القبس: دوحه و ریاض مهمترین دلایل اختلاف را حل و فصل کرده‌اند

۱۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۲:۱۰ کد : ۱۹۸۸۰۱۰ سرخط اخبار

در پی اظهارات وزیر خارجه قطر پیرامون وجود مذاکرات میان دوحه و کشورهای محاصره‌کننده درباره بحران شورای همکاری خلیج فارس و نیز دعوت از امیر قطر برای حضور در نشست این شورا در ریاض، تحلیل‌گران بر این باورند که این بحران در آستانه حل و فصل قرار دارد.

به گزارش ایسنا، روزنامه "القبس" کویت به نقل از منابع آگاه نوشت، حل اختلافات شورای همکاری خلیج فارس همچنان به توافق بر سر دیدگاه مشترک درخصوص روابط میان عربستان و قطر نیاز دارد. این منابع افزودند، مسؤولان قطر و عربستان اخیرا برخی دلایل اختلافاتی را که به تشدید بحران منجر شده، مورد بحث و بررسی قرار داده و آنها را رفع کردند.

منابع مذکور پیرامون نشست شورای همکاری خلیج فارس در ریاض گفتند، برگزاری این نشست برای حل اختلافات اقدامی مثبت است اما این مسأله به روند شورای همکاری، حمایت از آن، مهمترین چالش‌های امنیتی و سیاسی موجود در منطقه و ضروروت همکاری برای مقابله با این چالش‌ها بازمی‌گردد.

این منابع افزودند، درمورد مشارکت کشورهای عضو شورای همکاری در عالی‌ترین سطح خود در نشست ریاض به ویژه حضور امیر قطر هنوز قطعی نشده و مشارکت جانشین امیر قطر نیز همچنان مطرح است.

در این رابطه تحلیل‌گران روزنامه القدس العربی اعلام کردند، اظهارات اخیر محمد بن عبدالرحمان، وزیر خارجه قطر مسیر را برای حل و فصل بحران شورای همکاری خلیج فارس در نشست ریاض هموار می‌کند.

وزیر خارجه قطر در کنفرانس "گفت‌وگوهای مدیترانه‌" از مذاکرات میان ریاض و دوحه خبر داده و گفته بود: در خصوص بحران شورای همکاری خلیج (فارس) از مرحله بن‌بست به مرحله مذاکره پیرامون دیدگاه آتی درباره روابط خود منتقل شدیم و دیگر در این مذاکرات، ۱۳ بند مورد مطالبه کشورهای محاصره‌کننده مطرح نیست. وی ضمن ابراز امیدواری برای مثبت بودن نتایج این مذاکرات تأکید کرد، قطر سیاست مستقل خود را دارد و امور داخلی این کشور ابدا قابل مذاکره با هیچ طرفی نیست.

در این باره ماجد الانصاری، نویسنده و تحلیل‌گر سیاسی قطر نیز به روزنامه القدس العربی گفت، اظهارات مذکور وزیر خارجه قطر، نخستین اظهارات از این دست است که از سوی رئیس دستگاه دیپلماسی قطر مطرح می‌شود و گواهی رسمی بر وجود مذاکرات میان عربستان و قطر بر سر بحران دوحه است که از چند هفته پیش آغاز شده و قطعا پیرامون امکان حل این بحران در آینده نزدیک بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

اما وی در ادامه گفت، در عمل اقدامی که نشان‌دهنده آشتی قریب‌الوقوع میان دو طرف باشد، ملاحظه نمی‌شود. نشست ریاض چند روز بعد برگزار می‌شود اما به نظر نمی‌رسد که در خصوص بحران دوحه اقدامی صورت گرفته باشد. الانصاری همچنین مواردی را که معتقد است مسیر مذاکره یا گفت‌وگوی میان قطر و کشورهای محاصره‌کننده را مشخص می‌کند، مطرح کرده و گفت، موضع قطر از همان آغاز بحران دوحه ثابت است و این کشور گفت‌وگوی بدون شرط را در سایه احترام به حاکمیت و منافع متقابل با کشورهای محاصره‌کننده و لغو اقدامات غیرقانونی که در این بحران علیه قطر صورت گرفته، قبول می‌کند و با توجه به اظهارات وزیر خارجه قطر در مورد چشم‌پوشی کشورهای محاصره‌کننده از مطالبات خود و داشتن رویکردی دیگر در مذاکرات میان دو طرف، این موضع طرف مقابل است که تغییر کرده است.

الانصاری اضافه می‌کند: این بحران بیش از حد طولانی شده و یک بحران ساختگی است و به مرحله‌ای رسیده که حتی اهداف کشورهای محاصره‌کننده از این بحران چه تضعیف قطر یا دور کردن این کشور از صحنه بین‌المللی کاملا عکس شده است و قطر امروز بیشترین تأثیر را در صحنه بین‌المللی و بیشترین قدرت را در تقویت حاکمیت داخلی و خارجی داشته و با جامعه بین‌الملل در تعامل بوده و اقتصادش پویاتر از قبل شده است. گمان نمی‌کنم که این کشور امتیازاتی ارائه دهد، موضع قطر در این خصوص قطعی است و اگر کشورهای محاصره کننده به دنبال آشتی با قطر باشند، این آشتی از طریق اصولی که امیر این کشور اخیرا مشخص و براساس ابتکارعملی که دوحه از زمان آغاز بحران پیرامون احترام به حاکمیت داخلی مطرح کرده صورت خواهد گرفت.

احمد یوسف الملیفی، مشاور کویت نیز اظهارات وزیر خارجه قطر را تحولی مثبت خواند که پیش از اینها انتطار داشت مطرح شود و تأکید کرد، نشست ریاض فرصتی برای کنار گذاشتن اختلافات و گشودن صفحه جدیدی خواهد بود و پیش‌بینی کرد که این نشست با حضور امیر قطر برگزار و دستورکار آن شامل موضوعات و مسائل عادی باشد. وی تأکید کرد، موضوع بحران شورای همکاری خلیج فارس در دستورکار این نشست قرار نخواهد گرفت و تنها در حاشیه آن مطرح و به شکل دوستانه حل و فصل می‌شود.

همچنین فهد المسعود، تحلیل‌گر سیاسی کویتی اظهارات وزیر خارجه قطر را مایه خرسندی و نوعی پیشرفت چشم‌گیر در مذاکرات برای حل اختلافات میان قطر و کشورهای محاصره‌کننده دانست و در ادامه گفت، مسابقات جام ملت‌های خلیج فارس در دوحه با مشارکت عربستان، امارات و بحرین برای نخستین بار از زمان آغاز بحران دوحه مقدمه‌ای برای حل این بحران است چرا که پس از مشارکت سه کشور مذکور در این مسابقات، امیر قطر نیز به نشست ریاض دعوت شد و همه این موارد شاخص‌های مثبتی برای حل و فصل بحران دوحه محسوب می‌شود.

کلید واژه ها: قطر و عربستان سعودی


( ۱ )

نظر شما :