لزوم حفظ خویشتنداری تهران در بحبوحه مذاکرات

اسرائیل به دنبال تحریک ایران برای بر هم زدن میز مذاکره است

۲۳ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۶:۰۰ کد : ۲۰۰۱۶۶۰ پرونده هسته ای نگاه ایرانی خاورمیانه
نویسنده خبر: جلال میرزایی
جلال میرزایی در یادداشتی پیرامون ارتباط اقدامات مخرب اسرائیل برای عدم احیای برجام با تلاش های دیپلماتیک با محوریت نشست وین بر این باور است که به هر میزان که شاهد پررنگ تر شدن فضای مثبت  برای احیای برجام باشیم به همان میزان نگرانی اسرائیلی‌ها و به تبع آن اقدامات مخرب شان برای عدم احیای برجام بیشتر خواهد شد. از این رو یقیناً به موازات پیگیری مذاکرات در روزهای و هفته های پیش رو برای احیای برجام در وین پیگیری خواهد شد باید شاهد وقوع اقدامات مخرب دیگری مانند حمله به کشتی ساویز، ایجاد اختلال در تاسیسات هسته‌ای، ترورهای برنامه‌ریزی شده و حتی کور باشیم. ضمن این که نباید این گزاره را هم از نظر دور داشت که تل‌آویو برای احیای عدم احیای برجام حتی سناریو و گزینه تنش نظامی با ایران را هم مد نظر دارد.
اسرائیل به دنبال تحریک ایران برای بر هم زدن میز مذاکره است

دیپلماسی ایرانی - به موازات تحرکات و تلاش‌های دیپلماتیک اعضای ۱+۴، جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده برای لغو تحریم ها، بازگشت آمریکا به برجام و احیای توافق هسته‌ای شاهد نگرانی روز افزون اسرائیلی ها هستیم. چرا که بی شک تل آویو جدی ترین مخالف احیای مجدد توافق هسته ای به شمار می‌رود. لذا اسرائیل از هر طریقی به دنبال مختل کردن مسیر مذاکرات احیای برجام است که قرار است چهارشنبه هفته جاری دور سوم آن در وین، پایتخت اتریش برگزار شود.

در این بین وقوع حوادثی مانند حمله به کشتی ایرانی ساویز و یا حادثه صبح دیروز یکشنبه برای تاسیسات هسته‌ای نطنز که بی شک انگشت اتهام را باید به سوی اسرائیل نشانه رفت حکایت از آن دارد که تل آویو برنامه جدی برای مختل کردن مسیر مذاکرات دارد. اما در یک لایه عمیق تر به نظر می رسد که اسرائیلی‌ها برخلاف آنچه که تصور می شود که با این اقدامات خرابکارانه به دنبال دادن پیام به دولت بایدن برای عدم احیای برجام هستند باید عنوان داشت که در حقیقت اسرائیل با این اقدامات خرابکارانه سعی دارد تهران را تحریک کرده تا در مقام واکنش شرایط مثبت، فضای مناسب و مذاکرات سازنده کنونی را برای احیای برجام به محاق ببرد.

با وجود آن که بی شک این اقدامات خرابکارانه اسرائیل نشان می دهد که تحرکات دیپلماتیک اعضای به همراه ایالات متحده و ایران برای احیای برجام در مسیر درستی قرار گرفته است، اما باید خاطر نشان کرد به هر میزان که شاهد پررنگ تر شدن فضای مثبت برای احیای برجام باشیم به همان میزان نگرانی اسرائیلی‌ها و به تبع آن اقدامات مخرب شان برای عدم احیای برجام بیشتر خواهد شد.

از این رو یقیناً به موازات پیگیری مذاکرات در روزهای و هفته های پیش رو برای احیای برجام در وین باید شاهد وقوع اقدامات مخرب دیگری مانند حمله به کشتی ساویز، ایجاد اختلال در تاسیسات هسته‌ای، ترورهای برنامه‌ریزی شده و حتی کور باشیم. ضمن این که نباید این گزاره را هم از نظر دور داشت که تل‌آویو برای احیای عدم احیای برجام حتی سناریو و گزینه تنش نظامی با ایران را هم مد نظر دارد.

چرا که بی شک اسرائیل با جدیتی که اعضای ۱+۴ و نیز ایالات متحده آمریکا برای لغو تحریم ها و احیای برجام دارند عملاً از آنها قطع امید کرده است و سعی دارد با نگاه و سیاست مستقل، هزینه احیای برجام را برای اروپایی ها و ایالات متحده آمریکا بیشتر کند. پیرو این نکته نباید سفر دیروز یکشنبه وزیر دفاع ایالات متحده به اسرائیل را هم از نظر دور داشت.

اینکه طی روزها و هفته های اخیراسرائیلی‌ها اقدامات خرابکارانه ای را در دستور کار قرار داده اند و به صورت پیدا و پنهان، رسمی و غیررسمی مسئولیت آن را پذیرفته اند و به دنبالش رسانه‌های اسرائیلی با بازی رسانه های هم مرتبا بر روی آن تحلیل، تفسیر و بحث های کارشناسانانه ارائه می کنند صرفاً برای آن است که در افکار عمومی منطقه ای و جهانی ایران را ناکارآمد، ضعیف و مغلوب نشان دهند تا از این طریق با تغییز توازن روانی، تهران عملاً در زمین اسرائیل بازی کند.

