ایران و روسیه اجرای پروژه ارتباطی شمال- جنوب را بررسی کردند

۱۴ آذر ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۲ کد : ۱۹۹۷۸۲۱ سرخط اخبار

«کیئرسان ایلومژینوف» از صاحبنظران اقتصادی و سیاسی مشهور روس و کاظم جلالی سفیر ایران در فدراسیون روسیه، چشم‌اندازهای اجرای عملی پروژه کریدور حمل و نقل بین المللی «شمال-جنوب» را بررسی کردند.

به گزارش ایرنا در این دیدار که روز جمعه انجام شد، ظرفیت ها برای اجرای پروژه های بشردوستانه و اقتصادی و همچنین موضوع کریدور حمل و نقل «شمال-جنوب» بررسی شد.

ایلومژینوف و جلالی در این نشست تاکید کردند که اجرای عملی این پروژه حمل و نقل بین المللی، نه تنها مورد علاقه روسیه و ایران، بلکه مورد علاقه سایر کشورهای منطقه خزر و همچنین جنوب شرق آسیا نیز هست. 

ایلومژینوف رئیس جمهوری سابق جمهوری «کالمیکیا» در این دیدار یادآور شد که نخستین بار ایده پروژه کریدور «شمال-جنوب» را او و گوژوین، استاندار وقت آستراخان در سال ۱۹۹۸ پیشنهاد داد.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز با بیان اینکه کریدور شمال-جنوب به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت، نقش مهمی در توسعه مبادلات تجاری دو کشور خواهد داشت، اظهار کرد: این راه، آینده درخشانی خواهد داشت.

به گفته جلالی، پروژه ایجاد زیرساخت حمل و نقل برای انتقال بار از آسیا به اروپا و بالعکس از طریق بنادر ایران و روسیه در خزر را مد نظر دارد.
 
قرار است بندر اُلیا آستراخان و بندر لاگان کالمیکیا بخشی از کریدور حمل و نقل «شمال-جنوب» باشند.  

با اجرای این پروژه، شمال اروپا به شرق آسیا از طریق ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه متصل می‌شود و هدف اولیه‌ای که برای این طرح نوشته شد، ترانزیت سالانه پنج میلیون تن کالا از این مسیر است.

سال ۱۳۹۸ برای تکمیل کریدور شمال-جنوب، تفاهم‌نامه سه‌جانبه‌ای بین روسای جمهوری  ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان امضا شد.


( ۷ )

نظر شما :