پیامدهای زلزله روز دوشنبه را با موانع متعددی مواجه می‌کنند.»

این زلزله بزرگ در ترکیه بیش از ۲۳۰۰ کشته داشت و موجب شد ساکنان مناطق شمالی سوریه به خیابان‌ها بیایند و از آنجایی که بسیاری از خانه‌ها در طول جنگ هدف حملات هوایی قرار گرفته بودند، در زلزله خسارت زیادی دیدند. بنلملیح در ادامه گفت: «زیرساخت‌ها در سوریه و مسیرهایی که از آنها برای انتقال کمک‌های بشردوستانه استفاده می‌کردیم، به شدت خسارت دیدند و ما باید برای انتقال کمک‌ها به دنبال راه جدیدی باشیم، ما با جدیت در تلاش هستیم.»

حتی پیش از وقوع این زلزله ۷.۸ ریشتری در ساعات اولیه صبح دوشنبه، سازمان ملل تخمین زده بود زندگی بیش از چهار میلیون تن در شمال غرب سوریه به کمک‌های انسانی که از مرزها منتقل می‌شوند، متکی است و بیش از این تعداد نیز به دلیل جنگ مستمر ۱۲ سال اخیر آواره شده و در اردوگاه‌ها ساکن هستند.

این مسئول سازمان ملل افزود: «تعداد افرادی که در حال حاضر به حمایت انسانی نیاز دارند، بیشتر از هر زمان دیگری در مقایسه با زمان آغاز جنگ است و ۷۰ درصد سکنه این کشور به کمک نیاز دارند.» او در ادامه تاکید کرد: «بسیاری از کسانی که خانه‌هایشان در زلزله تخریب شد، شب را بدون سرپناه و یا در خودرو سپری کردند این در حالی است که هوا به شدت سرد است و آنها پوشاک گرم و وسایل ابتدایی را دریافت نکردند.»

بنلملیح بیان داشت: «سازمان ملل تلاش می‌کند تمامی کمک‌های ممکن را برای مناطق آسیب دیده جمع‌آوری کند؛ اما حمایت‌های بین‌المللی با کمبود بودجه مواجه است. سازمان ملل کمتر از نیمی از مبلغ ۴.۴ میلیارد دلاری را که برای رفع نیازهای رو به فزونی سال ۲۰۲۲ درخواست کرده بود، دریافت کرده و در صورتی که این روند ادامه یابد، امکان رفع پیامدهای بحران سوریه ضعیف می‌شود.»

او در ادامه تصریح نمود: «با این حال ما هرچه از امکانات و کمک‌های نقدی را که در اختیار داریم، در حال حاضر استفاده می‌کنیم و امیدوار هستیم دوباره بتوانیم این کمک‌ها را برای رفع نیازهای اولیه ارائه کنیم.» از سوی دیگر، وزارت حمل‌ونقل سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد که فرودگاه‌های غیرنظامی سوریه برای فرود هواپیماهای حامل کمک‌ها کاملا آمادگی داشته و کادر فرودگاه‌ها به صورت ۲۴ ساعته آماده‌باش کامل هستند.

کلید واژه ها: زلزله ترکیه زلزله سوریه تحریم امداد رسانی


( ۶ )

نظر شما :

رضا ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۱
در دنیای واقعی همه چیز تحت تاثیر سیاست است اگر نمی دانید ، لازم است که بدانید
ایرانی گرفتار ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ | ۰۳:۵۲
سلام خداوندا خودت به فریاد مردم گرفتار برس کی میشه کل دنیا با هم دوست باشند و به داد هم برسند الهی خودت باعث و بانی این گرفتاری‌ها رو ذلیل کن آخه چقدر فقر و بدبختی