بدین معنا که جمهوری اسلامی ذیل تحریکات اسرائیل به ناچار برای ایجاد توازن سیاسی، دیپلماتیک، نظامی، رسانه‌ای و امنیتی اقدامات مشابه را در دستور کار قرار دهد و در سایه سلسله کنش ها و واکنش ها بین تهران و تل آویو منافع اسرائیل به واسطه عدم احیای برجام و عدم لغو تحریم ها تامین شود. یعنی اسرائیل سعی دارد هزینه سیاسی، دیپلماتیک و امنیتی عدم احیای برجام بر دوش جمهوری اسلامی ایران بیفتد. 

ضمن اینکه نباید بحران آفرینی صوری برای نجات بنیامین نتانیاهو از گرداب انتخابات پارلمانی و احتمال محاکمه او را هم باید مد نظر قرار داد. لذا اگر در نهایت اقدامات خرابکارانه اسرائیل با هدف عدم احیای برجام به بحران منطقه ای و بین المللی بدل شود یقیناً شرایط به سمتی پیش خواهد رفت که هزینه اصلی آن بر دوش ایران بیفتد.

از این رو یقیناً جا دارد که ایران باید با هوشمندی سیاسی و انعطاف دیپلماتیک در زمین بازی اسرائیل قرار نگیرد تا تلاش‌های کنونی برای احیای برجام با محریت نشست وین به شکست کشیده نشود. چرا که بی شک این مهم، هدف غایی تمام اقدامات مخرب اسرائیل طی روزهای گذشته است. پس لزوم حفظ خویشتنداری تهران در بحبوحه مذاکرات بهترین سناریو برای تقابل با تل آویو است.

جلال میرزایی

نویسنده خبر

نماینده مجلس شورای اسلامی، عضو کمیسیون انرژی و رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید در دوره دهم 

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: پرونده هسته ای ایران اقدامات خرابکارانه اسرائیل خرابکاری نطنز ایران و اسرائیل مذاکرات وین


( ۴ )

نظر شما :

ناشناس ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۷
آیا شما از اینکه اسرائیل این خرابکاری را با هماهنگی و تایید آمریکایی ها انجام نداده اطمینان دارید؟ اگر ندارید (مگر اینکه آمریکائیها به شما به طور خصوصی گفته باشند) پس چگونه به این نتیجه گیری رسیده اید؟ از سطح همکاری های امنیتی اطلاعاتی اسرائیل و دولت کنونی آمریکا چه اطلاعی دارید؟ اگر ندارید چگونه یکطرفه و بدون هر گونه مستندی فتوا به تطهیر آمریکائیها و نیات آنها میدهید؟ چرا این مملکت ما اینچنین در قبضه دو دسته افراط گرا، یکی مخالف کامل مذاکره و دسته ای دیگر برده مذاکره به هر قیمتی درآمده. چرا بین این دو افراط و تفریط هیچ تحلیل هوشمندانه ای که تصویر روشنی از وضعیت بدهد و به تناسب و عملگرایی راه حل ارائه کند پیدا نمی شود و تنها راه حل های مکرر و نخ نمای همیشگی را به خورد ساختار فکری تحلیلی کشور می دهد؟ کی عینک جناحی و شهوت قدرت جای خود را به تعهد به منافع ملی خواهد داد؟
اشکان ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۳۳
بایدن تا به امروز هیچ کاری نکرده جز لغو یکی دو تا از کارهای جزئی ترامپ و فاقد درایت سیاسی و خلاقیت و شعور سیاسی می باشد و انتخاب بایدن بنا به دلیل هر کسی جز ترامپ صورت گرفته و اتاق فکری سیاسی امریکا سعی در اداره کردن ایران تا انتخابات ریاست جمهوری ایران دارند تا ببینند دولت جدید و روسیه و چین چه تصمیمی برای برنامه هسته ای و موشکی و نیروی های نیابتی ایران میگیرند
زیتون ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۴۹
مذاکره برای چی ....دیگه چیزی نمونده که امریکا نگرانش باشه (نطنز رفت هوا).....وزیر دفاع امریکا بدون اجازه ایران دقیقا داره سرچی مذاکره میکنن....غنی سازی باید به عهده سپاه گذاشته بشه(قیافت اونوقت دیدنیه)....
ایرانی ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۹:۰۳
چرا اینقدر خودمون و گول می زنیم ،قبلنا می گفتیم یکی بزنید ده تا می خورید الان اونا سه چهارتا فقط تو مملکت خودمون زدن بی جواب مونده تو سوریه هم همین طور تو دریا هم که پاسخ میدن ،اقا از خواب بیدار بشین اینا همشون دست شون تو یه کاسه اس ما گذاشتن گوشه رینگ یه با تحریم یکی با ترور کمکم قدرتمون و تحلیل می برند ولله موافق جنگ نیستم ولی اگه سریع و قاطع پاسخ ندیم باید منتظر ترور سران مملکت باشیم به زودی ، وقتشه از شعارها کم کنیم و به سمت عمل کردن بریم